Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

τί  ακριβως θες να κανεις..

 

δεν ειπες

 

βεβαιωση 651???....βεβαιωση αδομητου???.... αρτιότητας??? τακτοποιηση???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλαησπερα,θελω να κανω υπαγωγη μιας αυθαιρετης αποθηκης κ βεβαιωση για την μεταβιβαση του ακινητου απο τον πατερα που το κατεχει ατυπα απο χρησικτησια στον εγγονο

Link to comment
Share on other sites

τωρα εμαθα οτι δηλωνεται κ στο Ε9

Στο νομο εξαλλου για την υπαγωγη στο αρθρο 11 αναφερει την αιτηση υποβαλλει

ε)ο νομεας  κ κατοχος ....χωρις τιτλους ιδιοκτησιας.κ συμπληρωνει σε περιπτωση καταπατησης για το προσυμφωνο..

στη περιπτωση που ομως  δεν υπαρχει καταπατηση?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

επειδή στην ευρύτερη περιοχή μας υπάρχουν διάφορες διαφιλονικούμενες εκτάσεις 

(άτυπες διανομές που "τιτλοποιούνται" με χρησικτησίες μετά από δικαστήρια)

την έχω αντιμετωπίσει την κατάσταση, δυστυχώς ανεπιτυχώς μέχρι στιγμής.

Για να μεταγραφεί ο τίτλος απαιτείται βεβαίωση (μόνο η αποδοχή εξαιρείται νομίζω)

και για να εκδοθεί η βεβαίωση απαιτείται τίτλος. 

Οι δικοί μας υποθηκοφύλακες ΔΕΝ τις κάνουν αυτές τις πράξεις. Για άλλες περιοχές δεν ξέρω

(αν και ακούω ότι είναι λίγο πιο χαλαροί)  

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς  apier  "Οι δικοί μας υποθηκοφύλακες ΔΕΝ τις κάνουν αυτές τις πράξεις";  Τους πας τη δικαστική απόφαση για κυριότητα λόγο χρησικτησίας και δεν την δέχονται;

 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω δεν φτάνεις μέχρι εκεί, γιατί δεν μπορεί να συνταχθεί η συμβολαιογραφική πράξη (εξ όσων λένε οι ίδιοι οι συμβολαιογράφοι)

αν έχω καταλάβει καλά, η δικαστική απόφαση από μόνη της δεν φτάνει.

νομίζω εγγράφεται στο περιθώριο; (ή κάτι τέτοιο; )

πάντως έχω δύο περιπτώσεις που θέλω να κάνω υπαγωγή, και δεν μπορώ να προχωρήσω γιατί υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

μήπως δεν έχουν ακόμα τελεσίδικες αποφάσεις και περιμένουν την "τελική" εκδίκαση; μπορεί κι αυτό.

Δημήτρη μπορείς να βοηθήσεις;

 

παρεμφερές:

για το πρακτικό εξωδικαστικής επίλυσης απαιτείται βεβαίωση; 

γιατί και αυτό είναι τίτλος μόλις σφραγιστεί από το πρωτοδικείο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Η υπόθεση είναι η εξής: 

Πραγματοποιείται πράξη αποδοχής κληρονομιάς στις 20/11/14 (πρίν 20 μέρες). Ο πατέρας "άφησε" στη κόρη ένα οικόπεδο, εντός οικισμού, εκτός σχεδίου πόλεως. Εντός του οικοπέδου αυτού υπάρχει μία ισόγεια κατοικία 83,00 τ.μ . Η εν λόγο κατοικία έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με μία οικοδομική άδεια. Η οικοδομική άδεια όμως, αφορούσε μία κατοικία 60,00 τ.μ , άρα προκύπτουν 23,00 τ.μ αυθαίρετης δόμησης. Η κόρη του θέλει να το τακτοποιήσει. Απλή υπόθεση. Το πρόβλημα μου είναι ότι στα δικαιολογητικά απαιτείται και το Ε9 του ιδιοκτήτη. Τέτοια περίοδο του χρόνου (βασικά, τέλος του χρόνου) , δεν νομίζω να μπορεί να κάνει κάτι, κάποια τροποποιητική σχετικά με το Ε9, της είπα βέβαια να απευθυνθεί στο λογιστή της. Σε περίπτωση που όντως δεν μπορεί να βγάλει Ε9, στο οποίο να φαίνεται ότι το σπίτι έχει έρθει στη κυριότητα της, εγώ τι αναρτώ στο σύστημα ? Μια λύση θα μπορούσε να είναι, να αναρτήσω στο σύστημα το Ε9 με το όνομα του πατέρα της και το συμβόλαιο που αναφέρει την αποδοχή κληρονομιάς από την ίδια και να κάνω λεπτομερή αναφορά στη τεχνική μου έκθεση, αλλά θα ήταν σωστό κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ πολύ και εκτιμώ την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

τυπικά πρέπει να έχεις το δικό της Ε9. 

γιατί δεν μπορεί να κάνει δήλωση τώρα και να σου τη δώσει; 

Αν έχεις εμπιστοσύνη πάρε του πατέρα, με την προϋπόθεση ότι θα σου φέρει και το άλλο μόλις το κάνει.

 

Για δυνατούς λύτες:

τώρα που η Βουλή θα ασχολείται με σοβαρά θέματα, 

ποιος (και πως και πότε) θα δώσει παράταση για τις δηλώσεις, 

και, ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ, για τα αρχεία; 

Μιλάμε για πολύ κόσμο στον κουβά άμα γίνει καμία στραβή και μείνουμε σύξυλοι

Ας ελπίζουμε σε καμία μεταμεσονύχτια τροπολογία τσόντα σε νόμο για κάποιο απίθανο θέμα του υπουργείου υγείας ή γεωργίας ή Ρωσίας ή ότι άλλο

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωματικα στα ανω σωστα που ανεφερε ο apier,

 

δεν αναφερεται, βέβαια, πότε εγινε  ο θανατος

 

αν ηταν "περυσι"...απαιτειται το Ε9 της κορης, σαν ιδιοκτητριας την 1-1-2014.

 

Αν  ηταν φετος,  θα κανει διορθωση του Ε9 του πατερα..

 

Εκτος αν περιμενει να αλλάξει το δικο της Ε9 απο  "οταν αρχισει η εφαρμογη για ακινητα που αποκτηθηκαν μεσα στο 2014"

 

[κι αν εχει γινει αποδοχη....θα πρεπει να εχει αποδεχθει   ολα τα τμ....νομιμα και αυθαιρετα]........

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.