Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

 Όχι να μην αναφέρεις αναλυτικά τι είναι το κτίσμα προ 55. Αυτό σου λέω. Δεν είναι δική σου δουλεία. Εσύ τακτοποιείς το στέγαστρο και τo w.c. . Και αν είναι να γράψεις αναλυτικά, γράψε αναλυτικά δηλαδή "στην άδεια είναι έτσι, στο συμβόλαιο έτσι κ.τ.λ." τυπικά πράγματα δηλαδή. Αν ο πελάτης θέλει να του βγάλεις εσύ τι είναι το προ 55 να κάνεις την διαδικασία που προβλέπει η ΥΔΟΜ (Αν γίνεται ακόμη) για τα προ 55. Αλλά αυτό είναι άλλη δουλειά από την τακτοποίηση.

 

1) ΝΑι

 

2) Ναι Κ4 ή Κ5. Και σου λέω δεν παίζει ρόλο για το πρόστιμο. Πάλι έχεις παλαιότητα. Όχι ανασύσταση !

 

ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟ 55 ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ. ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΚΤΙΣΜΑ ΠΡΟ55 ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΡΑ ΕΧΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΤΟΥ 4178 ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

1) Πως θα επιλεξω αναμεσα σε ΚΑΤ4 και ΚΑΤ5, διχως να εχω αδεια, ορους δομησης εποχης εκεινης κλπ?   Στην τυχη?

Πως θα επιλεξω % υπερβασης δομησης? (πανω ή κατω απο 50% κλπ)

Πως θα επιλεξω αν εχω πχ. παραβιαση Δ?

Εγω βλεπω σαν μονοδρομο την Ανασυσταση..... :sad:

 

2) Ποια ηταν η διαδικασια που προβλεποταν στην πολεοδομια για τα προ55?  (μιλαμε για την Πιστοποιηση νομιμου περιγραμματος?)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ....!!! Δεν το χεις με τον 4178 έτσι ?

 

Ελέγχεις το αυθαίρετο σου (άρα το w.c. που είναι κλειστό) σε σχέση με την επιτρεπόμενη δόμηση βάση ΝΟΚ. Δεν σε νοιάζει τι είναι αυτό που υπάρχει. Είναι προ 55 άρα νόμιμο. Ας είναι και κοτέτσι... Διαιρείς την δόμηση του w.c. με την επιτρεπόμενη και βρίσκεις ποσοστό υπέρβασης. Το ίδιο για ύψος, Δ κ.τ.λ.... Λογικά ένα βεσεδάκι θα σου βγει μικρό ποσοστό άρα Κ4.

 

Το στέγαστρο βάλτο Κ4 λοιπή παράβαση.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Για περιμενε............

 

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ =  αυθαιρετα μ2 / προβλεπομενα απο την αδεια μ2     

ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ = αυθαιρετα μ2 / επιτρεπομενα μ2 σημερα ΝΟΚ  

 

υ.γ. Δεν ειναι μονο το W.C. η αυθαιρεσια. Εχει κι'αλλα μ2 αλλα δεν ημουν αναλυτικος για να μην μπλεξω την κατασταση.

Δεν ειναι σιγουρη η ΚΑΤ.4

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο για την Κατηγορία....

 

Οκ πάρε την δυσμενέστερη περίπτωση πλήρους εξάντληση συντελεστή δόμησης τι να πω ! Αφού είτε αποθήκη είτε ό,τι να ήτανε θα μέτρησε στα μ2 το ισόγειο που καταλαβαίνω θα είναι πολύ πολύ μεγαλύτερο από το w.c. υπάρχει περίπτωση να μην είσαι Κ4 ??

 

Δηλαδή το w.c. που λες είναι πάνω από το 40% του υπάρχοντος ?! 

 

Δ θα έβαζα αν ήμουν εντός Δ. Δεν έχει σχέση με το αν έχεις την άδεια.

 

Για το ύψος...εφόσον το w.c. δεν ξεπερνάει το ύψος του υφιστάμενου δεν έχεις υπέρβαση ύψους.

 

Με λίγα λόγια τι θες να κάνεις ? Μεταβίβαση ? Τότε κάνε ανασύσταση και έλεγξε το όλο. Αν κάνεις ρύθμιση μόνο το w.c. και το στέγαστρο όμως μην κάνεις. 

 

Με λίγα λόγια στην ΥΔΟΜ πήγαινες συμβόλαιο, αποδεικτικό παλαιότητας, τεχνική έκθεση από όσο ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια (μιας και εκανες το λαθος να μπλεχτεις...λολ), σου αναφερω ποια ειναι τα 2 προβληματα:

 

 

500μ2 = κτισμα προ55

13μ2 = W.C. 1983-2004

200μ2 = αυθαιρετες ισογειες αποθηκες 1983-2004

 

Εγω θελω να μισθωσω το 500+W.C. και μου ζηταει ο ενοικιαστης να ειναι νομιμο.

 

 

1) Θεωρητικα θα μπορουσα να κανω επιλεκτικη νομιμοποιηση (να νομιμοποιησω μονο το W.C., να το βαλω κατηγορια 5 να τελειωνουμε και το πολυ πολυ να παω να πιστοποιησω και το νομιμο περιγραμμα των 500 αν υπαρχει ακομα αυτη η διαδικασια), "παιζοντας" στα ορια της ερμηνειας του νομου. (γιατι κανονικα δεν επιτρεπεται η επιλεκτικη νομιμοποιηση κατα τη γνωμη μου)

Το προβλημα ομως ειναι οτι αν διαλεξω ΚΑΤ.5 τοτε θελει Μελετη στατικης επαρκειας η οποια κοστιζει πολυ. (αφου η νομοθεσια φυσικα μιλαει για ΜΣΕ του κτιριου συνολικα...)

 

2) Υπαρχει και ενα ακομη "προβληματακι".....

Στο οικοδομικο τετραγωνο εκκρεμει πραξη εφαρμογης για προσκυρωση επιφανειας που εφαπτεται στο οικοπεδο μου και η πολεοδομια δεν μου εδωσε ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΔΟΜΗΣΗΣ..... (αυτο φανταζομαι ομως οτι ξεπερνιεται αν τους ζητησω εγγραφως και τους πιεσω).

 

Με λιγα λογια η επιλογη ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 4 ή 5 ειναι σημαντικη για μενα.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο. Δεν εχει σχεση η κατηγορια.

Πρεπει να ειμαι μεθυσμενος. Δεν εξηγειται διαφορετικα!

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση σοφιτας που η στεγη καταληγει σε φουρουσια.

Πρεπει να τα βαλω με αναλυτικο?

κατι αλλο μηπως?

 

 

επισης

εξωτερικη σκαλα απο μπετον

με αναλυτικο?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω κάνει αυτοψία σε διαμέρισμα πολυκατοικίας στο οποίο προέκυψαν οι εξής παραβάσεις:

1) Μετατροπή εξώστη σε κλειιστό χώρο κύριας χρήσης

2) Εξωτερική θερμομόνωση στο δωμάτιο αυτό και σε μέρος του φιαμερίσματος, με αποτέλεσμα να εξέχει από το περίγραμμα κατά 0,15μ η θερμομόνωση.

Με τη θερμομόνωση τι κάνω?? Εφόσον δε μετράει στο συντελεστή δόμησης σκεφτόμουν να τη βάλω σαν παράβαση 500Ε. Ποια η γνώμη σας?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.