Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Δημητρη καλημερα,ειναι μετρημενο ,αποδοχη γινεται ακομα κ αν δεν υπαρχει διαθηκη?σωστα?θα εχω προβλημα  σε περιπτωση ελεγχου,αν προχωρησω σε φαση υποβολης (για να δεσω τον πελατη) κ ταυτοχρονα προχωρησουμε  στη αποδοχη?

μόνο πρόσεχε μην κάνουν την αποδοχή με τα προκαταρκτικά και μετά σε ξεχάσουν.

εγώ την πάτησα μία φορά. αν δεν πάρει παράταση ο Νόμος ΟΚ. αν όμως πάρει παράταση, χψα

Link to comment
Share on other sites

προφανώς ισχύει αυτό.

η δήλωση θα γίνει με τη συμφωνία ότι μόλις κάνουν την αποδοχή θα σου φέρουν άμεσα τον τίτλο και την εξουσιοδότηση

Link to comment
Share on other sites

ειχα κ αλλη περιπτωση ομοια προχωρησα σε φαση υποβολης κ μετα εφεραν ολα τα απαραιτητα...το ερωτημα ομως ειναι αν τυπικα ειμαι οκ σε περιπτωση ελεγχου,αν δηλαδη υπαρχει περιπτωση να κατσουν να δουν τετοιες λεπτομερειες...

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Έμενα σε παρόμοια περίπτωση( αποδοχη κληρονομιάς) ο συμβολαιογράφος  ζήτησε από του πελάτη βεβαίωση του ν 4178..... και μετά απο διαμάχες... καταλήξαμε στο να να κάνω εγώ την ολοκληρωμένη υπαγωγή την μέρα του συμβολαίου

Edited by pitsirik0s
Link to comment
Share on other sites

λεω για υποβολη απλα κ οχι υπαγωγη...ισως δεν ειναι βαρυ αμαρτημα    :smile:

Link to comment
Share on other sites

Κι αν κάπου σκαλώσει το θέμα και δεν στη φέρουν οι ιδιοκτήτες;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το κουτάκι " Κατοχή μελετών και λοιπόν στοιχείων"  υπάρχει μόνο πριν  την οριστική υπαγωγή όποτε κατά την άποψη μου την ημέρα της οριστικής υπαγωγής πρέπει να κατέχει όλα τα στοιχεία... Αν εννοείς να πλακωθούν οι συγγενείς τη μέρα του συμβολαιου η να γίνει μια θεομηνία.... τι να πω... ας πάει στο συμβολαιογράφο με λαπτοπ και να πατήσει οριστική υπαγωγή  μόλις μπουν οι υπογραφές

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι στο θεμα της χρησικτησιας....το ακινητο του πελατη μου ανηκε στο παππου ο οποιος δεν αφησε διαθηκη,...αλλα το κατειχε εδω κ 25 χρονια ο γιος

η συμβολαιογραφος που μιλησα θελει να το κανει μεταβιβαση στον εγγονο απο τον πατερα που το κατειχε με χρησικτησια....κ ζηταει βεβαιωση,

οταν εξηγησα οτι το λεκτικο της βεβαιωσης αναφερει οτι διαβασα τους τιτλους....αρα στη προκειμενη περιπτωση ποιο τιτλο? μου ειπε οτι η χρησικτησια ειναι κατι αυλο η καπως ετσι κ οτι ισως θα μπορουσα να χρησιμοποιησω  σαν εγγραφο κ την δηλωση που θα υποβαλλει στην εφορια!!!! ειναι σωστη αυτη η διαδικασια?

Γενικωτερα οταν <<φτιαχνεται>> καποιος τιτλος απο χρησικτησια ειναι απαραιτητη παντα καποια δικαστικη αποφαση?υγ  δεν υπαρχει καποια αντιδικια με ομορα ακινητο

Στη περιοχη υπαρχει κτηματολογιο,αλλα η συμβολαιογραφος ειπε οτι μαλλον το ακινητο δεν φαινεται στο κτηματολογιο

 

ερχονται κ γιορτες κ χρειαζομαστε  εσοδα!!! :smile:

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.