Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Eυχαριστώ πολύ

έτσι που μου τα λες δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Συμπέρασμα δικό μου ο καθένας μένει στο νόμο που έχει ενταχθεί και βλέπουμε...Δεν υπάρχει νόημα να γίνει μεταπήδηση από τον έναν νόμο στον άλλο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβα πώς εβγαλες το συμπερασμα οτι "καθενας  μενει στο νομο που εχει υπαχθει"

 

Προφανως ποτέ  δεν ειπα οτι δεν προκειται να γινει τιποτε

 

Αντιθετα, σημειωσα καθαρα  οτι...

 

 η μεταφορά  των "μισων"  απο τον 4014  στον  4178 ειναι απαραιτητη

 

Και, αν γινει, μαζι με τους αλλους μισους του 4178

 

κανουν την δουλεια τους...

 

Αλλου ειναι το προβλημα...αλλα  αυτο αφορα  το συβολαιογραφικο μερος...

 

αυτα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους...

 

 

Η περίπτωση μου έχει ως εξής:

έχουν αγοράσει δύο ένα γήπεδο εκτάσεως 1000 τ.μ.. το οποίο το "χώρισαν" έπειτα με ιδιωτικό συμφωνητικό  σε 2 τμήματα των 500 τ.μ.,

στα οποία έχτισε ο καθένας από ένα αυθαίρετο... 

 

Επιτρέπεται 100% σε εξ' αδιαιρέτου γήπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο η σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών σύμφωνα με το άρθρο 5 του ν. 4178/2013,

έτσι ώστε να δηλώσει ο ένας από τους δύο το αυθαίρετο του?

 

Έχει βγάλει κάποιος συνάδελφος άκρη με κάποιον συμβολαιογράφο??? 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτο που τους ενδιαφερει, τωρα, ειναι να τακτοποιησουν...

Αρα,

θα τακτοποιησει ο καθε ενας με την συναινεση του αλλου

 

τα υπολοιπα

συστασεις...διανομες ,  διαφωνιες  συμβ/φων...κλπ

 

θα τα δουμε αν και πώς μπορει να γινει...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με συγχωρείτε αν ρωτήσω κάτι που έχει επανα-απαντηθεί αλλά σε ένα ποστ σχεδόν 80 σελίδων δεν έχω το κουράγιο να ψάξω αυτή την ώρα...

Θα είμαι όσο πιο επιγραμματικός γίνεται:

Εντός οικισμού οικόπεδο με υφιστάμενη ισόγεια οικία πιθανότατα και προ του '75. Καμία οικοδομική άδεια. Εν έτει 2014 τα δύο αδέρφια (ιδιοκτήτες των ανωτέρω) θέλουν να προχωρήσουν σε σύσταση κάθετης.

Περιγραφή της πορείας που πρέπει να ακολουθηθεί και όπως την φαντάζομαι (πιθανώς με ελλείψεις):

1) Σύσταση προσυμφώνου κάθετης ιδιοκτησίας βάσει του άρθρου 5, Ν.4178/2013.

2) Στο προσύμφωνο αυτό ο μηχανικός επισυνάπτει:

  α)αεροφωτογραφία προ 28/7/11 (απαραίτητο?) 

  β) τοπογραφικό διάγραμμα.

  γ) κατοψεις των χώρων

  δ) πίνακα ποσοστών ιδιοκτησίας και ποσοστών επί του οικοπέδου, σωστά?απαιτείται κάτι άλλο από τον μηχανικό?

3) Εν συνεχεία και με τα ανωτέρω ποσοστά οι ιδιοκτήτες πάνε προς ρύθμιση βάσει Ν.4178. 

4) Γίνεται μία δήλωση για όλο το ακίνητο και οι ιδιοκτήτες συμπληρώνονται με τα ποσοστά ιδιοκτησίας τους ή

για κάθε ιδιοκτήτη γίνεται διαφορετική δήλωση στο σύστημα αυθαιρετων όπου αυτός περιγράφεται κύριος με ποσοστό 100%, αφού αφορά το τμήμα του? και συνεπώς ο έλεγχος των υπερβάσεων γίνεται με τα τετραγωνικά που αντιστοιχούν στον καθένα?

5) αφού γίνει η υπαγωγή πληρώνουν το 30% του προστίμου και μετά γίνεται η οριστική σύσταση.

Κάποια γνώμη? 

 

εδιτ: στο παραπάνω παράδειγμα, αν υπάρχει και αυθαιρεσία στον περιβάλλοντα χώρο η οποία δεν αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια (πέργκολα) καταλαβαίνω ότι μάλλον δημιουργούνται οι εξής οδοί:

α) αν η πέργκολα βρίσκεται σε χώρο που έχει δωθεί αποκλειστική χρήση στον έναν από τους δύο αδελφούς, τότε έχει καλώς, την ρυθμίζει αυτός.

β) αν δεν έχει δωθεί αποκλειστική χρήση σε κάποιον, χρειάζεται και τρίτη δήλωση στο σύστημα αυθαιρέτων όπου συμμετέχουν με ποσοστά 50-50 και οι δύο ιδιοκτήτες?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

τπτ

από  ολα αυτα...τα δυσκολα [ή τουλαχιστον οχι με αυτη   την σειρα]

 

απλα τακτοποιουν  οι δυο αδελφοι το αυθαιρετο, σαν συνδιοκτητες με 50% καθε ενας με την δικη σου συμμετοχη ως προς τα χαρτια που θα γινουν

 

και μετάααα

σαν κυριοι, εξοφλουν το προστιμο

και σου λενε θελουμε να κανουμε διανομη και συσταση καθετης...με αυτον τον τροπο

Αφου εχεις,  πλεον,  νομιμο κτισμα

φτιαχνεις τις καθετες, βαζεις την εστιγμενη που τις χωριζει...βαζεις το κτισμα στην μια αφηνεις προσωπο προς τον δρομο σε καθε μια ή αν δεν εχεις κανεις την μια στο πισω μερος με "πιστολι"

 

δινεις 50% σε καθε καθετη

και αναλογα με τα υπολοιπα του σδ

συστηνει οριζοντια ιδιοκτησια αυτος που "παιρνει" το κτισμα [εστω 25% το ισογειο] και 25% ο οροφος

 

η αλλη παιρνει τα δικα της 50% και οταν με το καλο εκδοσεις ΟΑ

συστηνει ΟΙ με 25% στο ισογειο και 25% στον οροφο στο δικο του "τμημα"

 

αυτα, εν περιληψει

[θεωρωντας οτι τα δυο αδελφια εχουν τιτλο ειτε απο αποδοχη κληρονομιας κατα 50% καθε ενας

ειτε κατα 50% απο αγορα ο καθε ενας στο οικοπεδο και γραφουν κατα 50% καθε ενας το κτισμα]

[και βεβαια θα συνεργαστεις με το/ην συμβ/φο ...].

 

Αλλως,  αν ο "ενας"  εχτισε το αυθαιρετο και ο "ενας" το δηλωνει ολοκληρο σαν δικο του στο Ε9 και στο Ε2 ή Ε1....

πας με το 11/iv

περιπου οπως τα πρωτοανεφερες :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Κάνω μια σούμα:

1. Γίνεται μία δήλωση στο σύστημα αυθαιρέτων του τεε, όπου τα δύο αδέλφια είναι συνιδιοκτήτες με ποσοστό 50% έκαστος.Σωστό?

2. Δηλώνεται στο σύστημα (με ποιο τρόπο άραγε?) ότι υπάρχει προσύμφωνο με τα δικαιολογητικά που ανέφερα παραπάνω, γίνεται η τακτοποίηση και πληρώνουν είτε όλο το πρόστιμο είτε 30% αυτού τουλάχιστον.

3. Κάνουν την κάθετη ιδιοκτησία. (στο παράδειγμα μου αναφερόμουν σε ισόγειο κτίσμα άρα μάλλον εκ παραδρομής ανέφερες και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας κατ'όροφο...επίσης δεν κατάλαβα το σημείο που αναφέρεις το "πιστόλι"...τι εννοείς? :smile:  :smile: )

4. αν δεν υπάρχει κάποιος τίτλος ιδιοκτησίας φαντάζομαι ότι κολλάει η διαδικασία μου...??

5. ποια είναι η διαφοροποίηση αν το σπίτι δηλώνεται μέχρι τώρα μόνο από τον ένα αδελφό? (κάτι που δεν το γνωρίζω μέχρι στιγμής αν και νομίζω πως δεν ισχύει, λογικά το δηλώνουν και οι δύο από μισό.. Αν το δηλώνει ένας εξολοκλήρου στο ε9 του, τι αλλάζει?)

Link to comment
Share on other sites

δες  

 

- εμβαδον οικοπεδου.....κτισματος...σδ....υπολοιπομενα  τμ...

- αρτιο οικοδομησιμο

- τιτλο κυριοτητας..

- Ε9

 

"πιστολι" κάνεις  οταν δεν εχεις μεγαλο προσωπο και δεν μπορεις να κανεις δυο καθετες με προσωπο στο δρομο,

και γινεται, μια καθετη εμπρος και μια στο πισω μερος του οικοπεδου,

 

τοτε βαζεις διαδρομο 3-4μ που "παει"προς  το πισω για να επικοινωνει μετον δρομο

 

Κανε ενα σχεδιακι

και δες τα παραπανω

μετα...

.τα λεμε :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Απλοϊκή η ερώτηση, αλλά μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πως αρχίζουμε με μια περίπτωση εξ αδιαρέτου εκτός σχεδίου;

Με προσύμφωνο ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών; 

Στην περίπτωσή μου (Ποτίδαια Χαλκιδικής) έχω πελάτη έναν εκ των...22 τουλάχιστον.

Δηλαδή πρέπει να συμφωνήσουν και οι 22 τουλάχιστον;

Κι ας υποθέσουμε ότι συμφωνούν, αρχικά πάνε σε συμβολαιογράφο;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Απλοϊκή η ερώτηση, αλλά μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πως αρχίζουμε με μια περίπτωση εξ αδιαρέτου εκτός σχεδίου;

Με προσύμφωνο ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών;  [ΝΑΙ]

Στην περίπτωσή μου (Ποτίδαια Χαλκιδικής) έχω πελάτη έναν εκ των...22 τουλάχιστον.

Δηλαδή πρέπει να συμφωνήσουν και οι 22 τουλάχιστον; [και οι 22 ειναι  και οι 22...κατα παμφηφια........το... "τουλαχιστον"  εννοεις το 65%...που ειναι αλλη διαδικασια...]

Κι ας υποθέσουμε ότι συμφωνούν, αρχικά πάνε σε συμβολαιογράφο;

 

-συμφωνουν μεταξυ τους [αν συμφωνησουν 22 σε εξ αδιαιρετου, τοτε  θα εχεις σπασει  το πιο απιστευτο  ρεκορ...στην...πολεοδομικη ιστορια....] :smile:

-σου φερνουν συμβολαια και οι 22

-βλεπεις οτι εχουν το 100%

- μετα.... τοπογραφικο, αποτυπωση ιδιοκτησιων, καθορισμό αποκλειστικων χρησεων και κοινοχρηστων διαδρομων, πινακα  ποσοστων στο γηπεδο, συνεργασια με τον συμβ/φο για το τι και ποσα  πιστοποιητικα χρειαζονται  [σαν να εκανες 22 καθετες σε εντος σχεδιου]

 

αυτά

 

βεβαια  ξεχασα να  σου επισημανω οτι εχεις και τον συμβ/φο,  ο οποιος -πιθανον- να θελει να ειναι χτισμενα  και τα 22 "τμηματα"

και να μην συστηνει καθετες με μισα χτισμενα και μισα αχτιστα...

 

 

[και μην ξεχασεις την προκαταβολη  βεβαιως...βεβαιως...]  :smile: :-)

 

καλο κουραγιο

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.