Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ναι βρε παιδια, ομως τα μοναδικα φορολογικα εγγραφα που να αποδεικνυουν πως η κυρια κατοικια αυτων των δυο εινια αυτη που τακτοποιουν ειναι προ θανατου της μητερας, οποτε και φιλοξενουνταν σε ακινητο που δεν ηταν ιδιοκτησια τους.

Τωρα που πανε να τακτοποιησουν ειναι στην ιδιοκτησια τους το ακινητο, οποτε ειναι και η μοναδικη τους κατοικια, πλεον.

 

Οπως και να χει, εμπλεξαν τα πραγματα λιγο γιατι η μια εκ των δυο ιδιοκτητων εχει να κανει φορολογικη δηλωση απο το 2011 (οποτε και δηλωνε κυρια κατοικια αυτη αλλα ηταν της μητερας της που ηταν εν ζωη ακομα) οποτε δεν εχω τελευταιο φορολογικο εγγραφο που να αποδεικνυει οτι οντως μεχρι σημερα ειναι η κυρια κατοικια της.

 

Οποτε μαλλον θα χαθει ο συντελεστης (μιλαμε για διαφορα της ταξεως των 100€ τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα αυτοί που υποστηρίζουν ότι πρέπει να γράφουμε τις εγκυκλίους στα παλιά μας τα παπούτσια και ότι δεν ισχύει αυτο το 70τμ για την ΚκΜ κατοικία?

Γιατί πολύ θα με βόλευε σε μία οριστική υπαγωγή που έπρεπε γρήγορα να υποβάλω και εκ παραδρομής (πολύ μου αρέσει αυτό το εκ παραδρομής) έβαλα ΚκΜ κατοικία....

Κύρια & μοναδική κατοικία είναι ρε παιδιά, απλά είναι 30τμ παραπάνω...

Χμ... για μέσα με βλέπω...

 

Και κάτι άλλο που δεν έχω πιάσει...

Αν μία ΚκΜ κατοικία έχει νόμιμα 100τμ και άλλα 60τμ το υπόγειο που έγινε ΚΧ πάιρνει μειωτικό συντελεστή για τα πρώτα 70τμ ή ΔΕΝ παίρνει καθόλου???

Link to comment
Share on other sites

Αν μία ΚκΜ κατοικία έχει νόμιμα 100τμ και άλλα 60τμ το υπόγειο που έγινε ΚΧ πάιρνει μειωτικό συντελεστή για τα πρώτα 70τμ ή ΔΕΝ παίρνει καθόλου???

Από ό,τι έχω καταλάβει το όριο των 70 τμ αναφέρεται στο σύνολο των τμ της ιδιοκτησίας (νόμιμα και παράνομα μαζί). Δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Και επανερχομαι.

 

Ο ενας κληρονομος εχει Ε1 στο οποιο στον πινακα 5 δε φαινεται καμια κατοικια ως κυρια, ενω στον πινακα 1 στη φατσα που φαινονται τα στοιχεια του φορολογουμενου φαινεται ως διευθυνση κατοικιας το διαμερισμα που ρυθμιζουμε.

Ε9 δεν εχει, δεν ειχε ποτε ακινητο στην κατοχη του, δεν κατεθεσε ποτε ουτε μηδενικο Ε9

 

Η ετερη κληρονομος εχει παλιοτερο Ε9, οχι του 2013, του 2011 που φαινεται ενα χωραφι 2,5 στρ που εχει στην κατοχη της.

Φορολογικη δηλωση εχει να κανει απο το 2011, τα δυο τελευταια χρονια δεν κατεθεσε ουτε μηδενικη, οποτε δεν εχω κανενα στοιχειο που να πιστοποιει κυρια και μοναδικη κατοικια της.

Ανυπαντρη, μητερα ενος ανηλικου τεκνου.

 

Υπαρχει περιπτωση να λαβουν την εκπτωση για κυρια και μοναδικη κατοικια η παει ακλαφτη?

Link to comment
Share on other sites

Η διεύθυνση αποστολής της δήλωσης δεν αποτελεί από όσο ξέρω στοιχείο χαρακτηρισμού της κατοικίας ως κύριας...

 

Το "κακό" με τους δικού σου είναι ότι δηλώνουν φιλοξενούμενοι...

Ο θανών, άφησε πίσω την σύζυγο και σε αυτήν πέρασε η επικαρπία...

Αυτοί οι 2 συνεχίζουν να ζουν στο σπίτι της μητέρας ως φιλοξενούμενοι...

 

Αν ισχύον όλα αυτά... τότε πηγαίνουν άκλαφτοι...

Link to comment
Share on other sites

Τα μπερδεψες.

Το διαμερισμα ανηκε στη θανουσα. Το συζυγο (και πατερα του ενος κληρονομου) τον εχασε προ πολλων ετων. Το 2003 εκανε δηλωση μονη της, ατομικη, οχι οικογενειακη.

Εκανε και δευτερο παιδι, μαλλον εκτος γαμου, με τον πατερα της ετερης κληρονομου.

 

Η θανουσα ειχε το 100% της πληρους κυριοτητας. Τα τεκνα της τα φιλοξενουσε μεχρι και τη φορολογικη του 2013

Στος φορολογικες των παιδιων δε φαινεται κυρια κατοικια αυτη της μητερας που τα φιλοξενουσε, φαινεται διευθυνση αλληλογραφιας μονο.

 

Πεθαινει η μητερα.

50-50 πληρους στα τεκνα. Πλεον ειναι δικο τους το σπιτι, ειναι μοναδικη κατοικια. Ειναι ομως κυρια?

Ηταν κυρια οσο ζουσε η μανα που τα φιλοξενουσε (αλλα δεν αποδεικνυεται με κανενα φορολογικο εγγραφο).

 

Μαλλον τη χανω την τεραστια εκπτωση των 100€  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα αυτοί που υποστηρίζουν ότι πρέπει να γράφουμε τις εγκυκλίους στα παλιά μας τα παπούτσια και ότι δεν ισχύει αυτο το 70τμ για την ΚκΜ κατοικία?

Γιατί πολύ θα με βόλευε σε μία οριστική υπαγωγή που έπρεπε γρήγορα να υποβάλω και εκ παραδρομής (πολύ μου αρέσει αυτό το εκ παραδρομής) έβαλα ΚκΜ κατοικία....

Κύρια & μοναδική κατοικία είναι ρε παιδιά, απλά είναι 30τμ παραπάνω...

Χμ... για μέσα με βλέπω...

 

Και κάτι άλλο που δεν έχω πιάσει...

Αν μία ΚκΜ κατοικία έχει νόμιμα 100τμ και άλλα 60τμ το υπόγειο που έγινε ΚΧ πάιρνει μειωτικό συντελεστή για τα πρώτα 70τμ ή ΔΕΝ παίρνει καθόλου???

δεν είναι θέμα "γραψίματος". Απλά η εγκύκλιος είναι εντελώς ανάποδη με το Νόμο, τόσο το γράμμα όσο και το πνεύμα.

ΔΕΝ θα βρεθεί δικαστήριο που θα σε πάει μέσα για το συγκεκριμένο θέμα.

Υπάρχουν κι άλλες εγκύκλιοι ανάποδες, αλλά επειδή μας συμφέρει τις χρησιμοποιούμε. Κι αυτό επιλογή μας είναι, και ευθύνη μας.

Δηλαδή αν πας κατηγορούμενος για τέτοια περίπτωση, θα έρθει κανένας από αυτούς να καταθέσουν υπέρ σου ότι φταίνε οι ίδιοι που έβγαλαν την εγκύκλιο; Χλωμό.

Όσο για την ΚκΜ, στατιστικά νομίζω ότι είναι σπάνιο το φαινόμενο κάποιος να έχει ΚΑΙ κύρια ΚΑΙ μοναδική, μία κατοικία πολύ μεγάλη.

Συνήθως αυτός που έχει μεγάλο αυθαίρετο έχει και άλλο σπίτι, αν όχι και μεγαλύτερο.

Δεν ισχύει λοιπόν γενικά το υποτιθέμενο επιχείρημα ότι η εγκύκλιος εφαρμόζει κοινωνικά κριτήρια.

Το ακριβώς αντίθετο. Μειώνει την έκπτωση των φτωχών, βάζοντας μάλιστα όρια τ.μ./άτομο αντίστοιχα της Αφρικής ή της Ελλάδας του 60.

Ας πουν οι συνάδελφοι πολεοδόμοι - χωροτάκτες, πόσα τ.μ. / άτομο χρησιμοποιούν για τις μελέτες;

Τελευταία φορά που είχα μιλήσει με ΥΠΕΧΩΔΕ για μία μελέτη, μου είχαν πει 25 τ.μ./άτομο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

apier

πολυ σωστοι και λογικοι οι προβληματισμοί σου..

 

το συνηθες ειναι να εχει καποιος ενα διαμερισμα 70-80 τμ. και να εχει κλεισει  ενα Η/Χ για το 2ο ή 3ο παιδι...

Σημερα τα παιδια  εχουν  μεγαλωσει...και εχουν φυγει

 

[μαλλον...ειχαν φυγει, αλλα η μια κορη..."επεστρεψε" με δυο ανηλικα παιδια...]

 

δλδ αν παμε με την εγκυκλιο που του δινει "οριο" 70 τμ.

σημερα θα πληρωσει για αυτον τον Η/Χ,    επειδη, κατα την εγκυκλιο,  υπερβαινει το "πλαφον" των 70 τμ. για ενα ζευγαρι..

Σε αυτο συνετέλεσε και εκεινη η  -δηθεν-,  "απορια".. η οποία και εδω εχει αναφερθει......αλλα εδωσε την "αφορμη"   για την εγκυκλιο  να θεσει " πλαφον"

 

" αν εχει κανει ενα αυθαιρετο 500 τμ. μπορει να ειναι ολη κυρια και μοναδικη."????

 

Δλδ βασιζομενοι σε μια "υποθεση" , η οποια ποτέ δεν υφισταται, ερχεται η εγκυκλιος να καταργησει το νομο...

 

Και, τελος, με τον 4014 δεν υπηρχε κανενα "πλαφον", αλλα ουτε και με τον 4178 με βαση την διατυπωση του 19 με εκεινα τα δυο "δεν" και "δεν"

Μονον η εγκυκλιος  βαζει το "πλαφον"

Αν ομως θεωρηθει σωστη η ερμηνεια της εγκυκλιου, τοτε,

οποιαδηποτε μεταφορα  για  κυρια και μοναδικη κατοικια  γινει  απο τον 4014 στον 4178

 

θα "χρεωθει" με επι πλεον ποσα...

[ενω αν καποιος ειχε κανει ηδη οριστικη υπαγωγη δεν θα πληρωσει τπτ...]

 

Κι αν καποιος πηγε με τον 4014 και εχει ηδη πουλησει...ας μας πουν οι φωστηρες της εγκυκλίου...τι θα γινει με αυτους...

 

υγ

ξεχασα....θα μας απαντησει το ...help desk... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :smile: :-) :smile:

 

τις καλημερες μου

 

----------------------------------

 

σεισαχθεια.......

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστός GM.

η μόνη μου ένσταση έχει να κάνει με την οριστική υπαγωγή στον 4014.

Εσείς όταν κάνετε μεταφορά δέχεστε a priori τα πρόστιμα του 4014; Εγώ όχι. Ξανακάνω υπολογισμό προστίμου, κι αν έχει διαφορά, για τον οποιοδήποτε λόγο,

ξαναπερνάω τη δήλωση με τα σωστά πρόστιμα (4178). Όποιος δεν δέχεται τη λογική μου, μπορεί να απευθυνθεί σε άλλο συνάδελφο.

Μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί κανένας. Για πολλούς λόγους.

Ένας εκ των οποίων είναι και το βασικό επιχείρημα: Πουθενά στο Νόμο δεν λέει ότι οι δηλώσεις του 4014 είναι σωστές ως έχουν και θεωρούνται ΟΚ.

Λέει να υπαχθούν στις διατάξεις του 4178. Τα υπόλοιπα είναι εγκύκλιοι κλπ κλπ.

(Αλλιώς δεν θα χρειάζονταν 4178 και θα μέναμε με 4014, περίπου όπως έγινε με τον 720 όταν βγήκε ο 1337)

Οι διαφορές των δύο νόμων δεν είναι μόνο τυπικές. Αφορούν και την ουσία της πολεοδομικής εξέτασης του κτιρίου και του προσδιορισμού των παραβάσεων.

Όποιος έχει εμπιστοσύνη στο κράτος, μπορεί να μείνει με τη δήλωση του 4014 που απλά μεταφέρθηκε στον 4178.

Εγώ πάντως δεν δίνω βεβαιώσεις για τέτοιες δηλώσεις (4014 που δεν συμφωνούν με τον 4178)

όπως δεν δίνω και σε δηλώσεις του 4014 που δεν έχουν περαστεί στον 4178. Για μένα έχουν περίπου την ίδια ισχύ.

Ευτυχώς ο κόσμος είναι γεμάτος μηχανικούς και μπορεί ο κόσμος να εξυπηρετηθεί από άλλους συναδέλφους με λιγότερα κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τακοποιηση κύριας κατοικιας >200 τ.μ. σε οικισμό <3000 κατοίκους ο ιδιοκτητης έχει σε άλλο οικόπεδο σε Δ.Κ.>3000 κατοίκους, 50% σε σπίτι 160 τ.μ. σε οικόπεδο όπου χτίζονται 220 τ.μ.. Έχει ένα τέκνο δηλαδή οι στεγαστικές του ανάγκες καλύπτονται από 100 τ.μ.. Η πρώτη που τακτοποιείται είναι μοναδική?Εξετάζουμε το εμβαδόν της ΔΕΥΤΕΡΗΣ κατοικίας μόνο?Λαμβάνουμε υπόψη τα εξ'αδιαιρέτου οικόπεδα και το ποσοστό που δύναται να χτίσει σε αυτά?

Edited by katero
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.