Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Συμψηφίζονται κανονικότατα!

Βεβαίως πρόσεχε να εντάξεις και τις αυθαιρεσίες για τις οποίες είχαν υποβληθεί οι φάκελοι του 3843 σε όποιες δηλωθούν με τον 4178.

Link to comment
Share on other sites

έχω πελάτη που πέρασε από το νόμο των ΗΥ στον 4014, και τώρα στον 4178.

Στις παλαιότερες πληρωμές έβαλα ότι έχει πληρώσει μεχρι τώρα, και όταν πάω για κατάθεση της δήλωσης, βγαίνει κ η επιλογή πληρωμής εφάπαξ, πέρα των δόσεων με έκπτωση 10%.

Μου βγάζει πχ τώρα συνολικό ειδικό πρόστιμο 15.000 ευρώ, και έχει πληρώσει ήδη 7.500. Η έκπτωση θα είναι στις 15.000 που είναι το σύνολο του προστίμου ή στο υπόλοιπο??

Τις παλαιότερες πληρωμές πότε τις αφαιρεί το σύστημα?

Εαν θελήσει να πάει με ενργειακή αναβάθμιση θα πρέπει να πάει οποσδήποτε με δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

έχω πελάτη που πέρασε από το νόμο των ΗΥ στον 4014, και τώρα στον 4178.

Στις παλαιότερες πληρωμές έβαλα ότι έχει πληρώσει μεχρι τώρα, και όταν πάω για κατάθεση της δήλωσης, βγαίνει κ η επιλογή πληρωμής εφάπαξ, πέρα των δόσεων με έκπτωση 10%.

Μου βγάζει πχ τώρα συνολικό ειδικό πρόστιμο 15.000 ευρώ, και έχει πληρώσει ήδη 7.500. Η έκπτωση θα είναι στις 15.000 που είναι το σύνολο του προστίμου ή στο υπόλοιπο?? ΝΑΙ

Τις παλαιότερες πληρωμές πότε τις αφαιρεί το σύστημα? ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΕΒΑΛΕΣ ΤΙΣ ΑΦΑΙΡΕΣΕ

Εαν θελήσει να πάει με ενργειακή αναβάθμιση θα πρέπει να πάει οποσδήποτε με δόσεις?......

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση με συνολικο προστιμο 20.000ευρω. Παλαιά πληρωμένα πρόστιμα 6500. Σχήμα πληρωμής 102 δόσεις. Παράβολο 2000. Με την πληρωμή του παραβόλου και την εισαγωγή των πληρωμένων προστίμων το συνολο του προστίμου που έχει πληρωθεί ειναι 41%. Για να μπορέσω να πάρω και την έκπτωση του 10%, αφού έχω ξεπεράσει το 30% του συνολικού προστίμου τι πρέπει να κάνω?Να στείλω φαξ?Η επιλογή των αιτήσεων στην λατφόρμα του Ν.4178 δεν είναι ενεργή ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να στο βγάλει αυτόματα με τη λήξη του α' εξαμήνου.......

Link to comment
Share on other sites

Το επίζω και εγω αυτό. Είχα πει στον ιδιοκτήτη οτι αφού με την πληρωμή παραβόλου και την εισαγωγή των προστίμων ξεπερνάμε το 30% το σύστημα θα υπολογίσει αυτόματα την έκπτωση του 10% και θα την περάσει στις δόσεις. Αλλά έβγαλε τις δόσεις χωρίς να υπολογίσει την έκπτωση.Αναρωτήθηκα μήπως κάτι δεν έκανα σωστά

Link to comment
Share on other sites

Κάπου λέει ότι τα ποσά προς συμψηφισμό αφαιρούνται από τις τελευταίες δόσεις......

Μήπως οι μάγκες δεν πρόκειται να δώσουν την έκπτωση του 10%;;;;;;;

Κι αυτό παίζει ως σενάριο.....

Link to comment
Share on other sites

Άρθουρ 20 παρ. 1

 

Στον συμψηφισμό δεν υπάρχει πρόβλεψη για έκπτωση 10%

Μόνο στο ζεστό χρήμα και στην μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Το παλια προστιμα συμφηφιστηκαν. Αρχικο προστιμο 20.000.Παραβολο 2000. Παλια προστιμα 6500. Σχημα πληρωμης 102 δοσεις, Ποσο προς πληρωμη= 20.000-2000-6500=11.500Ε.

Επειδή παραβολο και παλια προστιμα 2000+6500= 8500 υπερβαινουν το 30% θεωρησα οτι αυτοματα θα περαστει η εκπτωση του 10%, δηλαδή εκπτωση 20.000Χ0,10= 2000Ε  και επομενως υπολοιπομενο προστιμο  20.000-2000-6500-2000=9500Ε/102 δοσεις=93Ε ανά μήνα.

Αντιθέτως το σύστημα μου δεν υπολογισε την εκπτωση και υπολόγισε 20.000-2000-6500=11.500/102 δόσεις=112Ε το μηνα

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.