Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

η μιση Ελλαδα ειναι αυθαιρετη και η αλλη μιση...παρανομη

και αυτοι ψαχνουν συμβολαια και τροποποιησεις της συστασης για οικοδομες 20ετιας και 50ετίας.

 

ειναι και το ΤΕΕ που σφυριζει αδιαφορα

 

ειναι και ο 4178 που θελει "συναινεση" απο αλλους 30  επειδη ο μαστορας εβαλε το τουβλο  εξω απο το ράμα  προς στον διαδρομο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα... ο νομικος μας το επιβεβαιωνει

Εχεις με συμβολαιο την απολειστικη χρήση.

Δεν χρειαζεσαι την αδεια κανενος για να σταθμευσεις το αυτοκινητο σου

αν εχεις καποιες οικοδομικες αλλαγες και... επιμενεις ρυθμισέ με αναλυτικο αλλα πρωτα ελεγχεις με κατηγορια 3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...ξέχασα να αναφέρω (σε αυτό το post) ότι ο ακάλυπτος που έχει αποκλειστική χρήση είναι στην πρασιά, δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζει τα πράγματα αυτό...

Απλά αν μπορούμε να παρκάρουμε σε ακάλυπτους χώρους αποκλειστικής χρήσης, τι νόημα έχουν τότε οι θέσεις στάθμευσης της άδειας...?

Η μη φύτευση του τμήματος, πάντως, θεωρώ ότι πρέπει να δηλωθεί έτσι και αλλιώς...

Edited by jimalexandrou
Link to comment
Share on other sites

τωρα αυτο με το..προκηπιο...μαλλον μας στεναχωρησες..

 

εγω το μονο που θυμαμαι ειναι τον μακαριτη 3044/02 για  την ΜΣΔ

 

που ελεγε οτι επιτρεπεται  μονον μία θεση στο προκηπιο

 

κατα τα λοιπα... δεν νομιζω οτι επιτρεπονταν κατα ΓΟΚ...

 

 

ας μας πει  καποιος  που θυμαται καλυτερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι θεση σταθμευσης στη πρασια επιτρεπεται μονο αν εχεις χωρο για ελιγμο.Δηλαδη μπαινω και βγαινω με εμπροσθοπορεια και οχι βγαινω με την οπισθεν.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω και αυτη την χρησιμη συζητηση για τον ΝΟΚ

 

http://www.michanikos.gr/topic/36775-Στέγαστρο-Στάθμευσης-σε-προκήπιο-κατά-ΝΟΚ/?p=623073

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link, πάντως στην περίπτωσή μου δεν υπάρχει στέγαστρο, είναι τελείως ανοιχτή η θέση αλλά με βάση το άρθρο 18, παρ 8Α και 8Β καταλαβαίνω ότι μάλλον θέση στάθμευσης επιτρέπεται μόνο κάτω από το προκήπιο (υπόγεια αλλά ανοιχτή?!?!)...Η διατύπωση στο ζ είναι τραγική:

ζ. Ανοιχτός χώρος στάθμευσης ή υπόσκαφος σε οικό−
πεδα ή γήπεδα με κλίση τουλάχιστον 20% με προϋπό−
θεση την υποχρεωτική ύπαρξη φυτεμένης επιφάνειας

στην οροφή του.  

ΥΓ Dimitris GM ευχαριστώ, τώρα είδα το PM και σου απάντησα...

Edited by jimalexandrou
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

 

Δημητρη επανερχομαι στο ερωτημα 951 που μου ειχες απαντησει. 

Μετα απο επισκεψη στο hlep desk και στην κ. Γαρδικη αυτη τη φορα πηρα διαφορετικη  απαντηση.. 

Η κ. Γαρδικη μου ειπε πως κακως εκανα μια δηλωση α οροφου και β οροφου , εφοσον ο μελλοντικος β οροφος ανηκει στην μητερα.(το διακιωμα υψουν), ας ειναι επεκταση του α οροφου. Και ειναι λαθος σε αντιθεση με αυτα που μου ειχε πει τηλεφωνικως την προηγουμενη φορα. 

Οι κοπελες στο hlep desk μου ειπαν σωστα το εχω δηλωσει  εφοσον το δωμα θεωρειται κοινοχρηστος απο το Νομο . Στην συσταση δεν το περιγραφει στα κοινοχρηστα ομως, και λεει οτι οριζει ο Νομος σαν κοινοχρηστα.

Οπως καταλαβαινεις η απογοητευση μου μεγαλη. Δεν ξερω πως να κινηθω. 

Να μεταφερω τη δηλωση αυτουσια απο το 4014 στο 4178, να την σπασω κανοντας αλλη μια επιπλεον δηλωση?

Φοβαμαι οτι κανω το ενα λαθος μετα το αλλο.  

Πηγα στο hlep desk για καλυτερα και γυρισα περισσοτερο μπερδεμενη. 

 

Που μπορω να βρω προβλημα με αυτη τη δηλωση? Στην μεταβιβαση των χιλιοστων της μητερας του  μελλοντικου οροφου θα μου ζητησουν βεβαιωση για τον μελλοντικο οροφο. 

Θα εχω προβλημα να δωσω βεβαιωση εφοσον  εχουν δηλωθει απο το γιο? 

 

Να κανει και η μητερα μια επιπλεον δηλωση οτι εξιουσιοδοτει το  γιο για την τακτοποιηση του δωματος, σαν φερομενος ιδιοκτητης? 

Υπαρχει δυνατοτητα προσυμφωνου σε αυτες τις περιπτωσεις η μονο στην εκτος σχεδιου. Προσυμφωνο που να μεταβιβαζει το μεριδιο στο γιο? 

 

 

 

 

Στην τελευταια περιπτωση σκεφτομαι να συμπεριλαβω και την μητερα μεσα και να βασιστω στην εγκυκλιο που λεει  οτι 2 συνιοδιοκτητες μπορουν να υποβαλλουν μια δηλωση. 

Και με τι χιλιοστα θα συγκρινω τους συντελεστες υπερβασης, του γιου η και τις μητερας μαζι 

 

Εαν δεν υπηρχε το δικαιωμα υψουν τοτε εινα ξεκαθαρο οτι το δωμα ειναι κονοχρηστος χωρος, σε αυτη την περιπτωση νομιζω οτι δεν ειναι και ο αυθαιρετος οροφος ανηκει στην μητερα. 

και στη δηλωσω σαν ιδιοκτητρια θα πρπει να την αναφερω.

 

Σε παρακαλω για τη βοηθεια σου η οποιονδηποτε αλλον εχει αντιμετωπισει τετοια περιπτωση. 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

να ακουσεις....τις κοπέλλες του HD :smile: :-) :smile:

καλα σου ειπαν...

[κι οσο απαντουν σωστα...θα λεμε και τον καλο μας λόγο.....οκ???]

 

η ανοικοδομηση στο κοινοχρηστο δωμα   τακτοποιειται

ειτε λογω αποκλειστικης χρησης απο τον αυθαιρετησαντα

ειτε με την συναινεση του 51% ολων των συνιδιοκτητων...

 

Να τακτοποιησεις στο ονομα του γιου

 

η μητερα ας περιμενει την αυξηση του σδ και του υψους ....

 

ντιλαντι

εδω και καποιο χρονια ο γιος δηλωνει το αυθαιρετο...στο Ε9.... το εχει συνενωσει με το απο κατω δικο του, εχει ενα ρευμα, νερο, τηλεφωνο, θερμανση..σαν ενιαιο

 

Αφου  το αρθρο 11 οριζει οτι η αυθαιρεσια στο κοινοχρηστο τακτοποιειται με ..."συναινεση"

 

τίιιι.... τιτιβιζουμε τωρα...???...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αυτό που δεν λεει κάποιος είναι οτι τακτοποιείς με 51% και μετά είναι νόμιμο

 

αλλά τίτλο ιδιοκτησίας  ΔΕΝ έχεις ακόμα....

 

και η υ/δ λέει ότι σου επιτρέπει να το τ-ακτοποιησεις

 

σε καμιά υ/δ δεν υπογράφει κάποιος ότι αποποιείται των όποιων δικαιωμάτων ιδιοκτησίας

 

δημήτρη συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.