Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

συναδελφοι καλησπερα.. χωρος καταστηματος(βενζιναδικο)  που εχει μετατραπει σε Η.Χ για αλλαγη λαδιων κλπ πως ρυθμιζεται ακριβως?  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι καλησπερα.. χωρος καταστηματος(βενζιναδικο)  που εχει μετατραπει σε Η.Χ για αλλαγη λαδιων κλπ πως ρυθμιζεται ακριβως?  

δηλαδή είχε δικαίωμα κλειστού χώρου και τον μετέτρεψε σε Η/Υ;

Αν είναι έτσι, αναλυτικός προϋπολογισμός για την κατασκευή του Η/Υ και λοιπές παραβάσεις

(και ο συντελεστής που περίσσεψε καβάντζα)

Αλλά κι αν δεν είναι έτσι, και ο Η/Υ είναι καθ' υπέρβαση στον ακάλυπτο, πάλι το ίδιο για το πρόστιμο.

Σε κάθε περίπτωση και αλλαγή σχεδίων / κτιριοδομική στις λοιπές

Link to comment
Share on other sites

βασικα υπηρχε Η.Χ και ακριβως απο πισω του  μερος του καταστηματος..αυτο που εκανε ηταν το πισω μερος να το προσαρτησει στον Η.Χ και να μικρύνει το καταστημα.... αρα ουσιαστικα μεγαλωσε τον υπαρχων Η.Χ ..κατι σαν αλλαγη χρησης ...αλλα τι αλλαγη χρησης απο κυριο χωρο σε τι? 

Link to comment
Share on other sites

βασικα υπηρχε Η.Χ και ακριβως απο πισω του  μερος του καταστηματος..αυτο που εκανε ηταν το πισω μερος να το προσαρτησει στον Η.Χ και να μικρύνει το καταστημα.... αρα ουσιαστικα μεγαλωσε τον υπαρχων Η.Χ ..κατι σαν αλλαγη χρησης ...αλλα τι αλλαγη χρησης απο κυριο χωρο σε τι? 

Σίγουρα δεν είναι αλλαγή χρήσης. 

Αφού το τμήμα του καταστήματος ήταν στον συντελεστή, και ο Η/Υ προβλέπονταν (ως έχει; ), βάλε μόνο κτιριοδομικές.

Για να μην του μειώσεις δόμηση και κάλυψη χωρίς λόγο. 

Βάλε μόνο αναλυτικό για την αλλαγή του τοίχου που θεωρητικά θα χώριζε το τμήμα του καταστήματος από τον Η/Υ

Υπάρχει βέβαια και η αυστηρή θεώρηση ότι το κατάστημα επεκτάθηκε στον Η/Υ και όχι αντιστρόφως.

Αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ αυστηρή

Link to comment
Share on other sites

οταν λες κτηριοδομικες εννοεις κατηγορια 3? 

οσο για τον τοιχο που δεν κατασκευαστηκε πρεπει να υπολογιστει?> καπου πηρε το ματι μου σε ερωτοαπαντηση οτι οτι δεν εχει κατασκευαστει σε σχεση με την Ο.Α δεν αποτελει αυθαιρεσια...

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

οταν λες κτηριοδομικες εννοεις κατηγορια 3? 

οσο για τον τοιχο που δεν κατασκευαστηκε πρεπει να υπολογιστει?> καπου πηρε το ματι μου σε ερωτοαπαντηση οτι οτι δεν εχει κατασκευαστει σε σχεση με την Ο.Α δεν αποτελει αυθαιρεσια...

Ομολογώ ότι δεν είμαι έτοιμος αυτή τη στιγμή να σου πω αν εμπίπτει στην κατηγορία 3.

Αλλά δεν έχει και σημασία. Το πρόστιμο είναι το ίδιο.

 

Δεν ξέρω τι λέει η οποιαδήποτε εγκύκλιος. Ξέρω ότι έχει προκύψει αλλαγή όψεων, (και επί της ουσίας και "μετατροπή" κάποιου χώρου)

το οποίο και μόνο του για μένα είναι παράβαση. 

Αν έρθει η πολεοδομία θα τον γράψει ή όχι;

Θα τον γράψει γιατί το κτίριο δεν είναι σύμφωνο με την άδεια.

Εγώ προσπαθώ να σκέφτομαι με αυτόν τον τρόπο.

Δεν ψάχνω τρόπο να γλιτώσω μία λοιπή παράβαση.

Βεβαίωση θα του έδινες χωρίς δήλωση; Εγώ όχι.

Δεν έχει καμία άλλη παράβαση στο ακίνητο; Δύσκολο μου φαίνεται. Ούτε εκχώσεις, ούτε διαμορφώσεις ούτε τμήματα περιτοίχισης;

Η είσοδος έξοδος είναι ακριβώς όπως στο διάγραμμα της Μεταφορών; Θα είναι σπάνια περίπτωση αν είναι καθ' όλα στον πόντο. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης περιπτωση και εχω μπλεξει τα μπουτια μου αναμεσα στον νομο, τις 2 εγκυκλιους και την τροποποιηση του Παραρτηματος Α..............:

 

- Αδεια 1965

- Στην αδεια =  30μ2  Κατοικια + κοινοχρηστος διαδρομος + αποθηκες  (ισογειο ολ'αυτα), τα οποια εχουν μετρησει ΟΛΑ στον Σ.Δ.

- Στην πραγματικοτητα =  Αυτα τα 3 ενοποιηθηκαν και εγιναν ενα ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ 30μ2.

***Μην ασχοληθειτε με το θεμα της συναινεσης

***Ειμαι ΠΡΟ83 

 

Τι συντελεστες θα βαζατε?

Θα βαζατε αλλαγη χρησης και 30μ2 ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ δομησης?

Θα βαζατε μονο 30μ2 χωρις υπερβαση δομησης? (το παιρνει το συστημα)  βασιζομενοι στο αρθ.19 του νομου?

Θα χωριζατε τους χωρους συμφωνα με αυτο που λεει η εγκυκλιος 3? (οτι δηλαδη δεν υπαρχει εννοια αλλαγης χρησης προ85?) 

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 19 παραγρ. 5 αναφέρει για αλλαγές χρήσεις απο Κ.Χ. σε Κ.Χ. όπου επέρχεται αύξηση του συντελεστή δόμησης.

Εσύ λές ότι δεν έχεις αύξηση του Σ.Δ. καθόσον όλα μέτρησαν. Αρα δεν εμπίπτεις στην κατηγορία αυτή.

Εγώ θα το εβαζα 30 μ2 χωρις υπέρβαση δόμησης.

 

Θα ήθελα να το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος!

Link to comment
Share on other sites

- αρθ.18:    Απο κυρια σε κυρια, χωρις υπερβαση δομησης =  ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ

- αρθ.19:    Απο βοηθητικη σε κυρια, με υπερβαση δομησης = μονο ΥΔ (οχι αλλαγη χρησης)

- εγκυκλιος 3:  Απο κυρια σε κυρια ΠΡΟ83 = καμια αυθαιρεσια

- Νεο Παραρτημα Α:  Η αλλαγη χρησης υπαρχει μονο για το αρθ.18.......

 

Αρα, στην περιπτωση μου:

 

1) Κατοικια εγινε Καταστημα ΠΡΟ83  =  απο κυρια σε κυρια ΠΡΟ83  = καμια αυθαιρεσια (εγκυκλιος 3)

2) Κοινοχρηστος διαδρομος πολυκατοικιας ο οποιος εχει μετρησει στον Σ.Δ. εγινε καταστημα  = Κανονικα οι διαδρομοι δεν ειναι βοηθητικης χρησεως? (αλλα εχει μετρησει στον Σ.Δ....)

3) Αποθηκη εγινε Καταστημα, διχως υπερβαση δομησης =  ?  (βαζω μονο 30μ2 χωρις υπερβαση δομησης?)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

- αρθ.18:    Απο κυρια σε κυρια, χωρις υπερβαση δομησης =  ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ

- αρθ.19:    Απο βοηθητικη σε κυρια, με υπερβαση δομησης = μονο ΥΔ (οχι αλλαγη χρησης)

- εγκυκλιος 3:  Απο κυρια σε κυρια ΠΡΟ83 = καμια αυθαιρεσια

- Νεο Παραρτημα Α:  Η αλλαγη χρησης υπαρχει μονο για το αρθ.18.......

 

Αρα, στην περιπτωση μου:

 

1) Κατοικια εγινε Καταστημα ΠΡΟ83  =  απο κυρια σε κυρια ΠΡΟ83  = καμια αυθαιρεσια (εγκυκλιος 3)

2) Κοινοχρηστος διαδρομος πολυκατοικιας ο οποιος εχει μετρησει στον Σ.Δ. εγινε καταστημα  = Κανονικα οι διαδρομοι δεν ειναι βοηθητικης χρησεως? (αλλα εχει μετρησει στον Σ.Δ....) αναλυτικό 

3) Αποθηκη εγινε Καταστημα, διχως υπερβαση δομησης =  ?  (βαζω μονο 30μ2 χωρις υπερβαση δομησης?)  διχως υπερβαση δομησης μπορεί να πάει μόνο υπέρβαση ύψους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.