Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μην κάνεις κανένα λάθος και βάλεις κουτουρού δήλωση για να βγει πλαστό πρόστιμο και να βολευτεί η πολεοδομία.

μετά που θα το επαναφέρεις στα σωστά θα σε παίρνει τηλέφωνο το ΤΕΕ να σε ρωτάει πως και τι.

κι αν υπάρχει κανένας αντίδικος που το κυνηγάει, θα σε τρέχει για ψευδή δήλωση

Ας απαντήσει εγγράφως η πολεοδομία με ποιες διατάξεις ισχύουν αυτά που σου λέει

 

 

θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο ΑΠΟΛΥΤΑ....

 

απλά σε περίπτωση που σε πιέζει ο ιδιοκτήτης για την άδεια ως ΛΥΣΗ αν συζητήσεις μαζί του και θέλει βλέπω  να μειώνεις κατά  1500 τα πρόστιμα που έχει ήδη πληρώσει  για να σου βγει και άλλο ενα 1500 προς πληρωμή ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό θα κάνω , θα μειώσω τα πληρωθέντα δεν γίνεται αλλιώς...(καλά του έλεγα εγώ τελείωσε το και φώναξε με μετά να το τακτοποιήσω για να μην μπλέκουμε με πολεοδομίες...)  :shock:

Link to comment
Share on other sites

...αλλά το ΑΡΧΙΚΌ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ένταξης θα ήταν πιθανότατα σωστό βάση αρχικών τ.μ

Π@π@ρια σωστό ήταν!!! Ο πρώτος μηχανικός που το είχε αναλάβει τα είχε κάνει ΟΛΑ "ΜΠΙΠ" !!!

 

Όσο για τον συνάδερφο που παλεύει με το τοπικό κρατίδιο της πολεοδομίας...

Κατέθεσε ότι λέει ο νόμος για την αναστολή του προστίμου στην ΥΔΟΜ, πάρε πρωτόκολλο και ας σου απαντήσουν γραπτώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!

Έχω δήλωση προς υπαγωγή η οποία αφορά 70 τ.μ. υπερβάσεων δόμησης-κάλυψης και  50 τ.μ. με υπέρβαση ύψους δίχως υπέρβαση δόμησης.

Στη κεντρική καρτέλα της δήλωσης  "Σύνολο Υ.Δ. κύριων χώρων (τμ)" εμφανίζεται το σύνολο των τ.μ., δηλαδή 120 τ.μ., ωστόσο το παράβολο κατά την υπαγωγή υπολογίζεται ως 1000 ευρώ αντί για 2000 που περίμενα.

Σημειώνω ότι κάποια μέτρα από την ΥΔ έχουν λάβει μειωτικό συντελεστή πολυτέκνου.

 

Είναι λογικός ο υπολογισμός του παραβόλου από το σύστημα (1000 αντί για 2000) ή μου διαφεύγει κάτι ?

Μήπως στα τ.μ. για τον υπολογισμό του παραβόλου δεν αθροίζονται τα τ.μ. με υπέρβαση ύψους χωρίς Υ.Δ. ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στην επικρατούσα χρήση έχεις "κύρια και μοναδική κατοικία" που για 120τμ βγάζει παράβολο 1000€? Αλλιώς πιθανόν να ισχύει αυτό που γράφεις, ότι δηλαδή για τον υπολογισμό του παραβόλου δεν αθροίζονται τα τ.μ. με υπέρβαση ύψους χωρίς Υ.Δ. Άκυρο το τελευταίο, μόλις βρήκα δική μου δήλωση που τα τ.μ. με αποκλειστικά ΥΥ επηρεάζουν το ύψος του παραβόλου. Άρα πρέπει να έχεις κκμ κατοικία.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Κύρια και μοναδική δεν έχω, έχω όμως κάποια Φ.Κ. με μειωτικό συντελεστή πολυτέκνου, έχει κάποια σχέση άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω δεν προκύπτει από κάπου ότι οι πολύτεκνοι έχουν ειδική μεταχείρηση στο θέμα του παραβόλου. Το επόμενο που σκέφτομαι είναι μήπως έχει παίξει τίποτα με παλιά πρόστιμα όπως στο post #309 του παρόντος θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ο κουραμπιές, λίγο το μελομακάρονο...

Τελικά έχω υπερβάσεις 99,76 τ.μ. και όχι > 100 τ.μ.

 

Τα νούμερα που ανέφερα παραπάνω ήταν ενδεικτικά της περίπτωσης και όχι τα τελικά ακριβή της δήλωσης. Είχα πείσει τον εαυτό μου και τον πελάτη ότι θα είναι 100+ !

False alarm, όλα καλά ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για βιομηχανικό αν γίνει δήλωση με εμβαδό άνω των 2000 τ.μ. και προς έκδοση οικοδομικης άδειας νομιμοποίησης τι παράβολο βγάζει το σύστημα. Αυτό που αναφέρει ο νόμος δηλαδή 8.000€, συμβαδίζει με το σύστημα όταν επιλέγεις προς έκδοση?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δηλώνω μία υπέρβαση ύψους υπογείου - έχει επεκταθεί προς τα κάτω 0,50μ. - βάζοντας όλα τα Μ2, χωρίς υπέρβαση δόμησης και με ΥΥ.

 

Κάποιοι λένε ότι αυτήν την υπέρβαση μπορούμε να την δηλώνουμε και με αναλυτικό. 

 

Όμως αν το βάλεις με Μ2....τότε το σύστημα καταλαβαίνει ότι δηλώνεις τα Μ2 του υπογείου και προκύπτει μεγάλο παράβολο ? Δηλαδή δηλώνει κάποιος ένα υπόγειο 120,00Μ2 μόνο για υπέρβαση ύψους και του βγαίνει παράβολο 2.000€ ενώ με αναλυτικό θα ήταν 500€ ?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.