Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

 

Όπως λέω και παραπάνω, νομίζω η αλλαγή τμ προς τα κάτω, δεν σου αλλάζει το πρόστιμο. Βέβαια, θα σου το αλλάξει ας το πας με + 1 λοιπή παράβαση, οπότε στην προκειμένη περίπτωση, εγώ θα το άφηνα και ως ΥΔΒΧ, όπως δλδ το είχα στον 4014 (αφού είναι ΑΝΟΙΧΤΟΣ η/χ).

  Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα με μεταφορά στον 4178. Είχα την εντύπωση πως με οποιαδήποτε αλλαγή στην επιφάνεια γίνεται επαναπροσδιορισμός άρα και νέο πρόστιμο για πληρωμή. Στη συγκεκριμένη δήλωση με τον 4014 έχω ήδη 2 λοιπές παραβάσεις, υπάρχει δυνατότητα γενικά σε αυτές τις λοιπές παραβάσεις που έχουν προέλθει  με αναλυτικό, να βάλουμε μέσα (στην τεχνική έκθεση ουσιαστικά στον 4178) και άλλες που πιθανόν δεν είχαν αξιολογηθεί ως σημαντικές, προκειμένου να είναι σε μεγαλύτερο βαθμό καλυμμένοι οι πελάτες;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορείς να το κάνεις, αφού πλέον θα είναι ενιαίος ο προϋπολογισμός τους (έως 15.000 ευρώ).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Με τον 3843/10 είχε δηλωθεί αποθηκευτικός χώρος 57μ2.

Το παλαιό πρόστιμο (με τον 3843) ήταν 8.318 €. 

Έχουνε πληρωθεί: το παράβολο 350 € και 5 δόσεις από τις 10, συνολικά 4.334 €

 

Εφόσον γίνει ένταξη στον 4178/13, το νέο πρόστιμο υπολογίζεται στα 3.523 € και το παράβολο που πρέπει να πληρωθεί είναι 1000 €.

 

Εάν πληρώθεί το παράβολο για την ένταξη 1000 €, είμαι 1800 € μείων.

 

Πώς μου προτείνετε να προχωρήσω σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

σε δηλωση 4014 σε προσωρινη που πληρωνονται κανονικα οι δοσεις ,ειχε δηλωθει στα τμ μεταξυ των αλλων και μια αλλαγη χρησης απο κυρια σε κυρια.τωρα κατα τη μεταφορα στον 4178 αυτο παει με αναλυτικο , με αποτελεσμα

1/να αφαιρουνται τα τμ απο τα δηλωθεντα αυθαιρετα.

2/ ειχε δηλωθει και μια αποθηκη με 0.5 σε οροφο,οποτε αλλαζει ο συντελεστης σε 1

3/ειχαν δηλωθει και αλλες υπερβασεις τμ των οποιων θα αλλαξουν οι συντελεστε ς δομησης προς τα πανω

 

ερωταται

 

το προστιμο θα επαναυπολογιστει λογω μειωσης των τμ(απο την αλλαγη χρησης) η θα παραμεινει προς πληρωμη αυτο του 4014?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Με τον 3843/10 είχε δηλωθεί αποθηκευτικός χώρος 57μ2.

Το παλαιό πρόστιμο (με τον 3843) ήταν 8.318 €. 

Έχουνε πληρωθεί: το παράβολο 350 € και 5 δόσεις από τις 10, συνολικά 4.334 €

 

Εφόσον γίνει ένταξη στον 4178/13, το νέο πρόστιμο υπολογίζεται στα 3.523 € και το παράβολο που πρέπει να πληρωθεί είναι 1000 €.

 

Εάν πληρώθεί το παράβολο για την ένταξη 1000 €, είμαι 1800 € μείων.

 

Πώς μου προτείνετε να προχωρήσω σε αυτήν την περίπτωση;

iridio σύμφωνα με το άρθρο 20, παρ.1 του Ν.4178:........«Σε περίπτωση που μετά τον ως άνω υπολογισμό, προκύπτει ότι τα ήδη καταβληθέντα ποσά υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου, με βάση τις διατάξεις του παρόντος, δεν αναζητούνται

Link to comment
Share on other sites

iridio σύμφωνα με το άρθρο 20, παρ.1 του Ν.4178:........«Σε περίπτωση που μετά τον ως άνω υπολογισμό, προκύπτει ότι τα ήδη καταβληθέντα ποσά υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου, με βάση τις διατάξεις του παρόντος, δεν αναζητούνται

 

Σ'ευχαριστώ roukat, είχα δει το άρθρο απλά ρώτησα μήπως και υπάρχει καμιά εναλλακτική που δεν ήξερα...

Link to comment
Share on other sites

σε δηλωση 4014 σε προσωρινη που πληρωνονται κανονικα οι δοσεις ,ειχε δηλωθει στα τμ μεταξυ των αλλων και μια αλλαγη χρησης απο κυρια σε κυρια.τωρα κατα τη μεταφορα στον 4178 αυτο παει με αναλυτικο , με αποτελεσμα

1/να αφαιρουνται τα τμ απο τα δηλωθεντα αυθαιρετα.

2/ ειχε δηλωθει και μια αποθηκη με 0.5 σε οροφο,οποτε αλλαζει ο συντελεστης σε 1

3/ειχαν δηλωθει και αλλες υπερβασεις τμ των οποιων θα αλλαξουν οι συντελεστε ς δομησης προς τα πανω

 

ερωταται

 

το προστιμο θα επαναυπολογιστει λογω μειωσης των τμ(απο την αλλαγη χρησης) η θα παραμεινει προς πληρωμη αυτο του 4014?

τι γινεται εδω βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

δήλωση του ν.4014 που μεταφέρεται. Πλήρωνε δόσεις. Και η υπαγωγή ήταν αρχική.
Tα μέτρα όμως διορθώθηκαν, γιατί είχαν γίνει λάθη κατά την καταμέτρηση! :???:  Οταν λοιπόν στο νόμο οι αυθαιρεσίες στον 4178 διορθωθούν, Τα πρόστιμα αλλάζουν, οχι πολύ ευτυχώς :grin: , όμως 1ον: Θα χάσω την έκπτωση του 10% που δικαιούμουν οταν την δήλωση του ν.4014 που μετέφερα είχα πληρώσει το 40% ?
 
Και 2ον: Πλήρωσα εξαιτίας της λάθος γραφής των μέτρων περισσότερα, υπάρχει τρόπος να ζητήσω επιστροφή?

 

Μεταφέρθηκε στο παρόν

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προθεσμία για να μπορεί κάποιος να συμψηφίσει τις καταβληθέντα με τον Ν.3843 από μή περαιωμένη δήλωση Η/Χ σε νέα δήλωση με τον Ν.4178!??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.