Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και αν προχωρήσουν και το θέμα στατικής επάρκειας και ασφάλισης έναντι σεισμού,

θα κάνουμε και κάποιες ενισχύσεις / ανακατασκευές.

Και όπως αρχίζει να διαφαίνεται ήδη, ανακαινίσεις, επισκευές και διάφορα μερεμέτια.

Όπως φάνηκε από την πολεοδομία μας, εμένα και του ponirea, οι νέες άδειες είναι περίπου μία ανά δέκα μηχανικούς.

(κι ο ponireas είχε και μία τέτοια. Εμείς στη φτώχεια)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντος πονταρω στο ΚΑΝΕΠΕ (όχί του σαλονιού τον άλλον )

Ρε apier ποιος είσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  έχω περίπτωση αυθαιρέτου που όπως το είδα η επικρατούσα χρήση είναι υπηρεσίες (κατάστημα), αλλά μόλις κάνουμε την αίτηση και πληρώσει το παράβολο μπορεί να κάνει μικρές εργασίες ΕΕΜΚ ή πρέπει να γίνει ολοκληρωμένη υπαγωγή ?? 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

ας επιλέξει τρόπο πληρωμής 30% εφάπαξ και το υπόλοιπο δόσεις για να του βγει κατευθείαν η σχετική "βεβαίωση"

(αν οι εργασίες είναι εσωτερικές, γιατί δεν τις δηλώνει να γλιτώσει την ΕΕΜΚ; )

Link to comment
Share on other sites

ας επιλέξει τρόπο πληρωμής 30% εφάπαξ και το υπόλοιπο δόσεις για να του βγει κατευθείαν η σχετική "βεβαίωση"

(αν οι εργασίες είναι εσωτερικές, γιατί δεν τις δηλώνει να γλιτώσει την ΕΕΜΚ; )

 

Έχεις και 10% έκπτωση !!!

 

Γοργόνα πρόσεχε δεν φτάνει να διαπιστώσεις την επικρατούσα χρήση με το μάτι αλλά με το στέλεχος της άδειας.

Πρόσεχε μην χρειαστεί να κάνεις αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

πάντως η επικρατούσα χρήση, όποια κι αν είναι, δεν νομίζω ότι επηρεάζει τη δυνατότητά του να κάνει διοικητικές πράξεις (δηλαδή και άδειες)

μόλις πληρώσει το 30%.

Σχετικά με την αλλαγή χρήσης σε σχέση με την επικρατούσα και της αδείας,

γυρνάμε σε προηγούμενες αναρτήσεις:

Η επικρατούσα είναι η πραγματικά επικρατούσα αυτή τη στιγμή.

Αν συμπίπτει με της αδείας, όλα καλά.

Αν όχι, απαιτείται δήλωση της αλλαγής χρήσης, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει αποδεικτικό προ Ιουλίου / 11.

Αν από την αλλαγή προκύπτει έμμεση υπέρβαση δόμησης λόγω διαφοράς όρων δόμησης μεταξύ των χρήσεων,

τότε θέλει και 1,4 για την προκύπτουσα έμμεση υπέρβαση.

Αν δεν υπάρχει αποδεικτικό, πρέπει να γίνει η δήλωση, να πληρωθεί το 30% και μετά να γίνει άδεια για την αλλαγή χρήσης.

Οπότε συμπαρασύρονται και οι εργασίες που πρέπει να κάνει, οι οποίες δεν μπορούν να δηλωθούν,

αφού προφανώς σχετίζονται με την αλλαγή χρήσης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

apier Καλέ μου φίλε καλημέρα

 

Το επικρατούσα χρήση πήγαινε στο να υποβάλει σωστά την δήλωση στον 4178, γιατί ως γνωστό της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες (λεβέντισσες στην προκειμένη περίπτωση) αλλά καλό είναι να την αποφύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.