Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

τελικά όποιος έχει κάνει δήλωση ημιυπ χώρου με τον 3843 και πληρώνει δόσεις κανονικά ή ίσως χρωστάει και κανα δυο, ΟΦΕΙΛΕΙ - ΠΡΕΠΕΙ να υπαχθεί στον 4178 ή δεν χρειάζεται και μπορεί να περαιώσει με τον 3843 μόλις εξοφλήσει;

ας μου απαντήσει κάποιος, ΠΡΕΠΕΙ να μπει στον 4178;

Link to comment
Share on other sites

@mms

 

Αν δεν κάνω λάθος η προθεσμία καταβολής των δόσεων του ν.3843 έχει λήξει, σωστά? Εφόσον λοιπόν δεν εξοφλήθηκε το σύνολο του προστίμου η υπαγωγή θεωρείται άκυρη. Οπότε κάνεις νέα υπαγωγή στο ν.4178 και συμψηφίζεις τα πρόστιμα που ήδη καταβλήθηκαν με το ν.3843.

Link to comment
Share on other sites

@mms

 

Αν δεν κάνω λάθος η προθεσμία καταβολής των δόσεων του ν.3843 έχει λήξει, σωστά? Εφόσον λοιπόν δεν εξοφλήθηκε το σύνολο του προστίμου η υπαγωγή θεωρείται άκυρη. Οπότε κάνεις νέα υπαγωγή στο ν.4178 και συμψηφίζεις τα πρόστιμα που ήδη καταβλήθηκαν με το ν.3843.

Σωστός.

Υπάρχει μόνο μια πρόβλεψη, νομίζω σε κάποια εγκύκλιο, που επιτρέπει σε "εξαιρετικές περιπτώσεις" όπως αναφέρει, οι πολεοδομίες να δεχθούν αποπληρωμή μιας τελευταίας δόσης Ν3843 σε περίπτωση που είναι κάτω των 50 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Υπάρχει μόνο μια πρόβλεψη, νομίζω σε κάποια εγκύκλιο, που επιτρέπει σε "εξαιρετικές περιπτώσεις" όπως αναφέρει, οι πολεοδομίες να δεχθούν αποπληρωμή μιας τελευταίας δόσης Ν3843 σε περίπτωση που είναι κάτω των 50 ευρώ. 

μεγαλη βοηθεια!νομιζω οτι ειναι στην εγκυκλιο 4.ακους εκει....μονο 50 ευρω υπολλειπομενα.φιλευσπλαχνη εγκυκλιος

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ παιδιά τώρα συνδύασα τις πληροφορίες. Απλά επειδή μέχρι τώρα δεν έτυχε κάτι σχετικό με 3843 δεν πρόσεξα τη σχετική νομοθεσία. Οπότε, σε δήλωση που έκανα με τον 4014 και μεταφέρθηκε στον 4178 και έχει πια ανεξόφλητα πρόστιμα του 3843 ΠΡΕΠΕΙ να ξαναδηλωθούν. Από την άλλη επειδή ο ιδιοκτήτης είναι στρυφνός, μπορώ εγώ να συνεχίσω τη δήλωση (της οποίας δεν είχα καταθέσει τα σχέδια στον 4014) και να ολοκληρώσω την υπαγωγή στον 4178, αναφέροντας στην τεχνική έκθεση πως δεν έχει ξοφλήσει τα πρόστιμα υπ’ευθύνη του; Έτσι κι αλλιώς η βεβαίωση ισχύει μόνο για 2 μήνες. Και μπορώ να μην της τη δώσω. Πιστεύετε πως θα είμαι καλυμμένη αν το κάνω αυτό;;

 

Γιατί δεν είναι εφικτό να παρακαλάμε τον κάθε πελάτη που δεν θέλει να πληρώσει, να το κάνει με το ζόρι....αλλά ούτε και μπορούμε να πληρώσουμε εμείς γι’αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ παιδιά τώρα συνδύασα τις πληροφορίες. Απλά επειδή μέχρι τώρα δεν έτυχε κάτι σχετικό με 3843 δεν πρόσεξα τη σχετική νομοθεσία. Οπότε, σε δήλωση που έκανα με τον 4014 και μεταφέρθηκε στον 4178 και έχει πια ανεξόφλητα πρόστιμα του 3843 ΠΡΕΠΕΙ να ξαναδηλωθούν. Από την άλλη επειδή ο ιδιοκτήτης είναι στρυφνός, μπορώ εγώ να συνεχίσω τη δήλωση (της οποίας δεν είχα καταθέσει τα σχέδια στον 4014) και να ολοκληρώσω την υπαγωγή στον 4178, αναφέροντας στην τεχνική έκθεση πως δεν έχει ξοφλήσει τα πρόστιμα υπ’ευθύνη του; Έτσι κι αλλιώς η βεβαίωση ισχύει μόνο για 2 μήνες. Και μπορώ να μην της τη δώσω. Πιστεύετε πως θα είμαι καλυμμένη αν το κάνω αυτό;;

 

Γιατί δεν είναι εφικτό να παρακαλάμε τον κάθε πελάτη που δεν θέλει να πληρώσει, να το κάνει με το ζόρι....αλλά ούτε και μπορούμε να πληρώσουμε εμείς γι’αυτόν.

Αν έχεις εκδώσει βεβαίωση Ν4178 ενώ δεν θα έπρεπε (ανεξόφλητος 3843) τότε σε καμία περίπτωση μην την χησιμοποιήσεις,

Ενημέρωσε με mail το ΤΕΕ στο n4178@central.tee.gr  ότι εκδόθηκε βεβαίωση βάση της δήλωσης τάδε εκ παραδρομής και ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί αναλύοντας τους λόγους για τους οποίους έβγαλες βεβαίωση ενώ δεν θα έπρεπε (έστω ότι και από λάθος δεν πρόσεξες ότι ο 3843 ήταν ανεξόφλητος).

Το πιθανότερο είναι να σου επαναφέρουν την δήλωση από οριστική σε υπαγωγή για να μπορέσεις να προσθέσεις της παραβάσεις του 3843 και να αφαιρέσεις τα είδη καταβληθέντα από τον 3843.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, έβαλες ως συμψηφισμένες δόσεις 3843 σε δήλωση 4014, οι οποίες όμως δεν είχαν εξοφληθεί;;;;;;;

Kι αν ναι, για πιο λόγο το έκανες;;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από το περιεχόμενο και τη διαδικασία που θα περιγράφεται στην επικείμενη Υ.Α. Βέβαια, αναρωτιέμαι που θα βρουν τα χρήματα για να τα επιστρέψουν. Υπομονή.  

Θα τα βρούνε απο τα κοιτάσματα, που έρχονται τώρα στην επιφάνεια με το σεισμό :smile: :-) :smile:

:sad: :-( :sad:

 

Όσον αφορά την έκπτωση, κάπου σε έχασα. Γενικά η έκπτωση δε χάνεται. Στα οικονομικά στοιχεία της νέας δήλωσης θα αναγράφει το πρόστιμο που πρέπει να πληρωθεί. Έλεγξε αν έχει συνυπολογίσει ή όχι την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

εχει πληρωθει παραβολο για 3843

αλλα δεν μπηκε ποτε φακελος στην πολεοδομια, δεν υπαρχει δλδη αρ. πρωτοκολλου για υπαγωγη στο 3843

μπορω να το συμψηφισω? Αλλιως τι, επιστρεφεται το παραβολο απο ΔΟΥ?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.