Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ πάλι έχω ένα υπόγειο που στο σχέδιο της άδειας δεν υπάρχει τίποτα, ένας ενιαίος χώρος.

Έγινε σύσταση και περιγράφει την πραγματική κατάσταση δλδ καμιά 10αρια γκαρσονιέρες.Τακτοποιώ τη μια απο αυτές, εκτός απο την ΥΔ ασχολούμαι με κάτι άλλο στον όροφο?

  για αυτο που ειπες

 

εχεις εναν χωρο στην αδεια

 

και στη συσταση εκανες "10"

Αρα???

Link to comment
Share on other sites

και ποιος ηταν στο υπογειο ο "ενας ενιαιος χωρος"???

 

εδιτ

και μην ξεχασεις να προσθεσεις και τα εμβαδα των περιμετρικων τοιχων.... :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και στη συμβολαιογραφο τι κάτοψη πηγαίνω? Όλου του ορόφου που να φαίνεται μόνο η δικιά μου ΟΙ (το υπόλοιπο κενό)

ή μια κατοψη μόνο της ΟΙ ?

καλημέρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν συμφωνουν ολοι

βαζεις κατοψη που τους δειχνει  ολους

 

αλλοιως μονον την δικη σου

 

υγ

αφου υπαρχει ηδη αρθρο στον 4495 για την διαμερισματωση,

ας μπαινουν σε αυτο  οι καταχωρησεις.

 

 

δεν εχουμε λογο να αναφερομαστε στο 23 του 4178...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι εννοεις,

 

Εχεις ενα υπογειο

εγινε συσταση ΟΙ για διαφορους   χωρους, σε "καποιες" διαστασεις με  ξεχωριστα χιλιοστα ο καθε ενας.

 

αλλά στην πραγματικοτητα  ο διαχωρισμος ειναι διαφορετικος

Αρα εχεις κατ αρχας μια διαμερισματωση.

 

Και ενας χωρος πηρε και ενα τμημα απο τα κοινοχρηστα.

 

Αρα, δεν εχεις συμβολαιο για "αυτο" που θελεις να πουλησεις σημερα.

 

Κανονικα,

θα  μπορουσες να πεις οτι "ειχα  αυτο...τακτοποιησα και αυτα τα τμ. λογω καταληψης κοινοχρηστων...εκανα και την διαμερισματωση και πουλαω "αυτο" πλεον τα τακτοποιημενα κατα νομον τμ., ιδου και η βεβαιωση"

 

 Το κανει το συμβολαιο ο συμβ/φος?

 

[το αρθρο 98 προσπαθησε να δοσει μια λυση, αλλα ετσι οπως ειναι συνταγμενο, τα εκανε χειροτερα]

 

Καλημέρα

 

Όπως τα αναφέρεις είναι.

επί της ουσίας η διαφορά στο περίγραμμα είναι ότι οι διαστάσεις που φαίνονται μεικτές (με πάχη τοίχων) στην Άδεια και στη Σύσταση υλοποιήθηκαν καθαρές(χωρίς τοίχους). Ως εκ τούτου υπάρχει μικρή μετακίνηση της τάξεως των 30εκ και 20εκ που όμως στην μικρή επιφάνεια της αποθήκης αντιστοιχεί σε 10-15% αύξηση της επιφάνειάς της.

 

Είμαι σε αναμονή για την απάντηση του συμβ/φου, με μία πρώτη ανάγνωση μου είπε ότι για τα κοινόχρηστα θα έκανε μονομερή τροποποίηση γιατί είναι απ την αρχή της κατασκευής και για την όμορη αποθήκη θέλει τροποποίηση σύστασης με 100% παρουσία συνιδιοκτητών και αντίστοιχα ρύθμιση+βεβαίωση για την δίπλα αποθήκη που αλλάζει επίσης.

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

"Είμαι σε αναμονή για την απάντηση του συμβ/φου, με μία πρώτη ανάγνωση μου είπε ότι για τα κοινόχρηστα θα έκανε μονομερή τροποποίηση γιατί είναι απ την αρχή της κατασκευής και για την όμορη αποθήκη θέλει τροποποίηση σύστασης με 100% παρουσία συνιδιοκτητών και αντίστοιχα ρύθμιση+βεβαίωση για την δίπλα αποθήκη που αλλάζει επίσης"

 

η ερωτηση:

"μονον αυτα τα λιγα???? Αλλο τιποτε δεν θελει?"

 

η προταση

Να περιμενεις την τροποποιηση του 98

 

[αν ξερουν... εάν θελουν.... και εαν μπορουν...]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.