Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Μπορώ να συμψηφίσω παράβολο του 4014 σε νέα δήλωση του 4178; Έχω πέλατη που πλήρωσε παράβολο 4014 επέλεξε δόσεις και δεν πλήρωσε καμία , τώρα θέλει εφάπαξ με έκπτωση αλλά δεν δικαιούται σύμφωνα με το τεε.

Μπορώ να του κάνω καινούρια δήλωση και να συμψηφίσω το πάραβολο ;

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεταφερθεί ναι , παίζει ρόλο;Το παράβολο πληρώθηκε επί 4014 όμως.(με ενδιαφέρει και για αν δεν έχει μεταφερθεί για άλλες περιπτωσεις)

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Και αυτή την δήλωση την θα την κάνεις;;;;

Αν δεν είχε μεταφερθεί θα σου έλεγα ότι για εμένα μπορείς να το κάνεις.

Νέα δήλωση, πληρωμή του παραβόλου του 4178, συμψηφισμός του παραβόλου του 4014.

Αλλά τώρα κολλάω στο τι θα κάνεις την ήδη μεταφερθείσα δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα την άφήσω σε εκρεμότητα , θα γράψω άκυρη η κάτι τέτοιο... Είναι ξεκάθαρο ότι συμψηφίζονται τα παράβολα του 4014 και το πρόβλημα είναι αν έχει μεταφερθεί; Δεν έχω προχωρήσει όμως σε καμία πληρωμή μέσα στον 4178..

Link to comment
Share on other sites

1. Καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και δι−
ατήρησης, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών προ−
στίμων διατήρησης, ή και παραβόλων, συμψηφίζονται
με το ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου.

 

Για εμένα λοιπόν είναι ξεκάθαρο ότι μπορείς να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Την γνώμη σας για τον γόρδιο δεσμό του συνδυασμού Μεταβίβασης και Ενεργειακής Αναβάθμισης αυθαιρέτου. Πως είναι δυνατό να συνδυαστούν αν ο Aγοραστής θελει να προβεί στις σχετικές εργασίες (με δικά του έξοδα βεβαίως) και να υπάρξει ταυτόχρονα έκπτωση του σχετικού προστίμου (έως και 50%) αφού η όποια επιστροφή θεωρητικά θα επιστραφει στον Πωλητή;

 

Καμια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι μου ετυχε περπιτωση που στο δωμα της οικοδομης ο εργολαβος ειχε κατασκευασει ενα αυθαιρετο διαμερισμα, το διαμερισμα δεν εχει δικα του χιλιοστα. Επι πολλα χρονια ο εργολαβος  το δηλωνε στην εφορια , το Ε9 του και το νοικιαζε. Καποια στιγμη ειχει γινει καταγγελια στην πολεοδομια για το παραπνω διαμερισμα και η πολεοδομια εριξε προστιμο ανεγερσης διατηρης στον εργολαβο ως φερομενος ιδιοκτητης , ο οποιος τα πληρωνε επι πολλα χρονια. Σημερα μετα απο δικαστηριο που εκαναν οι ιδιοκτητες των διαμερισματων της οικοδομης προς τον εργολαβο , το δικαστηριο τον κυρηξε εκπτωτο δικαιωματων του επι του συγκεκριμενου διαμερισματος , το οποιο πλεον ανηκει αναλογικα στους ιδιοκτητς διαμερισματων της οικοδομης. Η πολεοδομια εφοσον βγηκε η παραπανω δικαστικη αποφαση εκανε τροποποιηση στην εκθεση αυτοψιας και αλλαγη ονοματων οφειλετων βαζοντας πλεον κατα αναλογια ολους τους διοκτητες διαμερισματων της οικοδομης.

Οι παραπνω ιδιοκτητες θελουν τωρα να ρυθμισουν με τον 4178 για να γινει αφεκ του προστιμου, η ερωτηση μου ειναι αν τα ποσα που εχει πληρωσει ως τωρα ο εργολαβος στο δημοσιο μπορουν να συμψηφισθουν με το προστιμο οτυ 4178 , εφοσον η δηλωση θα γινει σε διαφορετικα ονοματα αυτα των ιδιοκτητων των διαμερισματων.

Συνάδελφοι στην περιπτωση που ο φερομενος ιδιοκτητης στον οποιο επιβληθηκαν τα προστιμα ειναι μαλωμενος με τον σημερινο ιδιοκτητη ο οποιος θελει να ρυθμισει τα αυθαιρετα ωστε να γινει ΑΦΕΚ.  Συμφωνα με το αρθρο 390 του κωδικα πολεοδομικης νομοθεσιας οπως ανεφερε και ο Ιασονας το προστιμο αφορα το κτισμα και μονο αυτο. Στην περιπτωση που θελω να συμψηφισω το προστιμο που εχει ηδη πληρωθει στην εφορια παλαιοτερα απο τον φερομενο ιδιοκτητη, η εφορια μου λεει δεν μπορω να σου δωσω αποδεικτικα ειναι προσωπικα δεδομενα , μου λενε πες την πολεοδομια εκεινη εχει εννομο διακιωμα να τα ζητησει. Τωρα η πολεοδομια μου λεει δεν μπορω να κανω τιποτα. Ο πελατης ειναι μαλωμενος με τον φερομενο ιδιοκτητη που του ειχαν επιβληθει τα προστιμα και καταληγω σε φαυλο κυκλο.

 

Αν υπαρχει καποια λυση για να παρω τα αποδεικτικα πληρωμης που ειναι στο ονομα του φερομενου ιδιοκτητη ,πεστε μου, γιατι αλλιως βλεπω για το ιδιο κτισμα το δημοσιο να διπλοπληρωνεται

Link to comment
Share on other sites

μονο αν μιλησεις εσυ με τον φερόμενο και τον πεισεις να συνεργαστει  και να σου κανει καποια εξουσιοδοτηση για να αιτηθεις εσυ και να παραλαβεις την βεβαιωση πληρωμενων εισφορων από την εφορεία. επισυνάπτοντας και τον αντιστοιχο χρηματικό κατάλογο. Δεν σου δίενι αλλιως η εφορεία βεβαιώσεις

Link to comment
Share on other sites

Την γνώμη σας για τον γόρδιο δεσμό του συνδυασμού Μεταβίβασης και Ενεργειακής Αναβάθμισης αυθαιρέτου. Πως είναι δυνατό να συνδυαστούν αν ο Aγοραστής θελει να προβεί στις σχετικές εργασίες (με δικά του έξοδα βεβαίως) και να υπάρξει ταυτόχρονα έκπτωση του σχετικού προστίμου (έως και 50%) αφού η όποια επιστροφή θεωρητικά θα επιστραφει στον Πωλητή;

 

Καμια πρόταση;

ϊσως με κάποιο ιδ. συμφωνητικό , προφανώς και με εξόφληση προστίμου το 30% για να μπορέσει μετά να συμψηφίσει το ποσό των εργασιών. Αν το πρόβλημα είναι ότι οι εργασίες θα είναι σε άλλο όνομα , ίσως μπορείς να επισυνάψεις στα δικαιολογητικά και μια υπέυθυνη δήλωση του αγοραστή που να λέει ότι οι εργασίες αφορούν το κτίσμα αυτό και συναινώ να γίνει συμψηφισμός και κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.