Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ ότι η αυθαίρετη κατασκευή επηρεάζει τις όψεις του κτιρίου, επομένως ζητάω από τον πελάτη την συναίνεση των συνιδιοκτητών.Βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η σωστή αντιμετώπιση..

σε πολυκατοικίες τόσο παλιές οι ιδιοκτήτες δεν βρίσκονται ούτε σε συνελεύσεις ... πως παίρνεις τη συναίνεση τους; σε αλλαγή όψεων εγω γενικά δεν ζητάω, γιατί είναι εντός περιγράμματος της οριζόντιας ιδιοκτησίας. Αλλά τώρα το έρκερ θεωρείται εκτός; για την αλλαγή διαστάσεων του εξώστη; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορεί ο εξώστης, η όψη και κατ ' επέκταση το έρκερ να θεωρηθεί ότι είναι αποκλειστικής χρήσης ώστε να μην απαιτηθεί συναίνεση;

"ii) Επί αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαιρέτων αλλα−

γών χρήσης που έχουν εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε
οριζόντια ή κάθετη συνιδιοκτησία και εντός τμημάτων
αποκλειστικής χρήσης αυτών, χωρίς να απαιτείται η
συναίνεση του ετέρου συνιδιοκτήτη.
iii) Επί αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαιρέτων αλλαγών
χρήσης σε χώρο ακινήτων για τον οποίο έχει συσταθεί
δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης"
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό που λες για τους συνιδιοκτήτες, είναι ένα θέμα. Τώρα για του 57 κατασκευή δεν ξέρω τι προέβλεπε ο νόμος τότε για να κάνεις και μια αντιπαραβολή με τα σημερινά δεδομένα. Πάντως το έρκερ είναι εκτός, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο για να το θεωρήσεις εντός. Στη θέση σου θα έκανα ένα ερώτημα στο ΤΕΕ. Έκανα για ένα παρόμοιο θέμα συναίνεσης την προηγούμενη εβδομάδα και μου απάντησαν την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό που λες για τους συνιδιοκτήτες, είναι ένα θέμα. Τώρα για του 57 κατασκευή δεν ξέρω τι προέβλεπε ο νόμος τότε για να κάνεις και μια αντιπαραβολή με τα σημερινά δεδομένα. Πάντως το έρκερ είναι εκτός, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο για να το θεωρήσεις εντός. Στη θέση σου θα έκανα ένα ερώτημα στο ΤΕΕ. Έκανα για ένα παρόμοιο θέμα συναίνεσης την προηγούμενη εβδομάδα και μου απάντησαν την επόμενη μέρα.

σε άλλο ερώτημα που έθεσα προ ημερών μου απάντησαν αυτό

 

 

"Το e-mail [email protected] απαντάει μόνο σε διαχειριστικά θέματα δηλώσεων αυθαιρέτων και θέματα λειτουργίας του αντίστοιχου λογισμικού." 

 

γνωρίζεις κάποιο άλλο email;

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε αυτό στέλνω και εγώ και μου απαντάνε πάντα. Μήπως ξέχασες να βάλεις τα στοιχεία σου στο τέλος του ερωτήματος (Α.Μ.Τ.Ε.Ε. - Ειδικότητα - Ονοματεπώνυμο); 

Link to comment
Share on other sites

Largy,

Θεωρώ ότι εαν αυτά που περιγράφεις δεν ξεπερνούν τα 50 τ.μ., βάζεις μειωτικό βάσει τροποποιημένου Παραρτήματος Α (περίπτωση 5.2 πίνακα συντελεστών τετραγωνιδίων-διευκρινίσεων)

ναι ειναι κατω απο 50

Προβληματιζομαι επειδη η πολεοδομια το αναφερει ως κατοικησιμο κ δε διαγραψει το προστιμο αν το βαλω με μειωτικο

Link to comment
Share on other sites

ετυμολογικα αν το παρουμε, με καποιες εργασιες μπορει να κατοικηθει.

Αυτη τη στιγμη ειναι εγκατελειμενο

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τις εργασίες όμως δεν μπορεί. Εξετάζεις την κατάσταση όπως προέκυψε από την αυτοψία σου. Μήπως να πας στην πολεοδομία με φωτογραφίες και να τους ρωτήσεις πως κατέληξαν στον χαρακτηρισμό του χώρου ως "κατοικήσιμος"; Μπορεί να είναι λάθος τους και να το τροποποιήσουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.