Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Παιδιά έβαλα ένα αυθαίρετο, κατοικία προ 1975 και ισόγειες αποθήκες προ 1983, και μου βγαίνει πρόστιμο 1870€ και επειδή η επιφάνεια είναι άνω τον 100μ2 το παράβολο είναι 2000€ και έστειλα το πελάτη να το πληρώσει. Όμως μάλλον έκανα βλακεία και δε μπορώ να δικαιολογήσω τη χρήση κατοικίας προ 1975, εάν το ξαναυποβάλω σαν κατοικία προ 1983 μου υπολογίζει το πρόστιμο 2400€, ξέρετε αν θα πάρει την έκπτωση του 20% ώστε να είναι εντός του 2000€ που έχει πληρώσει ο πελάτης?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις και 10% έκπτωση !!!

 

Γοργόνα πρόσεχε δεν φτάνει να διαπιστώσεις την επικρατούσα χρήση με το μάτι αλλά με το στέλεχος της άδειας.

Πρόσεχε μην χρειαστεί να κάνεις αλλαγή χρήσης.

Είναι χωρίς Ο.Α αλλά όλα τα ψυγεία κ τα απαραίτητα τα έχει μου είπε κάποια στιγμή το δούλευε με άδεια λειτουργίας αλλά για αναπηρία πάνω 70% που έχει αλλά αυτό δεν το κατάλαβα???

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια το κτίριο που θα μπει στο νόμο είναι χωρίς Ο.Α αλλά κάποια στιγμή αυτό το κτίριο λειτούργησε σαν κατάστημα αυτό πως έγινε κ εγώ δεν ξέρω!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε για ποια επικρατούσα χρήση μιλάμε;

 

Το βάζεις ολόκληρο σαν υπέρβαση δόμησης χωρίς άδεια και τικάρεις (sic...) το υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

κι επειδή καταλαβαίνω ότι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία ή εξειδίκευση στο θέμα,

καθυστέρησέ το όσο μπορείς, πάρε όσο περισσότερες πληροφορίες μπορείς, κοίτα μήπως βρεις α/φ, διάβασε όσο περισσότερο μπορείς,

και μετά με ησυχία ετοίμασε μια δήλωση που να σε καλύπτει κατ' αρχήν εσένα, και μετά τον πελάτη.

Πρόσεχε γιατί κάτι τέτοιες περιπτώσεις καταλήγουν στη φυλακή καμιά φορά, όπως λέει και ο ponireas.

Το πως λειτούργησε κάποια στιγμή, κι αν είχε ψυγεία και γύρους και λάντζες, κι αν είχε άδεια λειτουργίας (που μάλλον δεν είχε όπως το ακούω)

είναι θέματα δευτερεύοντα και τριτεύοντα σε αυτή τη φάση που νομίζω ότι είσαι 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έγινε καμιά αναβάθμιση στο σύστημα? Έκανα τώρα μια δοκιμαστική δήλωση με 1 ΦΚ με αναλυτικό, 1 ΦΚ με ΥΔΚΧ 12τμ και 1 ΦΚ με ΥΥ χωρίς ΥΔ 105τμ! Περίμενα ότι λόγω των 105τμ θα έβγαζε παράβολο 2000 όμως έβγαλε παράβολο 500!!! Διορθώσανε το λάθος με τα παράβολα που συνυπολόγιζαν τα τμ ακόμα και όταν βάζαμε "χωρίς υπέρβαση"? Ή εξηγείται αλλιώς το 500άρικο που μου έβγαλε?

Link to comment
Share on other sites

Από κατηγορίες τι έβαλες? Μήπως εκεί οφείλεται το 500άρικο.

 

Πάντως εάν το διορθώσανε τώρα, όλοι αυτοί που πληρώσανε ήδη μεγάλα παράβολα, τι πρέπει να τους κάνουν???

Link to comment
Share on other sites

False alarm! Αυτό γίνεται μόνο όταν αυτά τα τμ είναι κατ.1. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση βγάζει κανονικά το 2000. Απλώς μου έκανε εντύπωση γιατί είχα βάλει ΦΚ με διάφορα είδη αυθαιρεσιών και παλαιοτήτων και το συνολικό πρόστιμο έβγαινε πάνω από 2000. Δεν ήταν δηλαδή δήλωση σκέτη κατ.1 με πρόστιμο 500άρικο. Οπότε περίμενα ότι θα μου συνυπολογίσει τα τετραγωνικά και θα πετούσε διχίλιαρο παράβολο.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθέλα να με βοηθησει κάποιος γιατι έχω μπερδευτεί με τα προστιμα και τα παραβολα  του Ν.4178. Εχω υποβάλλει σε μια δήλωση όλα
1. προς έκδοση οικοδομικής άδειας 116τ.μ. καταστημα, 140,53τ.μ. πατάρι , 2 παραβάσεις (με αναλυτικό προυπ.)
2. προς ρύθμιση 2 παραβάσεις (με αναλυτικο προυπ.)
 
Πλήρωσα παράβολο 2000 ευρώ και ανταπόδοση 40ευρώ.
Τώρα ενώ ειμαστε στην υπαγωγή δεν μου βγάζει να πληρώσω πρόστιμο. Η ερώτηση είναι δεν θα έπρεπε να πληρώσω το πρόστιμο για την παραβάσεις?
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.