Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Το σύστημα λίγο δύσκολο να το καταλάβει..... Δεν σκέφτεται!

Έχεις όμως υποβάλλει τη σύμβαση με τον πελάτη σου στο σύστημα του ΤΕΕ....

Ας ξεστραβωθούν και λίγο.....

Που δεν πρόκειται να το κάνουν....

Επιμένω όμως ότι, θα το λύσει η ηλεκτρονική ταυτότητα, διότι εκεί θα είναι απαραίτητο να υποβληθεί....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω δύο χιλιοαπαντημένες ερωτήσεις που όμως ακόμα δεν είμαι σίγουρη...

1)σε ισόγεια αποθήκη 10τμ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΚΑΤΗΓ.3)  που βρίσκεται μέσα σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο χωρίς άλλο κτίσμα και δεν είναι επαγγελματική, αγροτική κλπ αλλά για ιδιωτική χρήση

---->τι χρήση βάζουμε? Εγώ έβαζα υπηρεσίες, αλλά ζητάει στα αρχεία και τεχνική έκθεση Η/Μ....άρα μήπως να το βάλω άλλη κατοικία?

2)στα αυθαίρετα που τακτοποιούμε κάποια εσωτερική αυθαιρεσία όπως υπόγειο ή πατάρι, και που σαν παλαιότητα βάζουμε 2004-2011, στο αρχείο που αφορά τα δημόσια έγγραφα τι βάζουμε?

----> φωτογραφία από google earth ή κτηματολόγιο αρκεί? (που στην ουσία δε βλέπεις και κάτι)

Ευχαριστώ!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

1)Νομίζω ότι το πιό σωστό είναι υπηρεσίες. Στην τεχνική έκθεση ΗΜ μπορείς να ανεβάσεις μια τεχνική έκθεση που να λέει ότι πρόκειται για αποθήκη χώρις εγκαταστάσεις ΗΜ

 

2)Εγώ στις περιπτώσεις αυτές ανεβάζω καταρχάς Α/Φ απο google earth που να δείχνει ότι τουλάχιστον το κτίρίο είναι πριν το 2011 και την τεχνική έκθεση που επισυνάπτω. (αν τη βρίσκετε χρήσιμη αν θέλει κάποιος διαχειριστής ας ην ανεβάσει και στα downloads δεν ξέρω πως γίνεται)

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ (εσωτερικά).doc

Edited by danaikaterina
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε ρύθμιση πολυκατοικίας χωρίς σύσταση (άρα την αντιμετωπίζω σαν μία αυτοτελή ιδιοκτησία) μου έδωσε ο ιδιοκτήτης το Ε9 στο οποίο είναι δηλωμένα τα διαμερίσματα ξεχωριστά το καθένα.

1ον. Είναι λάθος αυτό; Πρέπει να του πω να αλλάξει το Ε9;

2ον. Εμένα στη δήλωση με επηρεάζει σε κάτι ή να το ανεβάσω όπως είναι;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ terry, θα το ανεβάσω όπως είναι λοιπόν. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι έτσι όπως έχει δηλωθεί δεν εμφανίζονται πουθενά τα τετραγωνικά μέτρα των κοινόχρηστων χώρων, οι οποίοι όμως δεν είναι τυπικά κοινόχρηστοι αφού δεν έχει γίνει ακόμα σύσταση, έτσι δεν είναι; (υπάρχει βέβαια πίνακας χιλιοστών, μήπως αρκεί αυτό για το Ε9;...)Τέλος πάντων, εγώ θα την κλείσω όπως έχει τη δήλωση, εφόσον δεν είναι δική μας ευθύνη να ελέγχουμε τα ιδιοκτησιακά θέματα του ακινήτου.

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

τελικά για το ζουμί ..τα κοινόχρηστα- δεν μας είπες

τα έλεγξες?

τα δήλωσες ?

ή επειδή είδες το Ε9 με 1-2-3 ιδιοκτησίες

δεν τα έλεγξες και δεν τα δήλωσες !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα, μια ερώτηση σχετικά με υπαγωγή σε περίπτωση θανάτου ενός εκ των συνιδιοκτητών όταν οι κληρονόμοι του δεν έχουν κάνει ακόμα την αποδοχή. Σύμφωνα με το Άρθρο 11-δ-ii ο κάθε συνιδιοκτήτης έχει δυνατότητα υπαγωγής χωρίς τη συναίνεση των υπολοίπων. Οπότε έστω ότι οι υπόλοιποι προχωρούν στην υπαγωγή όπως έχουν δικαίωμα να κάνουν. Αλλά τότε στον πίνακα ιδιοκτητών τι γράφουμε για να έχουμε άθροισμα 100%? ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 11 αναφέρεται ότι δικαίωμα αίτησης έχει ο φερόμενος ιδιοκτήτης που είναι:

ο κύριος (και ο ψιλός), ο επικαρπωτής κλπ.

Χωρίς πράξη αποδοχής κληρονομιάς ποιόν έχεις ως κύριο ή ως επικαρπωτή;

Η θέση μου και φαντάζομαι ο φίλος μας ο Δημήτρης θα συμφωνεί ότι χωρίς πρώτα αποδοχή κληρονομιάς δεν προχωράς σε υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών.

Κάνεις την αποτύπωση, δίνεις τις επιφάνειες κτιρίακών χώρων και την επιφάνεια οικοπέδου ώστε να περαστούν σωστά στην αποδοχή, στο Ε9 και στην εφορία (φόρος κληρονομιάς αν υπάρχει) και αφού γίνει η πράξη αποδοχής τότε έχεις τα πρόσωπα του άρθρου 11 για να κάνεις τη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.