Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β] Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος


Recommended Posts

αλλη μια απορια επι του θεματος.. 

 

οι αυθαιρεσιες που χρεωνονται με αναλυτικο μπαινουν σε ξεχωριστο φυλλο καταγραφης ή μαζι με αλλες αυθαιρεσιες;; τγ το συστημα μου ζηταει να ορισω κατηγορια παραβασης

 

και επιπλεον οι παραβασεις του αναλυτικου μετρουν σε υπερβαση καλυψης και δομησης;

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση Ν.1337/83 που έχει κάνει Α & Β Φάση και το κτίριο ήταν στα μπετά. Τώρα που έχει αποπερατωθεί μπορώ να τα δηλώσω με άρθρο 18 του Ν.4178/2013 με αναλυτικό προϋπολογισμό σε ένα φύλλο (αποπεράτωση νομίμου περιγράμματος βάσει Ν.1337/83) και όσο βγεί π.χ. 50.000€;

 

Link to comment
Share on other sites

οι αυθαιρεσιες που χρεωνονται με αναλυτικο μπαινουν σε ξεχωριστο φυλλο καταγραφης ή μαζι με αλλες αυθαιρεσιες;; τγ το συστημα μου ζηταει να ορισω κατηγορια παραβασης

και επιπλεον οι παραβασεις του αναλυτικου μετρουν σε υπερβαση καλυψης και δομησης;

Προσωπικά τις βάζω μόνες τους σε ξεχωριστό ΦΚ για ΕΠΟΠΤΙΚΟΥΣ λόγους. Κατηγορία ΝΑΙ, πρέπει να βάλεις, ανάλογα με την περίπτωση της λοιπής παράβασης.

Εφόσον είναι λοιπές παραβάσεις, δεν μπορείς να βάλεις ΥΔ ή ΥΚ ή ΥΥ ή παραβίαση Δ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τις βάζω μόνες τους σε ξεχωριστό ΦΚ για ΕΠΟΠΤΙΚΟΥΣ λόγους. Κατηγορία ΝΑΙ, πρέπει να βάλεις, ανάλογα με την περίπτωση της λοιπής παράβασης.

Εφόσον είναι λοιπές παραβάσεις, δεν μπορείς να βάλεις ΥΔ ή ΥΚ ή ΥΥ ή παραβίαση Δ κλπ

σ ευχαριστω,,

 

δηλαδη πχ κατηγορια 1 για προ 75 ή κατηγορια 2 για προ 83;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις. Γενικά οι λοιπές παραβάσεις μπαίνουν σε όλες τις κατηγορίες, εκτός της 3.

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις. Γενικά οι λοιπές παραβάσεις μπαίνουν σε όλες τις κατηγορίες, εκτός της 3.

αν χρειαστει να μπει δλδ κατηγορια 5 το βαζω αθροιστικα με τα υπολοιπα φκ για να δω οτι βγαινει πανω απο 40% καλυψη και 20% δομηση; ή μονες τους τις αυθαιρεσιες του αναλυτικου;

συγκεκριμενα εχω επεκταση οροφου σε διαφορα σημεια στο διαμερισμα που ειναι κατηγορια 5 και με αναλυτικο επεκταση εξωστων (πανω απο το 10%) θα βαλω μια λοιπη παραβαση και ΤΙ κατηγορια; 4; εφοσων τα μπαλκονια δε μετρανε στη καλυψη και στη δομηση;

 

συγνωμη που επιμενω, απλα μου φαινεται μπερδεμα να θελει και κατηγορια αυθαιρεσιας. 

 

 

επισης δεν εχω καταλαβει αν ειναι υποχρεωτικη η ενταξη μικροπαραβασης στην κατηγορια 3 οταν πληρει τις προυποθεσεις της η αν μπορω αυθαιρετα να τη βαλω στον αναλυτικο η κανονικα σαν ΥΔ

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως σε τι κατηγορία εμπίπτουν. Οι λοιπές παραβάσεις μπορούν να μπουν σε όλες τις κατηγορίες, εκτός της 3ης.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλημερα,

μπορει καποιος να μου πει την αποψη του;

 

εχω επεκταση οροφου σε διαφορα σημεια στο διαμερισμα που ειναι κατηγορια 5 και με αναλυτικο εχω επεκταση εξωστων (γτ ειναι πανω απο το 10%).

οποτε θα βαλω μια λοιπη παραβαση αλλα σε ποια κατηγορια; 4 και 5 τις εχω αποκλεισει εφοσων τα μπαλκονια δε μετρανε στη καλυψη και στη δομηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.