Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γιατί να εννοεί τα εγκεκριμένα μεγέθη και να μην εννοεί τα ισχύοντα πολεοδομικά μεγέθη του ακινήτου στο χρόνο έκδοσης της Ο.Α, όπως για παράδειγμα ισχύει στον προσδιορισμό της κατηγορίας αυθαιρέτου. Νομίζω, δίκαιο είναι όταν το πολεοδομικό καθεστώς αλλάζει ως προς το δυσμενέστερο, να μπορεί να γίνει χρήση ευεργετικής διάταξης στο χρόνο έκδοσης της Ο.Α. Τώρα, αν θεωρείς επισφαλή αυτή την ερμηνεία, θέτεις ως παρανομαστή τα 550 τμ και όχι τα 600 τμ. Προσωπικά θα πήγαινα με τον χρόνο έκδοσης της Ο.Α. Το θέμα μικτής χρήσης έχει χιλοσυζητηθεί στο παρελθόν και υπήρξαν απόψεις και από τις δυο πλευρές. Η δική μου θέση ήταν και παραμένει ότι δεν θα πρέπει να εξεταστεί δευτερογενώς το ζήτημα, αλλά πρωτογενώς, δηλαδή ότι σου δίνει δυνατότητα το ακίνητο για 200 τμ κατοικία. Έκανες 200 τμ γραφείο. Άρα αναλυτικός. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι διορθώνω: τα εγκεκριμένα επιτρεπόμενα μεγέθη κατά την έκδοση της οικοδομικής άδειας, που για την περίπτωσή μου ήταν 600τ.μ. γραφεία-καταστήματα τα οποία τυγχάνει να ταυτίζονται και με τα πραγματοποιούμενα (=600τ.μ.)

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.