Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το παράδειγμα της εγκ4 (38) λέει ότι από κύρια σε κύρια πας με το 18 5α

 

Γιατί όμως δεν βγάζεις άδεια αλλαγής χρήσης ;

 

Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να πληρωσω το παραβολο 500 του αρθ.23 και εχω 3 χρονια δικαιωμα να κανω την αλλαγη χρησης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να πληρωσω το παραβολο 500 του αρθ.23 και εχω 3 χρονια δικαιωμα να κανω την αλλαγη χρησης?

Αυτό στην περίπτωση που θέλεις να βγάλεις ΟΑ. Δεν είναι κατ'ανάγκη 500 ευρώ έχει να κάνει με την επιφάνεια (παράβολο "προς έκδοση αδείας)

 

Αλλιώς αν θέλεις να τακτοποιήσεις  πας με το 18 5α

Πρακτικώς τα βάζεις όλα 0 εκτός από μία λοιπή παράβαση του αναλυτικού (αυτό θα έκανα εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στην περίπτωση που θέλεις να βγάλεις ΟΑ. Δεν είναι κατ'ανάγκη 500 ευρώ έχει να κάνει με την επιφάνεια (παράβολο "προς έκδοση αδείας)

 

Αλλιώς αν θέλεις να τακτοποιήσεις  πας με το 18 5α

Πρακτικώς τα βάζεις όλα 0 εκτός από μία λοιπή παράβαση του αναλυτικού (αυτό θα έκανα εγώ).

 

1) Διαλεγω δηλαδη στο φυλλο καταγραφης  "προς εκδοση οικοδ.αδειας"   (σε ποιο αρθ. του ν.4178 λεει ποσο ειναι αυτο το παραβολο?  Απαντηση: Το λεει το αρθ.23. Ειναι το παραβολο του αρθ.11...)

 

2) Με αναλυτικο πως θα παω? (αφου λεει καθαρα οτι ειναι για  κυρια σε κυρια Αν διαλεξω να το βαλω με αναλυτικο) 

 

3) Στην δικη μου περιπτωση η πραγματικοτητα ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω αν εχει μετρησει ή οχι στον Σ.Δ. αυτη η ΙΣΟΓΕΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ! 

(ειναι αδεια του 1965 με σχεδια απο μικροφιλμ που μονο με εμμεσο τροπο προσπαθω να καταλαβω τι γινεται αλλα δεν βγαινει νοημα...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με αλλαγή χρήσης σε υπόγειο κατοικίας, από αποθηκευτικό χώρο σε χώρο κατοικίας. Το υπόγειο όντως έγινε σε υπόγεια στάθμη και ξεμπαζώθηκε μόνο από τη μία πλευρά. Το εν λόγω υπόγειο το δήλωσα στο Ν.4014/2011 όχι σαν αλλαγή χρήσης αλλά σαν υπέρβαση δόμησης βοηθητικών χώρων και μία λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα. Το ερώτημα είναι εάν έκανα σωστά που σαν τετραγωνικά δήλωσα τα καθαρά του υπογείου και όχι τα ολικά, καθώς δεν συμπεριέλαβα και τις τοιχοποιίες. Όταν είχα κάνει τη δήλωση, είχα επηρεαστεί και από τον ν.3843 που οι Πολεοδομίες στα τετραγωνικά της "αλλαγής χρήσης" στα υπόγεια ζητούσαν τα καθαρά και όχι τα συνολικά. Σκέφτομαι να μην τροποποιήσω τη δήλωση και απλά στην τεχνική έκθεση να περιγράψω το σκεπτικό που είχε ο 3843. Το πρόστιμο αλλάζει αρκετά καθώς εξαιτίας της προσαύξησης των τετραγωνικών αλλάζω και κατηγορία και ποσοστό υπέρβασης κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή σας.

Link to comment
Share on other sites

Ή περίπτωση σου δεν είναι αλλαγή χρήσης, αλλα όπως σωστά λες είναι ΥΔΒΧ

Το θέμα είναι ότι στο 4014 το έβαλες λάθος άρα στην μεταφορά του στο 4178 θα πρέπει να το τροποποιήσεις

Δυστυχώς ...

Link to comment
Share on other sites

Ή περίπτωση σου δεν είναι αλλαγή χρήσης, αλλα όπως σωστά λες είναι ΥΔΒΧ

Το θέμα είναι ότι στο 4014 το έβαλες λάθος άρα στην μεταφορά του στο 4178 θα πρέπει να το τροποποιήσεις

Δυστυχώς ...

Συμφωνώ με το συμπέρασμα.

Διαφωνώ με τα προηγούμενα.

Είναι αλλαγή χρήσης κατά τις προηγούμενες έννοιες, και δεν είναι κατά 4178.

Πράγματι τώρα θεωρείται ΥΔ με μειωτικό συντελεστή λόγω στάθμης.

Και σαν ΥΔ, πρέπει να είναι μικτό το εμβαδό.

Δεν θα μέτραγε αν είχε μετρήσει ήδη, κάτι που δεν ισχύει για τα υπόγεια (βοηθητικά)

Και κατά τη γνώμη μου, για να είσαι τυπικός και σωστός, πρέπει να βάλεις και τα τ.μ. του κλιμακοστασίου κλπ,

γιατί πλέον συνδέει ΚΧ με ΚΧ, και όχι ΚΧ με ΒΧ, και κατά συνέπεια θα πρέπει να μετράει στον συντελεστή.

Και μην βιαστείτε να μου πείτε για ΝΟΚ. Ελέγχουμε με ΓΟΚ.

Αν θέλεις να το γλιτώσεις, ψάξε μήπως μπορείς να βγάλεις κάποια νέα άδεια με τις διατάξεις περί υφισταμένων του ΝΟΚ,

μήπως και γλιτώσεις όσα τ.μ. θα μπορούσες να κάνεις τώρα εκτός συντελεστή.

(κλιμακοστάσια, υπόγεια ΚΧ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

1) Διαλεγω δηλαδη στο φυλλο καταγραφης  "προς εκδοση οικοδ.αδειας"   (σε ποιο αρθ. του ν.4178 λεει ποσο ειναι αυτο το παραβολο?  Απαντηση: Το λεει το αρθ.23. Ειναι το παραβολο του αρθ.11...)

 

2) Με αναλυτικο πως θα παω? (αφου λεει καθαρα οτι ειναι για  κυρια σε κυρια Αν διαλεξω να το βαλω με αναλυτικο) 

 

3) Στην δικη μου περιπτωση η πραγματικοτητα ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω αν εχει μετρησει ή οχι στον Σ.Δ. αυτη η ΙΣΟΓΕΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ! 

(ειναι αδεια του 1965 με σχεδια απο μικροφιλμ που μονο με εμμεσο τροπο προσπαθω να καταλαβω τι γινεται αλλα δεν βγαινει νοημα...)

και επαναλαμβάνω προηγούμενη απάντησή μου:

ΥΔΚΧ, αφού δεν προκύπτει από κάπου κάτι άλλο, και οι σημερινές πραγματικές συνθήκες δεν δικαιολογούν κάτι άλλο.

Εκτός αν έχεις λόγο να ρισκάρεις. (αν υποθέσουμε ότι μπορεί να υπάρχει λόγος να ρισκάρεις κάτι τέτοιο)

Βάρδα και μην χρειαστεί κάποτε άδεια λειτουργίας, και βρεθεί κάποιος περίεργος και αρχίσει να τα ψάχνει.

Γιατί ζορίζεσαι τόσο με κάτι που δεν μπορείς να λύσεις; 

Link to comment
Share on other sites

και επαναλαμβάνω προηγούμενη απάντησή μου:

ΥΔΚΧ, αφού δεν προκύπτει από κάπου κάτι άλλο, και οι σημερινές πραγματικές συνθήκες δεν δικαιολογούν κάτι άλλο.

Εκτός αν έχεις λόγο να ρισκάρεις. (αν υποθέσουμε ότι μπορεί να υπάρχει λόγος να ρισκάρεις κάτι τέτοιο)

Βάρδα και μην χρειαστεί κάποτε άδεια λειτουργίας, και βρεθεί κάποιος περίεργος και αρχίσει να τα ψάχνει.

Γιατί ζορίζεσαι τόσο με κάτι που δεν μπορείς να λύσεις; 

 

Σε ποια απο τα 2 θεματα αναφερεσαι στο οτι "δεν μπορω να λυσω"?

Τα προβληματα μου ειναι πλεον συκγκεκριμενα και ειναι μονο 2:

 

1) Δεν μπορω να βρω -ΑΚΟΜΗ- αν η ισογεια αυτη αποθηκη (στην κεντρικη οψη της πολυκατοικιας!!!) εχει μετρησει ή οχι στον ΣΔ.  (γιατι στα σχεδια απο μικροφιλμ που εχω δεν φαινονται υπολογισμοι και επιπλεον απο εμμεσο υπολογισμο δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα με 100% σιγουρια)

2) Αν υποθεσουμε οτι λυνω το (1) και βρω οτι εχω  ΑΠΟΘΗΚΗ που μετρησε στον Σ.Δ. και εγινε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, η μονη διεξοδος που μου δινει ο 4178 ειναι να βγαλω αδεια αλλαγης χρησης στην πολεοδομια (οπως μου προτεινε ο συναδελφος στην προηγουμενη σελιδα).

 

Το προβλημα ειναι οτι ο πελατης ΑΠΑΙΤΕΙ να μαθει κατ'αρχην αν εχει μετρησει ή οχι αυτη η αποθηκη στον ΣΔ και επιπλεον ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να βαλει στον 4178 μια παραβαση την οποια δεν εχει κανει. (δεν δεχεται δηλαδη τη λυση  "βαλε παραπανω για να εισαι σιγουρος"...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν μπορω να αποδειξω παλαιοτητα αλλαγης χρησης-διαμερισματωση τι κανουμε? Παω μετα το 2004 ή δεν μπρορω να κανω δηλωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.