Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Σύμφωνα με το ΤΕΕ, το οποίο επισκέφτηκα την Δευτέρα για παρόμοιο θέμα,  εφόσον ο πελάτης έχει πληρώσει παραπάνω πρόστιμο με 3843 ή με παλιότερους νόμους, δεν υπάρχει επιστροφή χρημάτων. Ισχύει μόνο για τον 4014

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν πει σε όλες τις περιπτώσεις του 4014 ότι, θα επιστρέψουν χρήματα......

Αναμένεται να εξειδικευτεί με ΥΑ το σε ποιές περιπτώσεις και το πως......

Φέξε Μάη μου να φας τριφύλλι.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέλω να μεταφέρω από τον 3843 δύο αλλαγές χρήσης υπογείων σε δύο αυτοτελείς κατοικίες (έχει γίνει σύσταση) σε οικόπεδο εντός σχεδίου εντός ζώνης.

 

Στο ίδιο οικόπεδο δηλώθηκαν με μία δήλωση του 4014 2 λοιπές παραβάσεις.

 

Με τον 3843 είχαν υποβληθεί δύο δηλώσεις. Μπορώ αυτές τις δύο να τις μεταφέρω στη μία του Ν.4178 φτιάχνοντας δύο φύλλα καταγραφής για τις αλλαγές χρήσης του 3843 και συμψηφίζοντας τα πρόστιμα;

 

Ή θα πρέπει αναγκαστικά να κάνω δύο ξεχωριστές δηλώσεις και για τον Ν.4178; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η δήλωση 4178 αναφέρεται και στις συγκεκριμένες δύο αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες τότε ναι μπορείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, εννοώ ότι θα έχω μία δήλωση 4178 με 2 φύλλα καταγραφής και για την κάθε αυτοτελή κατοικία + 2 λοιπές από την μεταφορά του 4014.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι, σε αυτή τη μια δήλωση 4178 δεν θα ξεχάσεις να βάλεις και τις αυθαιρεσίες αυτών που ρυθμίστηκαν με τον 3843....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.