Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Προσωπικά θα το συνέχιζα με την εξουσιοδότηση του ενός και

στην θέση της εξουσιοδότησης του άλλου θα έβαζα μια ληξιαρχική πράξη θανάτου 

Link to comment
Share on other sites

και στα ποσοστα  ιδιοκτητη ?στην ουσια σημερα δεν υπαρχει ιδιοκτητης για το αλλο μεριδιο ,με τη ληξιαρχικη φαινεται ορφανο το αλλο μεριδιο!

Link to comment
Share on other sites

κρίμα που διαφωνούν για την αποδοχή που πρέπει να προηγηθεί..... Πως να τους πείσω.....

 

Όσο για το (Β) θα τους ξαναδώσω  (είναι διαφορετικοί) την εγκύκλιο με την επισήμανσή σου , αν και μου είπαν ότι την υπαγωγή στον 4178  (και άρα και βεβαίωση μηχανικού) την ζήτησε η προισταμένη του Κτηματολογικού Γραφείου, αφού είδε την δικαστική απόφαση

Ό,τι προκύψει θα ενημερώσω

ευχ πολύ πάντως

 

Για την ουσιαστική έκφανση του κράτους ( βλ. ΕΦΟΡΙΑ ), αν στο 4μηνο δεν υποβάλλεις δήλωση αποποίησης είσαι ιδιοκτήτης. 

Από την στιγμή που ισχύει αυτό , τα υπόλοιπα για εμένα είναι για να ταλαιπωρούμαστε άδικα.

 

Βέβαια υπάρχει και το ...παρατρεχάμενο "κράτος" (συμβ/φοι , υποθ/κεια κλπ) που  λέει τα δικά του. 

 

Εγώ με τα στοιχεία που έχεις θα το δήλωνα στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

νικο,

 η αποποιηση δεν   σημαινει οτι χανεται το μεριδιο...

Απλα, κληρονομειται, τις διαταξεις του νομου, απο τον επόμενο    που το δικαιουται, κατα τις διαταξεις του νομου.

 

Αν προκειται για ΟΙ, τοτε μπορει να υπαχθει με το 51%...εστω και αν δεν εχει βρεθει το μεριδιο του αποποιηθεντος...

 

Αρα, μιλας με τον συμβ/φο για το αν υπαρχει κληρονομος για το μεριδιο που αποποιηθηκαν...

και..............

 

περιμενεις... :smile:

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

όταν έχουμε συνιδιοκτησία Ο.Ι. χρειάζεται οπωσδήποτε δήλωση συναίνεσης από κάθε συνιδιοκτήτη ή θα μπορούσε να παραληφθεί αναφέροντας στην δήλωση ανάθεσης ότι ο αιτών έχει και τη συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών Ιδιοκτ.Α, Ιδιοκτ.Β κτλ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω χρειάζεσαι πλειοψηφία, είτε με τη μορφή ανεξάρτητων εξουσιοδοτήσεων προς εσένα,

είτε με τη μορφή εξουσιοδοτήσεων προς τον εντολέα σου

Link to comment
Share on other sites

σωστα λεει ο apier

 

- αν εχει  συσταθει ΟΙ,  μπορεις   και χωρις την συναινεση του "άλλου" με  βαση  το  11/ii

-αν προκειται για αυθαιρεσιες επι κοινοχρηστων, το ίδιο ως ανω   και δεν απαιτειται συναινεση  της συνιδιοκτησιας αν το καταληφθεν περιέχεται στο συμβολαιο σας,  άλλως  απαιτειται  συναινεση απο  το 51% της συνιδιοκτησιας.....εκτος αν οριζει διαφορετικα ο κανονισμος...

Επομενως,

αφου σε καλυπτουν τα ανωτερω

δεν παιρνεις καμμια δηλωση απο τον πελατη οτι "εχω την συναινεση του άλλου"

 

Αν δεν εχει συσταθει  ΟΙ,  να παρεις και απο αυτον που αρνειται εντολη.

Η δηλωση του πελατη οτι ο αλλος "συναινει"  ...."θα συναινεσει"..."μα  τι λες τωρα και βεβαια συναινει.."

 

δεν εξαρκει
 

 

 

 

-

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Νομιμοποίηση που μπηκε σε υπαγωγή τον περασμένο Δεκέμβριο, μεχρι πότε πρέπει να ολοκληρωθεί με το ανέβασμα των αρχείων? Ισχύει το εξάμηνο, το 24μηνο ή είναι μέχρι την παλιά ημνια λήξης του 4178? Ρωτάω διότι υπολείπεται σημαντικό υπόλοιπο της πληρωμής μου και θέλω να είμαι διασφαλισμένος. Σημειώνω ότι το πρόστιμο έχει πληρωθεί ολόκληρο ήδη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.