Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ακουσα το ονομά μου και μπήκα :smile: . Καλημέρα. Θα συμφωνήσω με τον Παύλο (πραγματικά τα πρόστιμα εκτινάσονται). Στην περίπτωση που είχαμε κουβεντιάσει, μίλησα με τον πελάτη και του είπα να περιμένει, μπας και....

Σίγουρα είναι με ΥΔ και όχι αναλυτικό. Και μάλιστα δεν μπορεί να πάρει και 0,5 κατά τη γνώμη μου,

αφού δεν είναι ούτε υπόγειο, ούτε πατάρι, ούτε σοφίτα.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί μιλάμε για αλλαγή χρήσης.

Ανεξάρτητα από τον κτιριοδομικό, η λογική του 4178 νομίζω είναι ξεκάθαρη σε αυτό το θέμα.

Ούτε καν τους Η/Υ δεν δέχεται με 0,5 (και λογική αλλαγής χρήσης).

Απαιτεί εμμέσως ο χώρος που αλλάζει χρήση να είναι ήδη κλειστός, έστω και εκτός συντελεστή.

Για μένα είναι ξεκάθαρη ΥΔΚΧ, τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει και κάποια άδεια για να πούμε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,
 
Έχω αναλάβει μία αλλαγή χρήσης από διαμέρισμα σε μικροβιολογικό εργαστήριο, ο χώρος βρίσκεται στον πρώτο όροφο υφιστάμενου κτιρίου. Το πρόβλημα μου είναι ότι στο ισόγειο (κατάστημα) υπάρχουν αυθαιρεσίες (υπέρβασης δόμησης & κάλυψης) που θέλουν τακτοποίηση με 4178. Στο διάγραμμα δόμησης/κάλυψης πρέπει να παρουσιάσω κατόψεις όλων τον ορόφων και στο τοπογραφικό και φωτογραφίες. Εγώ στο διάγραμμα παρουσιάζω τα πάντα με την τωρινή τους μορφή. Γνωρίζει κάποιος  αν μπορώ να πάρω την άδεια από την πολεοδομία χωρίς να έχει γίνει η τακτοποίηση? Ή πρέπει να γίνει υποχρεωτικά τώρα? Υπάρχει μήπως κάποιο χρονικό περιθώριο για τακτοποίηση εφόσον βγει ή άδεια αλλαγής χρήσης? Ο ιδιοκτήτης του ισογείου αυτή τη στιγμή δεν θέλει να πληρώσει για να κάνει τη ρύθμιση και θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα μετέπειτα
 
 Ευχαριστώ πολύ
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Και επειδη ακομα το ψαχνω.....απο καταστημα(Ο.Α 1972)... σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος χρειαζεται να κανω αλλαγη χρησης?

 

Ειχε μετρησει στην δομηση. Δεν εχω υπερβαση δομησης.

Edited by plakil
Link to comment
Share on other sites

Και επειδη ακομα το ψαχνω.....απο καταστημα(Ο.Α 1972)... σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος χρειαζεται να κανω αλλαγη χρησης?

 

Ειχε μετρησει στην δομηση. Δεν εχω υπερβαση δομησης.

υποτίθεται ότι για τα προ 85 δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης, γιατί δεν υπήρχε το θέμα των χρήσεων όπως σήμερα.

Εγώ όμως προτείνω στους συναδέλφους που ρωτάνε, και δεν είσαι ο πρώτος, 

να βάζουν και την αλλαγή χρήσης μαζί με τις κτιριοδομικές,

γιατί βλέποντάς το από τη μεριά της άδειας λειτουργίας, διαπιστώνω πρόβλημα όταν έρχεται η ώρα για ΒΚΧ.

Εκεί πρέπει να γράψεις "υφίσταται νομίμως δυνάμει ... ".

Και αν έχεις τη ρύθμιση, γράφεις τη ρύθμιση, αν δεν την έχεις, αρχίζεις τη μανούρα ότι δεν απαιτείται κλπ κλπ.

Προτιμώ να έχω τη ρύθμιση.

 

Όσο για το αν έχεις υπέρβαση, θα πρέπει να το εξετάσεις και από την άποψη των όρων δόμησης,

εκτός από την άποψη της κάλυψης και της δόμησης.

Δηλαδή, θα πρέπει να δεις αν έχεις έμμεση υπέρβαση, λόγω διαφορετικών όρων δόμησης των κατηγοριών χρήσης.

(δες προηγούμενα μηνύματα για μακροσκελή ανάλυση και διάφορες απόψεις επί του θέματος)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω αναλάβει μία αλλαγή χρήσης από διαμέρισμα σε μικροβιολογικό εργαστήριο, ο χώρος βρίσκεται στον πρώτο όροφο υφιστάμενου κτιρίου. Το πρόβλημα μου είναι ότι στο ισόγειο (κατάστημα) υπάρχουν αυθαιρεσίες (υπέρβασης δόμησης & κάλυψης) που θέλουν τακτοποίηση με 4178. Στο διάγραμμα δόμησης/κάλυψης πρέπει να παρουσιάσω κατόψεις όλων τον ορόφων και στο τοπογραφικό και φωτογραφίες. Εγώ στο διάγραμμα παρουσιάζω τα πάντα με την τωρινή τους μορφή. Γνωρίζει κάποιος  αν μπορώ να πάρω την άδεια από την πολεοδομία χωρίς να έχει γίνει η τακτοποίηση? Ή πρέπει να γίνει υποχρεωτικά τώρα? Υπάρχει μήπως κάποιο χρονικό περιθώριο για τακτοποίηση εφόσον βγει ή άδεια αλλαγής χρήσης? Ο ιδιοκτήτης του ισογείου αυτή τη στιγμή δεν θέλει να πληρώσει για να κάνει τη ρύθμιση και θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα μετέπειτα

 

 Ευχαριστώ πολύ

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

μου φαίνεται περίεργο ότι σου ζητάνε νομιμότητα όλου του κτιρίου. 

Απ' ότι λένε κάποιοι συνάδελφοι και στο φόρουμ, δεν απαιτείται πλέον κάτι τέτοιο.

(ούτε και σχέδια όλου του κτιρίου)

Δεν μπορώ να σου πω κάτι προσωπικά γιατί δεν μου έχει τύχει ακόμα η περίπτωση.

Αν όμως απαιτείται, σίγουρα θα πρέπει να προηγηθεί της άδειας.

Για το μικροβιολογικό σου ζητήσανε απαλλαγή από το περιβάλλον;

Link to comment
Share on other sites

apier

 

για το περιβάλλον μου ζήτησαν όντως απαλλαγή αλλά το έψαξα παραπάνω και είδα ότι απλά πρέπει να προσκομίσω σύμβαση με εταιρία διαχείρισης βιολογικών αποβλήτων. Γνωρίζεις κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάνει τώρα τελευταία. αυτό που ήξερα ήταν η απαλλαγή.

Το συμβόλαιο για τη διαχείριση νομίζω είναι επιπλέον ζητούμενο.

Αλλά δεν στο λέω σίγουρα. Δεν ξέρω τώρα τελευταία τι έχει γίνει με τα μικροβιολογικά

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι σίγουρο. Η πολεοδομία μου ζητάει νομιμότητα όλου του κτιρίου παρόλο που η αλλαγή χρήσης θα γίνει στον πρώτο όροφο. Μου λένε ότι εφόσον στο διάγραμμα δόμησης / τοπογραφικό που θα καταθέσω θα υπάρχει μεγαλύτερη κάλυψη θα πρέπει να τακτοποιηθεί με το 4178.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα. Σε ενιαίο κτίριο με οικοδομική άδεια 300m2, υπάρχουν και υπερβάσεις δόμησης, γύρω στα 80m2. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει τακτοποίηση αλλαγής χρήσης σε όλο το υφιστάμενο κτίσμα. Τα νόμιμα τετραγωνικά πολλαπλασιάζονται με συντελεστή 1,4 ή πάνε με αναλυτικό; Θεωρώ ότι όλα τα "νόμιμα" τετραγωνικά πολλαπλασιάζονται με 1,4 αφού πλέον έχουμε υπέρβαση δόμησης και αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα. Σε ενιαίο κτίριο με οικοδομική άδεια 300m2, υπάρχουν και υπερβάσεις δόμησης, γύρω στα 80m2. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει τακτοποίηση αλλαγής χρήσης σε όλο το υφιστάμενο κτίσμα. Τα νόμιμα τετραγωνικά πολλαπλασιάζονται με συντελεστή 1,4 ή πάνε με αναλυτικό; Θεωρώ ότι όλα τα "νόμιμα" τετραγωνικά πολλαπλασιάζονται με 1,4 αφού πλέον έχουμε υπέρβαση δόμησης και αλλαγή χρήσης.

αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα καλυφθείς πλήρως. (και μετο παραπάνω)

συνοπτικά, σου λέω ότι το 1,4 είναι μόνο για έμμεση υπέρβαση δόμησης

προκύπτουσα από τη διαφορά όρων δόμησης μεταξύ των κατηγοριών χρήσης πριν και μετά.

ΔΕΝ έχει να κάνει με την υπέρβαση δόμησης σε σχέση με την άδεια.

Αυτή θα χρεωθεί σαν να ήταν οποιαδήποτε υπέρβαση δόμησης, ανεξάρτητα της αλλαγής χρήσης.

Αλλά πριν φτάσεις εκεί, δες λίγο αν επιτρέπεται τώρα, ή έστω επιτρέπονταν κάποτε, η νέα χρήση

κι αν υπάρχει κάποιο στοιχείο για το χρόνο της αλλαγής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.