Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Συνάδελφοι, για το παραπάνω ερώτημα, εφόσον μπορεί να βγει Οικοδομική Αδεια, αφου πληρωθεί το παράβολο, τι γίνεται με το ανείσπρακτο των 5000 Euro του 3843?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι ίδιοι χώροι νομιμοποιηθούν με οικοδομική άδεια η ανείσπρακτη οφειλή παύει να ισχύει. Δεν γνωρίζω όμως αν σε αυτή την περίπτωση μπορούν να συμψηφιστούν παλαιότερες πληρωμές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Η κατασταση της δηλωσης μου ειναι Αρχικη Υποβολη. Εχει πληρωθει το παραβολο. Προσπαθω να περασω παλαιοτερα προστιμα για συμψηφισμο, αλλα δεν το παιρνει. Με πεταει εξω. Τι κανω λαθος ? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Η κατασταση της δηλωσης μου ειναι Αρχικη Υποβολη. Εχει πληρωθει το παραβολο. Προσπαθω να περασω παλαιοτερα προστιμα για συμψηφισμο, αλλα δεν το παιρνει. Με πεταει εξω. Τι κανω λαθος ? :unsure:

Τζιμη, νομίζω ότι για να πάρει τα παλιά πρόστιμα, θα πρέπει να πατησεις μια υποβολή, έτσι ώστε να ενημερωθεί το σύστημά ότι έχεις πληρώσει το παράβολο και το ανταποδοτικό και να πάει σε κατάστασή υποβολής.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, για το παραπάνω ερώτημα, εφόσον μπορεί να βγει Οικοδομική Αδεια, αφου πληρωθεί το παράβολο, τι γίνεται με το ανείσπρακτο των 5000 Euro του 3843?

Στην πληρωμή του παράβολου "προς έκδοσή άδειάς" δεν μπορούν να συμψηφιστούν παλαιότερες οφειλές!

 

Όπως σου έγραψε και ο Ιασωνας η παλιά οφειλή πεθαίνει, δεν ασχολείται κάνεις μαζί της. Αν θέλεις όμως υπάρχεί διαδικασία απόσυρσης του φακέλου 3843 από της πολεοδομιες για να είσαι σίγουρος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τζιμη, νομίζω ότι για να πάρει τα παλιά πρόστιμα, θα πρέπει να πατησεις μια υποβολή, έτσι ώστε να ενημερωθεί το σύστημά ότι έχεις πληρώσει το παράβολο και το ανταποδοτικό και να πάει σε κατάστασή υποβολής.

Σε ευχαριστω πολυ. Θα το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εχω περίπτωση που ο ιδιοκτήτης εχει τακτοποιησει υπογειο με ν 3843/2010 και στον Ν 4178/2013 περασα το ποσο που εχει πληρωθει ως παλαιοτερη πληρωμη προστιμου και αφαιρεθηκε απο το ποσο,όμως θελω να το αναιρεσω και να μην το συμψηφισω με τον 4178 πως μπορει να γινει η αναιρεση?γνωριζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναγκαία η βεβαίωση της ΔΟΥ για τη δήλωση 4178. Αρκούν τα παραστατικά των πληρωμών.

Είσαι σίγουρος ότι δεν απαιτειται η βεβαίωση της ΔΟΥ? Σε μια περιπτωση που εχω ηδη δηλώσει τις παλιοτερες πληρωμες 10107 ευρώ (απο διπλότυπα πληρωμων) και έγινε συμψηφισμός, ο πελάτης μου έφερε βεβαιωση 9655 ευρώ γιατί λέει είχε προσαύξηση λόγω καθυστέρησης πληρωμής μιας δόσης και η βεβαίωση της ΔΟΥ δεν λαμβάνει υπόψη την προσάυξηση αλλά μονο το αρχικό πρόστιμο. Εγω δεν είδα κάτι τέτοιο στα διπλότυπα του (δεν ελεγε σε κάποια απο αυτές ποσο προσάυξησης). Αν και το πρόστιμο του καλύπτεται και με το ποσο των 9655 πιστευτε ότι πρέπει να διορθωσω το ποσο του συμψηφισμού? Σαν δικαιολογητικα για το ποσο των 10107είχα αναφερει ολα τα διπλοτυπα α/α ποσο κτλ στα σχόλια. Δεν ξέρω αν τωρα που μπορουμε να ανεβασουμε σχέδια θα πρέπει να ανεβασουμε  και την βεβαιωση της εφοριας και θα υπάρχει θεμα με την διαφορα στο ποσο.

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι, δεν χρειάζεται ν' ασχοληθείς με τη βεβαίωση της εφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.