Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Μια ερώτηση. Με τον Ν3843 είχε τακτοποιηθεί ενας η/χ. Ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει μόνο 2 δόσεις. Επειδή η διαδικασία δεν περαιώθηκε θα δηλωθεί με τον Ν4178. Το ποσό που έχει πληρωθεί (οι 2 δόσεις) θα αφαιρεθούν?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Με τον Ν3843 είχε τακτοποιηθεί ενας η/χ. Ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει μόνο 2 δόσεις. Επειδή η διαδικασία δεν περαιώθηκε θα δηλωθεί με τον Ν4178. Το ποσό που έχει πληρωθεί (οι 2 δόσεις) θα αφαιρεθούν?

ενοείται cpt1 ότι έχεις βάλει το αφαιρείς.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ενοείται, έχω μια εκεί, ακόμα 0,75τμ η/χ που μου ξέφυγαν........μπαλκονόπορτα σαλονιού, και τώρα λέω να βάλω και τα 3843 όλα μια δήλωση ή οχι?

εγώ πάλι θα πρότεινα ότι έχεις με 3843 να το αφήσεις ήσυχο και να ασχοληθείς με όλες τις υπόλοιπες  αυθαιρεσίες . θεωρώ τον 3843 καλύτερο νόμο και υποτίθεται όταν  γίνει η ηλεκτρονική ταυτότητα θα νομιμοποιούνται όλοι οι χώροι δηλωμένοι με 3843...

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα ξαναβάλεις ή όχι τα του 3843 εξαρτάται απλώς και μόνο από το αν το πρόστιμο (γι' αυτά ακριβώς) με τον 4178 συμφέρει και από τίποτε απολύτως άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Η/Χ που δηλώθηκε με τον ν.3843/10 αλλά δεν πληρώθηκε όλο το ποσό...τώρα θα το δηλώσω με τον ν.4178/13. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής, στο καινούργιο νόμο που θα υπαχθεί θα πληρώσει υποχρεωτικά παράβολο και από το υπόλοιπο ποσό αφαιρούνται αυτά που έχει πληρώσει στο ν.3843/10? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα πληρώσει αρχικώς το παράβολο ένταξης στον 4178 και στη συνέχεια, όταν η δήλωση πάει σε κατάσταση υπαγωγής, τότε θα σου δοθεί η δυνατότητα να συμψηφίσεις τα ήδη καταβληθέντα με τον 3843 (παράβολο και δόσεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.