Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

χαχα!!όχι τη γλύτωσα αυτη τη φορα :smile:

Απλά κάπου είχα διαβασει στο φορουμ ότι όταν τακτοποιείς τον αυθαιρετο όροφο (ΥΔ ΚΑΙ ΥΥ) και είναι αναγκαστική η στέγη στην περιοχή

δεν πιάνεται ώς επιπλέον παραβαση και ήθελα να τσεκάρω αν ίσχυει!ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aναφέρεσαι σε διαφορετική περίπτωση, όπου σε έγκριση αποπεράτωσης μπορεί να κατασκευαστεί στέγη, εφόσον απαιτείται υποχρεωτικά από τους όρους δόμησης της περιοχής.

Στον υπολογισμό προστίμου όπως τα αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κτηριο εκτος σχεδιου με οα  εχω απο αδεια πραγματοποιουμενη νομιμη καλυψη 138τμ και δομηση 200τμ. 

Επιτρεπομενη δομηση- καλυψη προφανως 200τμ.

Στο κτηριο εχω υπερβαση δομησης συνολικη: 103τμ και υπερβαση καλυψης 38τμ(απο το περιγραμμα των 138μ).

Για τον καθορισμο κατηγοριας εχω ΥΔ 103/200>50% και ΥΚ38/138=0,28<40% κατηγορια Ε.

Για τον υπολογισμο προστιμου εχω   103/200>50% και ΥΚ 38/200=0,19<20% ???? . ή παω παλι με τα 138 παρονομαστη στην καλυψη????

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ένα ερώτημα που μου έχει προκύψει και θα ήθελα την γνώμη σας είναι:

Με τις δηλώσεις  του ν.3843 για κλείσιμο - αλλαγή χρήσης Η/Υ χώρου δηλώσαμε μόνο το εμβαδόν του δαπέδου.  Η αυτονόητη αλλαγή στις όψεις της οικοδομής που είχε γίνει δεν προέκυπτε ως αυθαίρετη και η ιδιοκτησία τότε μπορούσε να μεταβιβαστεί.

Συμβαίνει όμως το ίδιο και στις μέρες μας με την ισχύ του ν.4178 ;  

Μία ιδιοκτησία με δηλωμένο έναν Η/Υ χώρο βάσει του ν.3843 καλύπτεται για έκδοση βεβαίωσης όταν τότε ούτε οι όψεις είχαν δηλωθεί ως αυθαίρετες αλλά ούτε και το εμβαδόν του τοίχου στην άκρη του Η/Υ χώρου ;;;...

Δεν ξέρω αν εισάγω με το ερώτημα  "καινά δαιμόνια" και το "πολυψειρίζω", ή αν μου διαφεύγει κάτι...........

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς με την αλλαγή στις όψεις δεν ασχολούμαι (μεγάλη φασαρία για κάποιον που θα το θελήσει καθότι η ρύθμιση προϋποθέτει συναίνεση 501 χιλιοστών και προβλέπω ότι, ουδείς και ποτέ δεν θ' ασχοληθεί), αλλά με τα τ.μ. του ημιυπαίθριου που έχουν δηλωθεί με τον 3843, που τις περισσότερες φορές δεν έβαζαν κάποιοι συνάδελφοι τον "extra τοίχο πλήρωσης" θεωρώ ότι, πρέπει να ξαναμπούν στον 4178. Βεβαίωση 4178 προφανώς δεν δίνω αν δω τέτοιο "πρόβλημα". Είχα δύο τέτοιες περιπτώσεις κι ακολούθησα αυτή τη λογική.

 

P.S. Πάντως σε πάρα πολύ λίγες περιπτώσεις (που μου έτυχαν) τα τ.μ. που είχαν δηλωθεί με τον 3843 συμφωνούσαν με ότι, είχε προκύψει από την αυτοψία που έκανα. Δηλαδή, δεν είναι μόνο ο extra τοίχος, είναι κι άλλα..... (μάλλον γιατί ο 3843 δεν επέβαλε αυτοψία από το μηχανικό). Βεβαίως σιγά - σιγά θα βγουν όλα στην επιφάνεια (πιθανότατα με την απόκτηση ηλεκτρονικής ταυτότητας). Και τότε .......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κι εγώ έτσι το βλέπω και αυτό που βλέπω ακόμη είναι ότι οι περισσότεροι ιδιοκτήτες διαμ/των σε πολυκατοικίες μετά το ΄85 που κοιμούνται σε δωμάτιο πρώην Η/Υ χώρο...... έστω και αν ως "νομιμόφρονες" το δήλωσαν με τον ν.3843/10, έστω και αν είχαν την ανησυχία περί του αν ο νόμος ήταν συνταγματικός (μετά το φιάσκο του ν.4014) και βεβαιώθηκαν πως "όλα καλώς"...

εντούτοις..:

όταν θα χρειαστεί η βεβαίωση για κάποια δικαιοπραξία θα βλαστημίσουν !

Και θα βλαστημίσουν δίκαια  αυτό το κράτος που στην μία λέει "πλήρωσε με μόνο για το δάπεδο" και στην άλλη λέει  "αν δεν έβαλες και τον τοίχο δεν κάνεις μεταβίβαση ή ξαναπληρώνεις χοντρά " .....

 

Σ΄ευχαριστώ

 

Υ.Γ Αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει αντίθετη γνώμη θα ήταν πολύ επιβοηθητικό να μας την εκφέρει .

 

 

EDIT   29-11-15

 

ΚΑΙ ΟΜΩΣ:

δεν θα μπορούσε να βρεθούν στον αέρα τόσες δεκάδες χιλιάδων ιδιοκτητών με ένα χαρτί και με ένα πληρωμένο πρόστιμο του ν.3843 χωρίς το δικαίωμα μεταβίβασης   !!! Ποιός και πότε θα τους ειδοποιούσε να εντάξουν τους τοίχους στον ν.4178 και να ξαναπληρώνουν;   Σε τέτοια παρωδία κράτους δεν έχουμε φτάσει ακόμη......

 

όπως το έψαξα λοιπόν:

Αφ΄ ενός η  επιλογή του εμβαδού μόνο του δαπέδου είναι πλήρως καλυμμένη από την ερμηνευτική  Εγκ.5/10  που αναφέρει :

 ".......... και κάτοψης του ορόφου επί της οποίας σημειώνεται η θέση και το καθαρό εμβαδόν του χώρου του οποίου ζητείται η διατήρηση ."  

 και πιό κάτω:  

".... Ως εμβαδόν δαπέδου (δεν συμπεριλαμβάνονται οι τοιχοποιίες βάσει της Οικοδομικής Άδειας) θεωρείται το άθροισμα όλων των χώρων."  και

αφ  εταίρου γίνεται πλήρης αποδοχή των ρυθμίσεων του ν.3843/10 για την έκδοση βεβαιώσεων μη αυθαιρέτου από τον ν. 4178/13 στην ερ.2 του

Παραρτ.2 της  Εκγ. 3/13   (συνημ).

post-27255-0-24784000-1448758622_thumb.png

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως πάντα αυτό το ρημάδι ο λεγόμενος "τοίχος πλήρωσης" που δεν θα είναι ρυθμισμένος......

Δηλαδή, ΟΚ οι υπόλοιποι τοίχοι (που φαίνονται και στην ΟΑ) αλλά αυτός δεν υπάρχει και "καταλαμβάνει" κάποια τ.μ.

Οπότε;;;;

 

P.S.1. Δεν προσπαθώ να το παίξω έξυπνος, αλλά το θυμάμαι από τότε πάρα πολύ καλά, γιατί εγώ έβγαζα λίγο μεγαλύτερα πρόστιμα από ότι, άλλοι...... Έτσι μου έλεγαν.....

 

P.S.2. Άρα επαφίεται στο πως ο "μηχανικός" θα το αντιληφθεί στην αυτοψία που θα κάνει.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σωμφωνώ ότι υπάρχει κάτι που δεν "κλείνει": ο ισολογισμός πραγματικών επιφανειών και (νομίμων+ρυθμισμένων).  Προκύπτουν μάλιστα κι άλλα θέματα με τις μεταβιβάσεις. Σε αυθαίρετο πατάρι καταστήματος π.χ εφ΄ολοκλήρου του ισογείου θα ήταν δικαιολογημένο να δηλωθεί με τον ν.3843  μόνο το εμβαδόν δαπέδου αφού όλοι οι περιμετρικοί τοίχοι υπήρχαν. Στην μεταβίβαση όμως τι θα περιγράψει και μεταβιβάσει; μόνο το δάπεδο χωρίς τους περιμετρικούς τοίχους; ...  Άλλο δηλ. θα είναι το εμβαδόν που μεταβιβάζεται και άλλο το πραγματικό;  Σε αυτά όμως τα παράλογα, αδιέξοδα και  αντιφατικά μας έχει οδηγήσει η Εγκ. 5/10  που ....."επί πασών των Ρωσιών" (Η/Υ, πατάρια, garage, υπόγεια) ορίζει : "υπολογίστε μόνο το δάπεδο" για εμβαδόν. Αν όμως το σκέφτηκαν "στο πόδι" τότε, όταν έβγαλαν την Εγκ.,  δεν μπορούν τώρα να θεωρούν  τους ρυθμισμένους ιδιοκτήτες ως μη ρυθμισμένους κι ας βρούν τρόπο να "βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά"................

Εγκύκλιος 5 - 2010.pdf

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

μου έτυχε πρόσφατα...

 

ρύθμιση 3843 από αλλο συνάδελφο

 

εμένα μου ζήτησαν βεβαίωση

 

στα σχόλια έγραψα ότι ο η/χ του ακινήτου είναι μεγαλύτερος από οτι έχει ρυθμιστεί βάση του ν3843 που έκανε τακτοποιηση με δάπεδο

προσωπικά όλες του 3843 όπως έλεγε το διαγραμμα κάλυψης

 

μου τηλ η συμβολαιογράφος τι να κάνει που είχαν βγει όλα τα πιστοποιητικά με λιγότερα τ.μ

προσω[ικά είμαι ΟΚ της είπα

αν θα αλλάξουν τα τμ είναι θέμα ΣΑΣ έτσι και αλλιώς το πολυσέλιδο δεν είναι υποχρεωτικό στα συμβόλαια παρα μόνο η βεβαίωση

 

 

συνάδελφοι τον εαυτό μας να κοιτάμε ναμαστε ΟΚ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

akius  σκέφτηκες καθόλου ότι ίσως θα έπρεπε να δηλωθούν τώρα αυτά τα μ2 με τον 4178,

ή ήσουν απ΄αρχής σίγουρος ότι η βεβαίωση που έδωσες είναι ισχυρή ως αληθής;

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.