Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Πωλούνται και τα δύο διαμερίσματα.

Είναι του ίδιου ιδιοκτήτη.

Το ένα έχει κλεισμενο φωταγωγο και το άλλο κλεισμενο εξωστη.

Συναινεσεις κλπ υπάρχουν τα πάντα.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορούν σε ΜΙΑ δήλωση οι αυθαίρετες κατασκευές δύο ιδιοκτησιων ίδιου ιδιοκτήτη έχουν δικαίωμα υπαγωγης η αν απαραιτήτως πρέπει να υποβληθουν δύο ξεχωριστές.

 

Βασικά πρόκειται για δουλειά που ολοκλήρωσα προ καιρού με μια δήλωση, όταν και μετά ακολούθησαν δύο ξεχωριστές δηλώσεις για δύο βεβαιώσεις για κάθε ΟΙ ξεχωριστα αλλά στη συζήτηση που ανέφερα παραπάνω τέθηκε σε αμφισβήτηση η νομιμότητα της δήλωσης...

 

Πως το ερμηνευετε?

Mπορείς με μια δήλωση να υπάγεις και τις αυθαιρεσίες των δυο Ο.Ι του ίδιου ιδιοκτήτη. Αυτό που ποτέ ως τώρα δεν ξεκαθάρισε είναι το πως προκύπτουν οι συντελεστές προσαύξησης υπέρβασης δόμησης.
Προσωπικά, δεν προτιμώ τη λύση της ενιαίας δήλωσης, αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο νόμος το απαγορεύει.
Προσοχή μόνο σε αυθαιρεσίες κατηγορίας 1, διότι εκεί γίνεται ξεχωριστή δήλωση για κάθε Ο.Ι.
1. Αίτηση.
Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής 
αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης 
στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του 
ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το 
σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με 
περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή 
χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί 
αντικείμενο μεταβίβασης.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δήλωση για το σύνολο των αυθαίρετων.

Η βεβαίωση που μου έβγαζε δεν ήταν χρήσιμη για καμιά μεταβίβαση γιατί ο ηλεκτρονικός κωδικός πρέπει να είναι για κάθε οριζόντιο ξέχωριστα.

Οπότε έκανα ξεχωριστές δηλώσεις, μνημονευοντας στην ΤΕ μου τη δήλωση με την οποία τακτοποιηθηκαν τα αυθαίρετα όλα για να βγάλω ξεχωριστές βεβαιώσεις για μεταβίβαση για κάθε οριζόντια.

 

Αμφισβητηθηκε η ορθότητα από συνάδελφο (προφορικά, σε συζήτηση, δε με πήγε και δικαστήριο!!!) επικαλουμενος το άρθρο 11 του Ν.4178 που λέει ότι σε ένα γήπεδο η οικόπεδο ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να επιλέξει είτε να υπαγει σε μια δήλωση το συνολο των αυθαίρετων κατασκευών είτε να κάνει ξεχωριστές δηλώσεις ανά οριζόντια. Και επειδή στη δήλωση δεν υπηχθησαν όλες οι αυθαίρετες κατασκευές του οικοπέδου αλλά μόνο 2 εκ των οριζοντιων ιδιοκτησιων, ισχυρίζεται πως δεν είχα το δικαίωμα.

 

Είτε μια δήλωση για όλες τις ΟΙ του οικοπέδου είτε δήλωση ανά ΟΙ.

 

Βρίσκεις κάπου λάθος?

Τα συμβόλαια ολοκληρωθηκαν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς με μια δήλωση να υπάγεις και τις αυθαιρεσίες των δυο Ο.Ι του ίδιου ιδιοκτήτη. Αυτό που ποτέ ως τώρα δεν ξεκαθάρισε είναι το πως προκύπτουν οι συντελεστές προσαύξησης υπέρβασης δόμησης.

Προσωπικά, δεν προτιμώ τη λύση της ενιαίας δήλωσης, αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο νόμος το απαγορεύει.

Προσοχή μόνο σε αυθαιρεσίες κατηγορίας 1, διότι εκεί γίνεται ξεχωριστή δήλωση για κάθε Ο.Ι.

1. Αίτηση.

Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής

αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης

στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του

ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το

σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με

περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή

χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί

αντικείμενο μεταβίβασης.

Αυτό ακριβώς ήταν το αντικείμενο της διαμάχης μας.

Ότι ο Νόμος μιλάει για οικόπεδο η γήπεδο και δυνατότητα υπαγωγης είτε όλων σε μια δήλωση είτε ξεχωριστων ΟΙ σε ξεχωριστές δηλώσεις.

Και πως οι δύο ΟΙ για τις οποίες έκανα την κοινή δήλωση δεν ήταν οι μόνες του οικοπέδου, ούτε τακτοποιησα όλες τις αυθαίρετες κατασκευές του οικοπέδου αλλά αυτών των δύο μόνο.

Τα ποσοστά υπερβασης τα έδωσα ξεχωριστά για κάθε παράβαση ανάλογα με τα χιλιοστά εκαστης.

Κατηγορία 4 ήταν και το κλείσιμο του φωταγωγου και το κλείσιμο του εξωστη αλλά και ένας κοινός αναλυτικός που έβαλα λοιπές παραβάσεις και των δύο μαζί (κάτι κλιματιστικά, κάτι λεβητες κλπ)

Εννοείται πως έβαλα ΕΝΑΝ αναλυτικό για όλες τις αυθαίρετες και των δύο διαμερισματων, από τη στιγμή που η δήλωση ήταν κοινή και για τα δύο και δεν έκανα δύο, ένα για το κάθε διαμέρισμα.

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Στη βεβαίωση μεταβίβασης που αφορά στην κάθε Ο.Ι, ορθά μνημονεύεις τον Α/Α και τον ηλεκτρονικό κωδικό της δήλωσης. Αυτή λοιπόν η δήλωση μπορεί να αφορά περισσότερες Ο.Ι του ίδιου ιδιοκτήτη στην ίδια οικοδομή, αφού ο νόμος στο άρθρο 11 δίνει αυτό το δικαίωμα.

Προσωπικά αν με ρωτάς, δεν βλέπω κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Υ/Γ όταν το αντίστοιχο άρθρο αναφέρει "το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών" εννοεί αυτές που αφορούν στον ιδιοκτήτη από τον οποίον έχουμε εντολή να κάνουμε τη δήλωση. Δεν αφορά όλες τις Ο.Ι, όλης της πολυκατοικίας.

Υ.Γ 2: συνάδελφε γράφεις πολύ γρήγορα και δεν σε προλαβαίνουμε  :smile:

Η απάντηση μου αφορά στο #1022 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Χαχα ναι είμαι γρήγορος τρομάρα μου.

Τελευταία ερώτηση.

Από τη στιγμή που κάνω κοινή δήλωση για δύο ιδιοκτησιες του ίδιου ιδιοκτήτη, όταν έχω λοιπές αυθαίρετες ρυθμιζομενες με αναλυτικό, συντασσω έναν αναλυτικό για το σύνολο των αυθαίρετων και των δύο διαμερισματων και όχι έναν αναλυτικό για κάθε διαμέρισμα.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζεις και ο ίδιος, ότι σε τέτοια ερωτήματα δεν υπάρχει απάντηση βάσει νόμου ή εγκυκλίου, όπως επίσης και στο πρώτο ζήτημα με τους συντελεστές προσαύξησης. Καταθέτω πάλι προσωπική άποψη και λέω ότι μπορείς αφού υπάρχει κενό νόμου σε τέτοιες περιπτώσεις. Από την άλλη, υπάρχει και η άποψη, ότι πρώτα "παίρνει" το κράτος και μετά ωφελείται ο ιδιώτης. Άρα, το δυσμενέστερο για τον πολίτη (2 αναλυτικοί), ενδεχομένως έφερνε περισσότερα χρήματα στο κρατικό ταμείο. 

Απλές σκέψεις, για τις οποίες πολλοί από μας αποφεύγουν δήλωση πολλών διαμερισμάτων μαζί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικός που δίνει τη βεβαίωση λαμβάνει υπόψη τα διαθέσιμα στοιχεία και αποφασίζει.

Αν λοιπόν κρίνει ότι η δήλωση που βλέπει επαρκεί, τότε τη βεβαίωσή του δεν μπορεί να την αμφισβητήσει κανείς,

παρά μόνο με προσφυγή στο ΣΥΠΟΘΑ και στο ΤΕΕ και στα δικαστήρια κλπ.

Μέχρι τότε όμως, η βεβαίωση είναι ισχυρή. 

Με όλες τις ευθύνες του μηχανικού που την υπογράφει, αν τελικά προκύψει λάθος.

(έναντι των συμβαλλομένων στην μεταβίβαση και του νόμου)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως είμαι από εκείνους, που αποφεύγω να κάνω μία δήλωση με περισσότερες της μίας οριζόντιες ιδιοκτησίες σε ένα ακίνητο, είτε του ιδίου, είτε άλλων ιδιοκτητών, για πολλούς λόγους!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Εχω να κάνω δήλωση 4178 για ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ ΠΡΟ 28-11-2001 σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ. 4.

Την δήλωση θα την κάνει ο ΜΙΣΘΩΤΗΣ του ακινήτου λόγω του ότι τα πρόστιμα έχουν βεβαιωθεί στο ΟΝΟΜΑ του και θέλει να γίνει η δήλωση σε αυτό.

Ερώτηση: Στο σύστημα στα ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ τι βάζω? του ιδιοκτήτη ή του μισθωτή? και εκεί που λέει ποσοστό συνιδιοκτησίας? μπορεί να σας φαίνεται χαζό, αλλά έχω κολλήσει   :sad:

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι ο νόμος είναι ξεκάθαρος:

 

Την αίτηση την υποβάλει ο μισθωτής μόνο στην περίπτωση ....

post-2272-0-88287900-1448446626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.