Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Από την στιγμή που ο μηχανικός δεν υποχρεούται να διαβάσει τίτλους,

μπορεί απλώς να περιοριστεί σε όσα αναγράφονται στην αίτηση και υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη. (ιδιοκτητης 100% του κτίσματος)

 

Βέβαια κάποια στιγμή το πρόβλημα θα βγει στην φόρα,

αλλά ο μηχανικός δεν θα φέρει καμία ευθύνη.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν προβαίνεις σε ρύθμιση μίας κατασκευής χωρίς ο ιδιοκτήτης να έχει τα πλήρη δικαιώματα επί αυτής, συμμετέχεις σε μία παράνομη διαδικασία από την οποία λαμβάνεις χρηματικό κέρδος (και μάλιστα είσαι και ο μόνος). Σε μία μελλοντική διένεξη πιστεύεις πραγματικά πως η στάση "δεν ήξερα..." θα σε σώσει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΡΙΟΡΟΦΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ.ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΗΣ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΙΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΥΣΘΗΚΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΜΙΑ ΣΤΕΓΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΡΙΑΜΑΤΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΡΙΚΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΥΣΜΦΩΝΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΕΡΑ ΣΤΗ ΤΑΡΑΤΣΑ?

 

Μην γράφετε με κεφαλαία. Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

avgoust

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση...μάλλον απλή (?) :

 

4 συγγενεις κληρονομησαν ενα σπιτι (1/4 ο καθενας).

Φυσικα υπαχρουν αυθαιρεσιες και αποκλισεις απο την οικοδομικη αδεια, τις οποιες τωρα οι καινουριοι ιδιοκτητες θελουν να τακτοποιησουν / νομιμοποιησουν.

Χρειαζεται να γινει προσυμφωνο σε αυτη την περιπτωση που ειναι ολοι συμφωνοι και δεν υπαρχει συσταση?

Link to comment
Share on other sites

συμμετέχεις σε μία παράνομη διαδικασία από την οποία λαμβάνεις χρηματικό κέρδος 

Ναι 

αλλά βασιζόμαστε σε υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη πως είναι κατά 100% κύριος του ακινήτου προς ρύθμιση.

Δεν τον στέλνουμε στο υποθηκοφυλακείο να μας προσκομίσει πρόσφατο πιστοποιητικό ιδιοκτησίας.

Γιατί ακόμα και περσινό τίτλο να μας προσκομίσει,

κανείς δεν μας διαβεβαιώνει πως δεν επήλθαν αλλαγές εντός του έτους.

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση...μάλλον απλή (?) :

 

4 συγγενεις κληρονομησαν ενα σπιτι (1/4 ο καθενας).

Φυσικα υπαχρουν αυθαιρεσιες και αποκλισεις απο την οικοδομικη αδεια, τις οποιες τωρα οι καινουριοι ιδιοκτητες θελουν να τακτοποιησουν / νομιμοποιησουν.

Χρειαζεται να γινει προσυμφωνο σε αυτη την περιπτωση που ειναι ολοι συμφωνοι και δεν υπαρχει συσταση?

στην σωστη απαντηση του sagiasd

 

ας συμπληρωσω...οτι,

 

και βεβαια...πρεπει να εχει γινει αποδοχη κληρονομιας πρωτα...

 

[και βεβαια  εννοεις  "οικοπεδο με μια οικια "...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ποια η άποψη σας στο παρακάτω ερώτημα
Σε μια ιδιοκτησία εξ΄ αδιαιρέτου (τρεις ιδιοκτήτες από 1/3), ο ένας μόνο θέλει να προχωρήσει στην ένταξη στον 4178/13 και να πληρώσει όλο το πρόστιμο μόνος του.
Εγώ για να κάνω την ένταξη είμαι υποχρεωμένος να έχω εγγράφως την συναίνεση όλων των ιδιοκτητών;
Τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος συνιδιοκτήτης δεν επιθυμεί την ένταξη στο νόμο (προσωπικές τους διαφορές);

Τελικά με υπεύθυνη δήλωση των ιδιοκτητών (100%) είμαι καλυμμένος ή είμαι υποχρεωμένος να ζητήσω πιστοποιητικό ιδιοκτησίας (γιατί ούτε με το συμβόλαιο είμαι σίγουρος για το ιδιοκτησιακό καθεστός αφού μπορεί να έχει μεσολαβήσει νέο συμβόλαιο);
Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.