Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ.

στο συμβόλαιο (1978)  αναφέρει για  το σπιτι και καταστημα τις διατάξεις του νόμου 3471/29 περί ιδιοκτησίας κατ΄ορόφους.

 

Ενώ στο τέλος αναφέρει "ως προς το ποσοστό επι του οικοπέδου συμμετοχής και συνιδιοκτησίας εξ αδιαίρετου εκ 50%

 

Εχει ΟΙ Ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"αναφέρει για  το σπιτι και καταστημα τις διατάξεις του νόμου 3471/29 περί ιδιοκτησίας κατ΄ορόφους."

 

εδιτ

φυσικα και  απαιτειται συναινεση...για οσα εχουν χτισθει μεσα/πανω σε κοινοχρηστα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στις περιπτώσεις τακτοποιήσεων με το άρθρο 34 του 4315/14 τι απεικονίζουμε στο τοπογραφικό; Ολόκληρο το αγροτεμάχιο ή μόνο το κομμάτι που θα τακτοποιηθεί;

Link to comment
Share on other sites

ολοκληρο.....

εκτος "αν υπαρχει αδυναμια..."

 

αναλογικα με την ρυθμιση στο το αρθρο 11, παρ.6βi

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν στο αγροτεμάχιο υπάρχουν 20 συνιδιοκτήτες που εχουν χωρίσει τα τμήματα που κατέχει ο καθένας, θα αποτυπωθούν όλα ασχέτως αν η τακτοποίηση αφορά μόνο το ενα;

Link to comment
Share on other sites

οχι τα αλλα κτισματα

αλλά,

αφου εφαρμοζεις την τακτοποιηση με την 10ετια που προβλεπει το αρθρο 34

"καπως"πρεπει να τοποθετηθει το κτισμα,  εντος ενος μεγαλυτερου γηπεδου...

 

και αφου δεν μπορεις να βγαλεις βεβαιωση για μεταβιβαση και πας μονον για τακτοποιηση του κτισματος

"χωρις αλλαγη στα εμπραγματα και στα ενοχικα δικαιωματα"

...μαλλον μια απλη μορφη τοπογραφικου, γινεται αποδεκτη...

Θα μας πει καποιος που εκανε το αρθρο 34...-αν δεν εισαι ο πρωτος..-.μαλλον εισαι ο δευτερος...προχτες ειχαμε παρομοιο ερωτημα, απο φιλο,  αλλά εκει ηταν δυο ολοι κι ολοι...

 

 

 

 

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μάνο εγώ βρίσκω τις μπερδεμένες τακτοποιήσεις.

 

Ήρθε πελάτης για να κάνει γονική παροχή στο γιο του ένα οικόπεδο και το κτίσμα του προ 55, στο Λιτόχωρο.

Δεν έχει κανένα τίτλο. Το μόνο που υπάρχει είναι μια άδεια της αδελφής που έκτισε ένα σπίτι με τη σύμφωνη γνώμη της μαμάς. 1989

Τα αδέλφια ήταν 5 τα 3 αποσύρθηκαν απο την κληρονομιά και το πήραν το οικόπεδο οι 2. (στα λόγια)

Αποδοχή δεν έκανε κανένας, ούτε αποποίηση.

 

η αδελφή το 1990 έκανε γονική παροχή το σπίτι της με διαιρετό τμήμα οικοπέδου με έκτακτη χρησικτησία στα παιδιά της.

 

Η άδεια που έβγαλε ωμός βγήκε στο όλο οικόπεδο (190τμ) όπου πήρε και όλη την κάλυψη και δόμηση. Πως μεταβιβάζει διαιρετό τμήμα 87τμ.

Συνημμένο στο συμβόλαιο είναι μόνο το τοπογραφικό της άδειας.

 

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ  για το υπόλοιπο τμήμα οικοπέδου χωρίς εξουσιοδότηση από τα ανίψια ? Χρειάζεται συναίνεση?

 

πως το χειρίζομαι γενικά?

Link to comment
Share on other sites

έχει χαθεί η μπάλα εκεί μέσα...

Ο ενδιαφερόμενος δεν έχει τίιτλο. Άρα αν δεν αποκτήσει δεν έχεις εντολέα και δεν κάνεις κάτι γι αυτόν. Εκτός αν σε κάποιο από τους τίτλους που αναφέρεις υπάρχει κάποια διανομή και σύσταση καθέτου οπότε ο πελάτης σου έχει τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!! Έχω μια απορία και εγώ με την σειρά μου. Σε ένα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου βγήκε άδεια και χτιστήκαν 8 μεζονέτες η κάθε μία βάσει αδείας 25μ2ισόγειο + 25μ2 υπόγειο. Υπάρχουνε οριζόντιες ιδιοκτησίες αλλά το αγροτεμάχιο είναι εξ αδιαιρέτου με κάποιες  αποκλειστικές χρήσεις. Θέλω να τακτοποιήσω μια μεζονέτα για να δώσω βεβαίωση για πώληση. (η κάθε μαιζονέτα είναι 55μ2 ισόγειο + 55μ2 όροφος). Τι πρέπει μα κάνω για να τακτοποιήσω και να δώσω βεβαίωση σε μια από τις 8?

1)Να γίνει προσύμφωνο σύστασης καθέτου ?

2) Να πάρω τη συναίνεση του 51% των ιδιοκτητών?

3) Εφόσον έχω οριζόντια ιδιοκτησία τακτοποιώ χωρίς να με νοιάζουνε οι άλλοι ιδιοκτήτες παρόλο που τμήμα της υπέρβασης δόμησης στην υπο συζήτηση μεζονέτα είναι σε εξ αδιαιρέτου τμήμα του αγροτεμαχίου.

Ρώτησα κάποιους συναδέλφους σήμερα τηλεφωνικά και ο ένας μου είπε το 1 και ο άλλος το 2.

Επιπλέον, έχει η μαιζονέτα μια αποθήκη κάτω από μια κοινόχρηστη σκάλα σε απόσταση από την μεζονέτα που δεν φαίνεται στα συμβόλαια. Με αυτήν ασχολούμαι και την βάζω ΥΔΒΧ η κάνω πως δεν την βλέπω?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.