Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

PERIKLIS1 έχεις δίκιο! Μίλησα και με HelpDesk κ μου είπαν να μην ασχοληθώ καθόλου με το Δ απο αριστερά, ενώ απο δεξιά δηλώνω κανονικά το 0.5χ30... Σας ευχαριστώ πολύ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα αντιστοιχο ερωτημα σε οικισμο του 85 οπου ισχυει   επαφη  η Δ=2,50μ   κ ειχα προβληματιστει κ χωρις να θελω να αντιδικισω μαζι σου(αλλωστε προσπαθουμε να βρουμε λυσεις σε αυτο το μπαχαλο)

 

οι παραβασεις εξεταζονται με τους ισχυοντες ορους δηλ Δ= 4μ η ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΟΡΙΟ (δεν ειναι Δ η επαφη)

Εφοσον δεν κολλας(επαφη) οπως προβλεπει η ΟΑ,πρεπει να πας στα 4μ αρα η παραβιαση Δ(οπως αναφερεται στο συστημα) απο την μετατοπιση κατα 0,50μ,προκυπτει οτι ειναι 3,50μ κ οχι 0,50μ Αυτη την αποψη εχω...ασχετως πως τοποθετουνται συναδελφοι προφορικα απο το helpdesk(σωστα ως προς τη μετατοπιση απο την αντιθετη πλευρα,οπως ειχα επισημανει ......κ τι να πω δεν βλεπουν παραβαση Δ ειτε 0,5μ ειτε 3,50μ?)

 

Ας τοποθετηθουν κ αλλοι συναδελφοι

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

μόλις με ξανακάλεσαν πίσω απο το helpdesk... κακά μαντάτα για τον ιδιοκτήτη... (4-0.5)χ30=210τμ με επιλογές <50% κάλυψη(μονάδα ο συντελεστής) και εντός πλάγιας Δ!!!
συγκεκριμένα μ είπαν 'τράβα την γραμμή του Δ σκιαγράφησε οτι είναι μέσα κ πέρνα το με ΥΚ ΥΔ αυτα που έχουν συντελεστή μοναδα'

Edited by dimfouk13
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα αντιστοιχο ερωτημα σε οικισμο του 85 οπου ισχυει   επαφη  η Δ=2,50μ   κ ειχα προβληματιστει κ χωρις να θελω να αντιδικισω μαζι σου(αλλωστε προσπαθουμε να βρουμε λυσεις σε αυτο το μπαχαλο)

 

οι παραβασεις εξεταζονται με τους ισχυοντες ορους δηλ Δ= 4μ η ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΟΡΙΟ (δεν ειναι Δ η επαφη)

Εφοσον δεν κολλας(επαφη) οπως προβλεπει η ΟΑ,πρεπει να πας στα 4μ αρα η παραβιαση Δ(οπως αναφερεται στο συστημα) απο την μετατοπιση κατα 0,50μ,προκυπτει οτι ειναι 3,50μ κ οχι 0,50μ Αυτη την αποψη εχω...ασχετως πως τοποθετουνται συναδελφοι προφορικα απο το helpdesk(σωστα ως προς τη μετατοπιση απο την αντιθετη πλευρα,οπως ειχα επισημανει ......κ τι να πω δεν βλεπουν παραβαση Δ ειτε 0,5μ ειτε 3,50μ?)

 

Ας τοποθετηθουν κ αλλοι συναδελφοι

 

 

μόλις με ξανακάλεσαν πίσω απο το helpdesk... κακά μαντάτα για τον ιδιοκτήτη... (4-0.5)χ30=210τμ με επιλογές <50% κάλυψη(μονάδα ο συντελεστής) και εντός πλάγιας Δ!!!

ισως διαβασαν τα πιο πανω...δεν σουπαν για την μετατοπιση εκτος περιγραμματος απο την αντιθετη πλευρα(το ρωτησες?) η μηπως επειδη δημιουργειται αλυσιδωτη παραβαση δεν το λαμβανουν υποψιν?

Παντως οι συναδελφοι ,που βοηθουν οσο γινεται,απο το HELPDESK ειναι ιδιωτες κ εκφραζουν αποψεις χωρις γραπτες απαντησεις  (πως γινεται να δωσουν μια απαντηση κ μετα να ξανακαλεσουν?δεν θα πρεπε να υπαρχει μεγαλυτερη προσοχη?κ πως λενε <50%? ειναι πραγματι ΥΔ<50%?)

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

το 0.5μ δεξιά (η αντίθετη πλευρά) το βάζω κανονικά με ΥΔ ΥΚ όπως είχαμε πει κ εδώ, απο αριστερά που πλέον υπάρχει Δ ναι μεν δεν υπάρχει ΥΔ κ ΥΚ αλλά πρέπει να δηλωθούν τα τετραγωνικά με την επιλογή <50% κάλυψη (που έχει συντελεστή για το πρόστιμο μονάδα, δηλαδή δεν επηρεάζει)

Link to comment
Share on other sites

<50% δομηση...σωστα?αρα η απαντηση ειναι συμφωνη με τα αρχικα που ειπαμε...

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

τα 210τμ που έχω στους 2 ορόφους είναι περίπου 51-52% της κάλυψης, επειδή όμως έχει γίνει με άδεια κ στην αντιπαράθεση των 2 παλαιού κ νέου περιγγράμματος έχω μονο το μισό μέτρο της απέναντι μεριάς επιπλέον δεν θεωρείται ΥΚ!!! Οπότε βάλε μ λέει <50% για να πάρει το σύστημα συντελεστή μονάδα κ να είμαι οκ. Είπα οτι είναι παραπάνω απο 50% κ μου επανέλαβε οτι ουσιαστικά θέλει να δηλωθούν τα τετραγωνικά μόνο σαν παραβίαση του Δ.
Θα ξανακάνω το ερώτημα με εμαιλ για να το έχω γιατί είναι μεγαλα τα ποσά κ έχω αγχωθεί :)

 

Συμφωνώ με τον ΙΑΣΟΝΑ

2 γνώμες: κτήριο - με επανανάλυση του συνθέτου εύκτήριος, σε ευνοϊκό συμφραστικό περιβάλλον
και κτίριο απο το ρήμα κτίζω

Edited by dimfouk13
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα ποσο είναι σωστη η προσέγγιση που αναφέρουμε. Δηλ. για μια μικρή μετατόπιση κτηρίου να δηλωσω αυθαίρετα τα: 3.5χ30χ2=210 τμ υπερ.δομ. + 3.5χ30=105 τμ υπέρ. καλ. με αυξητικό συντελεστή >20% για την πλαγιά απόσταση (αριστερη πλευρα) ΚΑΙ 0.5χ30χ2=30 τμ υπέρ. δομ. + 0.5χ30=15 τμ υπέρ. καλ. απο την δεξια πλευρα. Καμια λογική στην παραπανω λύση.
Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.