Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Το σύστημα δεν δίνει πληρότητα όταν δεν υπάρχει ΜΣΕ, όταν η κατηγορία της υπαγωγής το απαιτεί.

Δηλαδή δίνει υπολειπόμενα αρχεία 1. Άρα δεν έχουμε πληρότητα  σχεδίων και δικαιολογητικών και σε περίπτωση που δεν δοθεί παράταση μέχρι 8-10-2018 θα είμαστε εκτεθειμένοι.

 

Έχω στα χέρια μου ΜΣΕ που εκπόνησε ο ιδιοκτήτης για τους δικούς του λόγους νωρίς-νωρίς, και δεν μπορώ να την υποβάλω στο σύστημα !!!

Είναι απενεργοποιημένη η δυνατότητα επιλογής (στρογγυλό σύμβολο) , ενώ το έχει τσεκαρισμένο ως απαιτητό.

Υπέβαλα αίτημα στους διαχειριστές με αναφορά του προβλήματος-αδυναμίας του συστήματος και το μόνο που έκαναν ήταν να "ανοίξουν" τη δήλωση σε "υπαγωγή". Πάλι όμως ήταν απενεργοποιημένη η επιλογή, αν και τικαρισμένη

 

Τι έχετε να πείτε γι αυτό ???

 

Δεν είναι το ίδιο με την ΤΕ ΗΜ, γιατί εκείνη δεν είναι τικαρισμένη και αν δεν την ανεβάσουμε μας δίνει πάλι πληρότητα. Οπότε γνωρίζουμε εμείς ότι πρέπει να την ανεβάσουμε 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να βάλεις πολιτικό μηχανικό στην ομάδα έργου και τότε θα ενεργοποιηθεί η "κουκίδα".....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να βάλεις πολιτικό μηχανικό στην ομάδα έργου και τότε θα ενεργοποιηθεί η "κουκίδα".....

Ωχ, ενώ έχω ΠΜ σε κάθε έργο με ΔΕΔΟΤΑ , δεν τον είχα βάλει.στο συγκεκριμένο που ήθελε και ΜΣΕ

 

Ο πανικός και η βιασύνη του ανεβάσματος των αρχείων 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο 

Ευχ ευχ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο με την ΤΕ ΗΜ, γιατί εκείνη δεν είναι τικαρισμένη και αν δεν την ανεβάσουμε μας δίνει πάλι πληρότητα. Οπότε γνωρίζουμε εμείς ότι πρέπει να την ανεβάσουμε 

....μας δίνει πάλι πληρότητα

 

Όσο ..δεν βάλεις Η.Μ ή Μ.Μ δεν δίνει πληρ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....μας δίνει πάλι πληρότητα

 

Όσο ..δεν βάλεις Η.Μ ή Μ.Μ δεν δίνει πληρ..

Αναφερόμουν σε κατηγ 2 κατάστημα, χωρίς ΟΑ. Δεν την έχει απαιτητή το σύστημα.

Μάλιστα ξανααπευθύνθηκα στο forum και ο ΙΑΣΟΝΑΣ μου είπε μη δίνεις σημασία στο σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω απόσπασμα του Ν.4178/2013: "Κατηγορία 2. Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων 1 έως 5, 7,10 και 11 του άρθρου 11 του παρόντος και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας και δεν απαιτούνται λοιπά στοιχεία και σχέδια".

 

Eξαιρεί δηλαδή, το δικαιολογητικό 9.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημοσίευση 23 Σεπτέμβριος 2016 - 08:38

οκ ευχ πολύ

 

Αναφερόμουν στα #364 - #366 του [Α11] 

 

Επομένως αν ο ιδιοκτήτης δεν γνωρίζει εξ αρχής τον μηχανικό που θα εκπονήσει την ΜΣΕ θα έχει εκκρεμή την δήλωσή του, παρόλο που η προθεσμία είναι 5 χρόνια . 

Αρα μεταπήδηση σε νέο νόμο....

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα....

Θ' αντιμετωπιστεί το θέμα με την απόκτηση ηλεκτρονικής ταυτότητας για το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε

σκέφτομαι να αλλάξω ατο σύστημα ΤΕΕ

την επιλογή μου από Σ.Ε σε ΔΕΔΟΤΑ

(κάτι που  γίνεται ακόμη και σε δηλώσεις σε "οριστική υπαγωγή")

 

και να επισυνάψω ένα pdf στο οποίο να αναφέρω

ότι λόγω χρήσης του αυθαιρέτου ναι μεν απαιτείται Μ.Σ.Ε 

όπως ορίζεται στην τάδε ..παρ Ν 4178 

αλλά  στο παρόν στάδιο ..ΔΕΝ υποβάλλεται 

1. βάσει της σύμβασης μου..- 

2. επειδή δεν πέρασε 5/ετία και

3. επειδή δεν ενεργοποιήθηκε η Η.Τ

 

ώστε να φαίνονται "ολοκληρωμένες" και να τελειώνω για παν ενδεχόμενο ,,πρόωρου κλεισίματος ..όπως στον 4014

ρε παίδες ..ξαναγυρίζω σ' αυτό 

και ας υποθέσω ότι σύστημα ΤΕΕ είναι τέλειο και τόσο ..έξυπνο  

που μπορεί από τα παραπάνω 1-2-3 να καταλάβει τουλάχιστο τα 2 και  3

ήτοι

ότι δεν πέρασε 5/ετία (από την δήλωσή μου)

και

ότι δεν ενεργοποιήθηκε η Η.Τ

 

το όμως ότι δεν υπέγραψα σύμβαση για Μ.Σ.Ε

 πως θα το καταλάβει???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.