Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ξέρουμε κάτι πάνω σ’αυτό το ερώτημα;

επειδή δεν έχει απαντηθεί ακόμα, τους στέλνω και το πληρώνουν μόνοι τους,

ή πάω και το κάνω cash, και μάλιστα αν είναι δυνατόν χωρίς στοιχεία, για να μπορεί να επιστραφεί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα ξερει κανεις σε περιπτωση που εχει χαθει διπλοτυπο πληρωμης του 3843 απο τον πελατη και που  οταν το ειχε δε το πηγε στη πολεοδομια

και το θελει για το 4178 για μειωση προστιμου τι κανουμε , μπορουμε απο καπου να το βρουμε?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.σε καταστημα προ του 1983(με δημοσια εγγραφα) εχω παραβαση υψους μονο.Το καταστημα ειναι 110 τ.μ. Πληρωνω λόγω παραβολου 2000 ευρω ενω το προστιμο βγαινει 500?υπαρχει καμια λυση να το αποφυγουμε αυτο?

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόνο αν θέλεις να περιμένεις μήπως κι αλλάξει κάτι μέχρι την τελευταία ημέρα ισχύος του νόμου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ειναι για μεταβιβαση.να υποθεσω κατι ακραιο συμφωνα με την εγκυκλιο 4 να μου πειτε αν γινεται.Στο οικοπεδο υπαρχουν δυο καταστηματα με καθετη ιδιοκτησια.Στο διπλανο(που προφανω εχει ανεγερθει με την ιδια αδεια)ειναι διώροφο συνεπως δεν περναω το μεγιστο υψος της Ο.Α(το δικο μου ειναι ισογειο).μπορω να παω την Υ.Υ. ως λοιπή παραβαση με αναλυτικο ωστε να μην βαλω καθολου τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ρίσκαρα με αναλυτικό γιατί δεν υπάρχει κανένα λογικό πάτημα για τέτοια αντιμετώπιση.

Εξάλλου υπάρχει παράβαση του εγκεκριμένου ύψους της ιδιοκτησίας άσχετα με το εάν δεν υπερβαίνει γενικά το ύψος της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Οκ συναδελφοι ευχαριστω.ενημερωσα τον πελατη για το μπουγιουρτι και ψιλοφρικαρε..εχω γινει ρομπα με αυτον τον κ@λ@νομο(του ειχα πει αρχικα 500 γιατι ειχα ξεχασει το υπερογκο παραβολο).Το πιο πιθανο ειναι να με καταριεται ακομα :mrgreen: ...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι συγνώμη αλλά νομίζω έχουμε ξεφύγει λίγο.

Εντάξει να περιμένουμε και να αποφεύγουμε περιπτώσεις στις οποίες οι εγκύκλιοι πάνε κόντρα στο Νόμο και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

Αλλά όχι να αλλάξουμε και την πολεοδομική νομοθεσία, ή να φτάνουμε στο σημείο να θεωρούμε αυτονόητο ότι θα κάνουμε ότι λέει η εγκύκλιος και όχι ο Νόμος

και μάλιστα χωρίς να το συζητάμε καν.

 

Η ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Είναι τόσο απλό! Πότε δεν υπήρχε και ούτε τώρα υπάρχει.

Ποτέ καμία πολεοδομία δεν έγραψε σε καμία έκθεση αυτοψίας αυτή την παράβαση,

ούτε προέκυψε κάποιος Νόμος ή οτιδήποτε άλλο που να ορίζει αυτή την παράβαση.

Η διαφορά εγκεκριμένου και κατασκευασμένου ύψους κάποιας ενδιάμεσης στάθμης ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΥΨΟΣ

ήταν και είναι κτιριοδομική παράβαση.

 

Η μόνη διαφορά είναι ότι για κάποιο λόγο που κατάλαβε μόνο το υπουργείο (για να μην πω ποιος ακριβώς και πάμε αλλού)

αυτή η κτιριοδομική δεν αντιμετωπίζεται όπως θα έπρεπε, αλλά με έναν πρωτότυπο, ανεξάρτητο και μοναδικό τρόπο κατά τον 4178.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Μην τρελαθούμε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.