Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σημείωση προς κάθε ενδιαφερόμενο:

Οι απαντήσεις του ΤΕΕ Τρίπολης δεν αποτελούν ευαγγέλιο και νομοθεσία προς εφαρμογή. Δεν έχουν νομικό έρεισμα και πολλές από αυτές είναι και μη σύμφωνες με το νόμο. Γι' αυτό συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή από όλους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Έχω ισογειο κτίριο με υπόγειο, με ο.α., σε απόσταση από τα πλάγια όρια οικοπέδου βάσει ο.α. στα 5μ σε οικισμο. Υποχρεωτική απόσταση απο πλάγια όρια 0 ή 2,50μ. 

Κατασκευάστηκε επέκταση του ισογείου και του υπογείου κολλητά στο όριο του οικοπέδου.

Πρέπει να ληφθει η υπέρβαση της πλάγιας απόστασης από τα όρια?

Επίσης, την υπέρβαση κάλυψης σωστά θεωρώ οτι πρεπει να την υπολογίσω μία φορα ή πρέπει ξεχωριστά για ισογειο και υπόγειο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει υπέρβαση Δ? Αφού επιτρέπεται να κολλήσει και αυτό έκανε.Που υπάρχει η υπέρβαση του Δ στο αυθαίρετο τμήμα?

 

ΥΓ. Η ερώτηση είναι σε λάθος θέμα. Εδώ μιλάμε για μετακίνηση της θέσης του κτιρίου.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

αν στο πιο πανω παραδειγμα ειχα 2οροφη οικοδομη που μετακινηθηκε κ κολλησε στο οριο εχω παραβιαση Δ?

Συμφωνα με τον νομο κ εφοσον η παραβαση εξεταζεαι σε σχεση με την ΟΑ,προφανως εχω παραβαση

Ομως τη ειδους παραβαση εχω εφοσον το Δ μπορει να ειναι 2,50μ η 0,00μ απο το οριο?

Μετατοπιση κτιριου σε συννομη θεση?

Link to comment
Share on other sites

την υπέρβαση Δ να την υπολόγιζα μία φόρα ή ξεχωριστά υπόγειο και ισόγειο?

την καλυψη θεωρω οπως λεει κ ο Παυλος 1 φορα το Δ για ολα τα μετρα που το παραβιαζουν

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εδώ που έχουμε φτάσει ο καθένας ερμηνεύει όπως μπορεί...

εγώ λοιπόν καταλαβαίνω τα παρακάτω

Η τροποποίηση του παραρτήματος αναφέρει ...

"το προβλεπόμενο στην ο.α. κτίριο έχει ανεγερθεί σε άλλη μη νόμιμη θέση (κάνει αναφορά στο κτίριο και όχι (ΚΑΙ) σε τμήμα κτιρίου, εγώ λοιπόν καταλαβαίνω ότι ΟΛΟ το κτίριο θα πρέπει να βρίσκεται σε άλλη μη νόμιμη θέση) και συγχρόνως από τη σύγκριση της αποτύπωσης της υφιστάμενης κατασκευής με το τοπογραφικό διάγραμμα της ο.α., προκύπτει ότι το περίγραμμα του υφιστάμενου κτιρίου δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο (αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ταυτόχρονα με τη μή νόμιμη θέση θα πρέπει όλο το κτίριο να έχει βγεί εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος) με το προβλεπόμενο περίγραμμα από την ο.α."

 

 

 

 

Θα επιμεινω οτι η παραγραφος <<οταν το κτιριο βρισκεται σε αλλη μη νομιμη θεση>>  δυστυχως εννοει ,εστω κ τμημα του αν παραβιαζει το Δ τοτε το κτιριο παυει να ειναι σε νομιμη θεση,

Δηλαδη τι θα πουμε οτι  οταν  τμημα  παραβιαζει το Δ ,ειναι σε νομιμη θεση το κτιριο?

απο την 12 ερωτοαπαντησεων ΤΕΕ

431. Σε μετακίνηση κτιρίου με ΟΑ. σε άλλη θέση εφόσον παραβιάζεται το Δ, δηλώνουμε

παραβίαση Δ, χωρίς υπέρβαση δόμησης, χωρίς υπέρβαση κάλυψης και κατηγορία 4;

Όχι, ένα κτίριο που έχει μετακινηθεί ένα τμήμα του (είτε ολόκληρο) εντός του Δ σημαίνει ότι ΔΕΝ είναι

σε σύννομη θέση και επομένως δεν μπορεί να κάνει χρήση της παραγράφου ιε του άρθρου 9. Γενικά για

την αυθαιρεσία που περιγράφετε θα έχετε ΥΔ, ΥΚ και υπέρβαση πλάγιος απόστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.