Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η πολεοδομία δίνει βεβαίωση μόνο για το οτι έχει χαθεί ο φάκελος της αδείας με αριθμό χχχ/χχχχ. Δεν ξέρω εάν βοηθάει αλλά είναι Ο.Α. σεισμοπλήκτου του '67 .Τα συμβόλαια δεν αναφέρουν τίποτα για οικοδομική άδεια γιατί είναι μια απλή αποδοχή κληρονομιάς του 2004. Το άρθρο 99 του ν 4495 περ. ββ)  αναφέρεται στις περίπτωσεις που δεν έχει εκδοθεί η Ο.Α. ή οταν δεν  είναι δυνατόν να ανευρεθεί η οικοδομική άδεια, αλλα η κατηγορία 5 δεν ισχύει πια οπότε τι επιλογές έχω? Μήπως αρκεί να το βάλω κατ. 1 για αυθαίρετα προ του 1975?

Edited by RON
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχεις αποδεικτικό ως προ του 1975, το βάζεις όλο αυθαίρετο κατηγορίας 1 (δεν παει κατηγορία 5), και ξεμπερδεύεις όπως λέει και ο Tetris

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Ακίνητο που έχω οικοδομική άδεια βέβαίωση από την Πολεοδομία ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ότι ο φάκελος έχει χαθεί και κάτοψη του ορόφου και τοπογραφικό σύστασης, μου είπαν από την πολεοδομία αλλά όχι προφορικά ότι μπορώ να κάνω τακτοποίηση της πέργκολας στο μπαλκόνι με τα σχέδια που έχω της σύστασης. Αλλά αυτό μου το είπαν προφορικά. Καμμιά ιδέα;   

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εννοώ δεν μου έδωσαν κάτι γραπτώς αλλά ότι μου είπαν το είπαν προφορικά. Ξέρω ότι το σωστό είναι να κάνω ανασύσταση. Το θέμα είναι ότι η πολεοδομία μου λέει ότι δεν χρειάζεται και αφού έχω το στέλεχος της άδειας και τα σχέδια της σύστασης μαζί με την βεβαίωση που μου έδωσαν αυτή ότι έχει χαθεί ο φάκελος με καλύπτουν. αλλά στον νόμο λέει ότι πρέπει να τα καταθέσω αυτά και να πάρω σφραγίδα της πολεοδομίας. Αυτοί όμως δεν την δίνουν. Τι να κάνω έτσι ώστε να είμαι σύννομος; Ποια η άποψή σας;  

Link to comment
Share on other sites

Σαχλαμάρες σου λένε από την πολεοδομία. Δηλαδή, αυτό που λένε δεν στηρίζεται πουθενά στο νόμο! Μη έχοντας τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου, δεν μπορείς να κάνεις έλεγχο για αυθαιρεσίες!!!

Οπότε έχεις δύο λύσεις. Η' ανασύσταση φακέλλου ή (αν συμφέρει) εξολοκλήρου αυθαίρετο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συναδελφοι καλησπέρα,

Το 2021 μεταβιβάστικε οροφοδιαμέρισμα οικοδομης με εκδοθείσα άδεια το 1981. Για το συγκεκριμένο ακίνητο στα χέρια του νέου ιδιοκτήτη υπάρχουν το Στέλεχος της άδειας, η κάτοψη άδειας του ορόφου, βεβαίωση απώλειας φακέλου από την αρμόδια πολεοδομία και η τακτοποίηση με το ν.4495/2017 που αφορούσε αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3, όπως αλλαγή σε διαστάσεων ενός ανοίγματος και η αντιστοιχη κάτοψη που συνοδεύει την δήλώση. Ο ιδιοκτήτης έχει κανει αι΄τηση για το εξοικονομώ, οπότε εγώ τώρα καλούμαι να εκδόσω την ταυτότητα του διαμερίσματος. Δεδομένου ότι δεν υπάρχουν τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, τομές και όψεις της οικοδομικής άδειας πώς χειρίζομαι την κατάσταση; Πρέπει να γίνει ανασύσταση;

Link to comment
Share on other sites

@Κακαλος τα σχέδια που χρειάζονται είναι κατόψεις, τομές και όψεις.
Σαφής αναφορά για την περίπτωση απώλειας των όψεων και τομών δεν υπάρχει.
Αυτό που θα έκανα εγώ είναι μία καινούργια κάτοψη, βασιζόμενος στη διάταξη:
Σε περίπτωση που η υφιστάμενη κατάσταση δεν προκύπτει από τα σχέδια που συνοδεύουν τις εκδοθείσες πράξεις, εκπονούνται και υποβάλλονται νέα σχέδια αποτύπωσης κατόψεων αρχιτεκτονικών.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.