Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Άρα λες ότι υπερισχύει η μεγαλύτερη ΤΖ σε αυτές τις περιπτώσεις. Άσχημα λοιπόν τα νέα για τους ιδιοκτήτες. Θα ρίξω πάντως μία ματιά και στο ΕΤΑΚ όταν το βρουν και μου το φέρουν. Thanks anyway!

Link to comment
Share on other sites

Άρα λες ότι υπερισχύει η μεγαλύτερη ΤΖ  [οχι δεν ειπε αυτο]  σε αυτές τις περιπτώσεις. Άσχημα λοιπόν τα νέα για τους ιδιοκτήτες. Θα ρίξω πάντως μία ματιά και στο ΕΤΑΚ όταν το βρουν και μου το φέρουν. Thanks anyway!

 

οπως ακριβως τα ειπε ο σταυρος

 

[και δεν ειπε ουτε για μεγαλυτερη ουτε για μικροτερη τιμη ζωνης ...]

 

η τιμη ζωνης ειναι  καθαρα  θεμα "προσοψης  του διαμερισματος"

 

ανεξαρτητα και απο ποιόν  δρομο   εχεις εισοδο στην οικοδομη.

 

[και το ΕΤΑΚ που θες να δεις.....δεν φημιζεται για την...αξιοπιστια του..ειδικα αν εχεις ενα γραφειο προς  στον ακαλυπτο,

αλλα εχεις εισοδο απο την...Τσιμισκη

δεν θα παρεις την ΤΖ της Τσιμισκη,

αλλα της "ζωνης" δλδ τον μεσο ορο κλπκλπ...

που ειναι  μικροτερη απο την Τσιμισκη...

 

επομενως ρωτα τον συμβ/φο σου...].

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

 

Προπαντός αυτά με θέα την μπουγάδα της γειτόνισσας (δεν είναι απαραιτήτως κακό)

μπορεί να το χαντακώσεις λόγω εισόδου από κεντρική οδό όπως λέει ο Δημήτρης.

 

Το ΕΤΑΚ υπολογίζεται από το Ε9.

Στο Ε9 κλικάρεις πρόσοψη.

Το θέμα είναι να κλικάρεις σωστά....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνυπογράφω τους 2 προ-γραφήσαντες.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Έχω περίπτωση όπου σε ημιόροφο πολυκατοικίας υπάρχει "γραφείο" και το οποίο έχει πρόσοψη σε πάροδο. Οπότε δε παιρνει τη γραμμική τιμή ζώνης της κεντρικής οδού (1800 €) , αλλά την τιμή ζώνης που ισχύει στην πάροδο (1450 €) και η οποία είναι η τιμή ζώνης ολόκληρης περιοχής. Μόνο ο κεντρικός δρόμος είχε διαφορετική.

 

Επίσης σε άλλη περίπτωση η είσοδος πολυκατοικίας είναι σε κεντρική οδό (1600 €) με γραμμική τιμή ζώνης, αλλά το διαμέρισμα έχει πρόσοψη στον ακάλυπτο

και επομένως παίρνει την τιμή ζώνης της περιοχής (1450 €)

 

Προσοχή όταν είναι γωνιακό σε κεντρικό δρόμο ή σε γωνιακό σε όρια περιοχών με διαφορετική τιμή ζώνης, τότε στην μεν πρώτη περίπτωση εφόσον υπάρχει γραμμική τιμή ζώνης στον κεντρικό, παίρνουμε την γραμμική, στη δε δεύτερη περίπτωση πρεπει να δεις στο χάρτη σε ποια γωνία βρίσκεσαι ώστε να πάρεις την αντίστοιχη τιμή ζώνης και όχι απαραίτητα την μεγαλύτερη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω με τη σειρά μου κι εγώ, ότι δεν υπάρχει φυσικά και ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας αν κάποιος κάνει κανένα λάθος......

Κάποια "παλληκάρια" συνάδελφοί μας δήλωσαν στον 4014 ΤΖ π.χ. 500 ευρώ ενώ η πραγματική ήταν 1500, έκαναν οριστική υπαγωγή ....ψιλοσφυρίζοντας, ήρθε στη συνέχεια ο 4178, έδωσε άφεση αμαρτιών, μετέφεραν τις δηλώσεις, διόρθωσαν την ΤΖ και τώρα ....ψιλοτραγουδούν!!!!

Θά 'ρθει λοιπόν κι ο π.χ. 5155 και θα ξαναδώσει άφεση αμαρτιών......

 

Και προσοχή, δεν ήταν ούτε μια, ούτε δύο, ούτε δέκα, ούτε πενήντα οι δηλώσεις της προηγούμενης μορφής...... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Έχω περίπτωση όπου σε ημιόροφο πολυκατοικίας υπάρχει "γραφείο" και το οποίο έχει πρόσοψη σε πάροδο. Οπότε δε παιρνει τη γραμμική τιμή ζώνης της κεντρικής οδού (1800 €) , αλλά την τιμή ζώνης που ισχύει στην πάροδο (1450 €) και η οποία είναι η τιμή ζώνης ολόκληρης περιοχής. Μόνο ο κεντρικός δρόμος είχε διαφορετική.

Έλα πες.

Το 1800€ γραμμική είναι η Λαμπράκη.

Το 1450€ είναι από Θ.Βασιλειάδη και προς το γήπεδο του παρολίγον:

1. πρωταθλητή

2. κυπελλούχου

3. συμμετέχοντα σε όμιλο του CL

Link to comment
Share on other sites

Κακίες .... :mrgreen:

 

αλλά όχι αφορά ονομασία δρόμου όμοια με συνδέσμου ιστορικής ομάδας, προϊστορικής θα έλεγα, που πλέον παίζει στα αθλήματα σε κατηγορίες με οποιοδήποτε γράμμα εκτός από το Α.

 

:mrgreen:

 

 

υγ. Παπάφη για οσους δε ξέρουν

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και το που έχει πρόσοψη το διαμέρισμα σου...

Πρόσεξε το και αυτό.

Κύρια όψη (δηλαδή πρόσοψη) είναι κάθε όψη του κτιρίου που βλέπει σε δημόσιο κοινόχρηστο χώρο.

Στη δική μου λοιπόν περίπτωση:

Τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας έχουν τα μισά πρόσοψη στο βορρά που «κοιτάει» στον ένα δρόμο και τα άλλα μισά πρόσοψη στο νότο που «κοιτάει» στον άλλο δρόμο. Οι αυθαιρεσίες (αν μας ενδιαφέρουν αυτές και όχι τα δ/σματα) είναι όλες ανεξάρτητες λειτουργικά από τα δ/σματα, θα δηλωθούν από όλους τους ιδιοκτήτες και βρίσκονται στους κοινόχρηστους χώρους:

  1. Δωμάτιο στο δώμα με όψη και στους δύο δρόμους
  2. Ισόγεια αποθήκη με όψη στο νότιο δρόμο
  3. Δύο ισόγειες αποθήκες με όψη στο βόρειο δρόμο
  4. Ισόγεια αποθήκη με όψη και στους δύο δρόμους
  5. Λοιπές παραβάσεις σκορπισμένες παντού στον ακάλυπτο

Όπως καταλαβαίνετε με τις όψεις είναι δύσκολο να βγει κάποια άκρη. Εκτός αν αρχίσω να ψάχνω πόσα τμ αυθαιρεσιών «κοιτάνε» στον κάθε δρόμο και επιλέξω την ΤΖ αυτού με τα περισσότερα. Για αυτό ήθελα να επιλέξω τη μικρότερη ΤΖ να τελειώνει η υπόθεση, χωρίς φυσικά να μπορώ να αιτιολογήσω την επιλογή μου αυτή.

Στο δρόμο με τη γραμμική πάντως ΤΖ (που είναι και η μεγαλύτερη) είναι και η κεντρική είσοδος της πολυκατοικίας που οδηγεί στις κεντρικές εισόδους των διαμερισμάτων του κάθε ορόφου από τη δυτική πλευρά μέσω κοινόχρηστου κλιμακοστασίου, το οποίο συνεχίζει και στο υπόγειο και από εκεί βγαίνει στον ακάλυπτο που «κοιτάει» στον άλλο δρόμο. Δηλαδή τρέχα γύρευε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.