Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Εντος ζωνης 800Μ στασιμου οικισμου με Ν. 588Δ / 1982 το θεωρειτε εκτος σχεδιου για τον υπολογισμου του προστιμου?

 

Απ το Παραρτημα Α αυτο προκυπτει παντως, αν και με οσους συναδελφους εχω μιλησει δεν το τηρουν...

Link to comment
Share on other sites

Thx boy....αυτο ηξερα κι εγω απλα προβληματιστηκα με το πληθος των αντιθετων απαντησεων που ελαβα προφορικα απο συναδελφους.

 

Ετσι και με την ηλεκτρονικη ταυτοτητα, ελεγχεται και η εγκυροτητα των τακτοποιηθεντων χωρων, θα πεσει πολυ κλαμα...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στη συζήτηση σας, ότι αν το ακίνητο βρίσκεται στο συνεκτικό (προ 23) τμήμα του οικισμού, τότε μπορείς να πεις ότι είσαι εντός οικισμού και να λάβεις συντελεστή 1 στο πεδίο 2α του φύλλου υπολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα έχει γίνει πατάρι το οποίο έχει είσοδο απο το μεσοπάτομα της οικοδομής. Φυσικά το πατάρι δεν έχει ποσοστά ιδιοκτησιάς και ο ιδιοκτήτης θέλει να το μεταβιβάσει μόνο του, τι ποσοστό υπέρβασης βάζουμε ; το μέγιστο; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ακίνητο πραγματοποιείται αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια => μια πολεοδομική παράβαση σύμφωνα με άρθρο 18 παρ 5

Επίσης έχει κατασκευαστεί εξωτερικά μπαζωμένες βεράντες ααπό σκυρόμεμα. => μια πολεοδομική παράβαση.

 

Πρέπει να βάλω δυο ξεχωριστές ή μια πολεοδομική παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι η αλλαγή χρήσης ή η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου θέλουν μια ξεχωριστή παράβαση και για όλα τα υπόλοιπα (π.χ. ημιυπαίθριοι. ξεμπάζωμα κ.τ.λ) βάζεις αθροιστικά προυπολογισμό.

Δηλαδή και την διαφορετική διαμερισμάτωση αθροιστικά την πηγαίνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.