Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Νομιμοποίηση που μπηκε σε υπαγωγή τον περασμένο Δεκέμβριο, μεχρι πότε πρέπει να ολοκληρωθεί με το ανέβασμα των αρχείων? Ισχύει το εξάμηνο, το 24μηνο ή είναι μέχρι την παλιά ημνια λήξης του 4178? Ρωτάω διότι υπολείπεται σημαντικό υπόλοιπο της πληρωμής μου και θέλω να είμαι διασφαλισμένος. Σημειώνω ότι το πρόστιμο έχει πληρωθεί ολόκληρο ήδη. 

πως ακριβώς διασφαλίζεσαι με το μη ανέβασμα των αρχείων που αποτελούν δική σου υποχρέωση,

όταν έχεις δηλώσει στο σύστημα ότι είσαι εξοφλημένος και έχεις όλα τα στοιχεία στη διάθεσή σου;

Αν περιμένεις από αυτό, κάνε κόλλυβα 

Link to comment
Share on other sites

πως ακριβώς διασφαλίζεσαι με το μη ανέβασμα των αρχείων που αποτελούν δική σου υποχρέωση,

όταν έχεις δηλώσει στο σύστημα ότι είσαι εξοφλημένος και έχεις όλα τα στοιχεία στη διάθεσή σου;

Αν περιμένεις από αυτό, κάνε κόλλυβα 

 

Όχι βέβαια. Αλλά εάν ισχύει το 2018 του Ιάσονα, μπορώ να μπλοφάρω στον πελάτη για την γρηγορότερη εξόφληση του ποσού. Καλώς ή κακώς αναγκαζόμαστε να γίνουμε εισπρακτικές εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

στο λέω επειδή το έχω νιώσει στο πετσί μου.

Νέος στο ελεύθερο επάγγελμα, έλεγα "εντάξει δεν πειράζει θα τα βρούμε", και κατάντησα να μου χρωστάνε 20.000 σε 50άρικα, 100άρικα κλπ μέχρι 500άρικα

και δεν είχα να πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ (να μην πούμε για σούπερ μάρκετ κλπ)

Άμα δεν γίνεις πιεστικός και φορτικός και ενοχλητικός (και απειλητικός μερικές φορές) δεν πρόκειται να εισπράξεις.

το ιδανικό βέβαια θα ήταν εξόφληση χέρι - χέρι με την οριστική δήλωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ιδανικό βέβαια θα ήταν εξόφληση χέρι - χέρι με την οριστική δήλωση

 

Αυτό σκοπεύω να κάνω και εγώ. Γιαυτό ρώτησα μέχρι πότε μπορώ να ανεβάσω τα αρχεία και να κάνουμε την οριστική. Να ξέρω μέχρι που με παίρνει.

Παντως η παραταση υποβολής των αρχειων ισχύει 100% ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκοπεύω να κάνω και εγώ. Γιαυτό ρώτησα μέχρι πότε μπορώ να ανεβάσω τα αρχεία και να κάνουμε την οριστική. Να ξέρω μέχρι που με παίρνει.

Παντως η παραταση υποβολής των αρχειων ισχύει 100% ετσι?

η παράταση ισχύει 100%. Αλλά η οριστική δεν έχει σχέση με το ανέβασμα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να δηλώσεις κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ και αριθμό ορόφων

Link to comment
Share on other sites

η παράταση ισχύει 100%. Αλλά η οριστική δεν έχει σχέση με το ανέβασμα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να δηλώσεις κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ και αριθμό ορόφων

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μια τελευταία ερώτηση: Για την οριστική υπαγωγή μέχρι πότε μπορώ;

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μια τελευταία ερώτηση: Για την οριστική υπαγωγή μέχρι πότε μπορώ;

Ευχαριστώ και πάλι.

οποτεδήποτε (θεωρώ δεδομένο ότι έχεις κάνει τη δεύτερη φάση και έχεις δοσολόγιο ή εντολή εξόφλησης)

Link to comment
Share on other sites

οποτεδήποτε (θεωρώ δεδομένο ότι έχεις κάνει τη δεύτερη φάση και έχεις δοσολόγιο ή εντολή εξόφλησης)

Ναι apier, ο πελάτης έχει εξοφλήσει το πρόστιμο εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν στα δικαιολογητικά μήπως ανεβάζουμε και τη σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης έργου (σύμφωνα με το Άρθρο 7 του Ν.3919/2011) στο πεδίο: "Ανάθεση του ιδιοκτήτη στο μηχανικό για την τακτοποίηση" ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, εγώ εκεί πέρα ανεβάζω την υ/δ εξουσιοδότησης του ιδιοκτήτη προς τον μηχανικό για να αναλάβει για την τακτοποίηση.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.