Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλημέρα, μια ερωτηση να κάνω γιατί όσο διαβάζω τοσο λιγότερα αισθάνομαι ότι γνωρίζω.

Εχω μια αυθαίρετη κοινοχρηστη αποληξη κλιμακοστασίου 20 τ.μ (προς τακτοποιηση) σε κτίριο με δόμηση 1000 τ.μ. με 8  συνιδιοκτήτες και με πολλές ακόμα υπερβάσεις μέσα στις ιδιοκτησίες και στα κοινόχρηστα. Κατόπιν της συναίνεσης όλων μου ζητήθηκε η τακτοποιηση μονο της συγκεκριμένης παράβασης. Για την κατηγοριοποίηση της αυθαιρεσίας, θα πρέπει να ελέγξω και να καρφώσω ουσιαστικά όλο το κτίριο, καθώς τα κοινόχρηστα δεν έχουν χιλιοστά;Δηλαδή (20τμ. + ολες τις παραβάσεις του κτιρίου)/1000<ή > 40% ;

Το ίδιο ισχύει και για τον υπολογισμό του Συντελεστή υπερβασης δόμησης;Δηλαδή (20τμ. + ολες τις παραβάσεις του κτιρίου)/1000<ή> 50% ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την αναλάμβανα αυτή τη δουλειά!!!

Και δεν έχω .....φράγκο στην τσέπη μου!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είσαι τόσο απόλυτος, αφού εχω τη συναίνεση όλων.

Το πρόβλημα είναι αν πρέπει να τους ελέγξω όλους ή κανέναν, αφού ως κοινόχρηστα έχω 0 χιλιοστα.

Link to comment
Share on other sites

Κι αφού όπως λες "έχεις τη συναίνεση όλων" τον έδεσες το ......γαϊδαρό σου:;;;; 

Π.χ. τί θα εμφανίσεις στο Διάγραμμα Κάλυψης που θα σφραγίσεις - υπογράψεις και θα υποβάλλεις;;;;;

Μη μου πεις ότι, θα γράψεις ότι "υφίστανται και οι τάδε, τάδε, τάδε αυθαιρεσίες, οι οποίες μετά τη σύμφωνη γνώμη όλων των συνιδιοκτητών του ακινήτου δεν δηλώνονται με τη συγκεκριμένη δήλωση που υποβάλλεται".

κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω σκοπό και δεν μπορώ να εμφανισω τις υπόλοιπες παραβάσεις, αφου δεν μπορω καν να τις μετρησω, θεωρεις οτι είμαι υποχρεωμένη να το κάνω; Στο διαγραμμα καλυψης σκέφτομαι να κάνω τον υπολογισμο μόνο για τη συγκεκριμένη παράβαση που τακτοποιώ, και να υποβάλλω μόνο κατοψη του δωματος. Από τη στιγμη που με εξουσιοδοτούν μόνο για το συγκεκριμένο, και για τα υπόλοιπα δεν συναινούν γιατί εγώ να τα δηλώσω όλα (δεν εχω δικαιωμα); 

Γενικά, σε καλεί κάποιος ιδιοκτήτης να τακτοποιήσεις μια παράβαση, τον ενημερώνεις και για τυχόν άλλες παραβάσεις, αλλα εκείνος επιθυμει να τακτοποιησει μόνο τη συγκεκριμένη. Ως μηχανικός τι πρεπει να κανεις;

Γνωμη μου είναι ότι:α) γράφεις σαφως στο συμφωνητικό ότι αναλαμβανεις την τακτοποιηση της συγκεκριμενης μόνο παραβασης, και όχι όλης της ιδιοκτησίας, β)του γνωστοποιείς με εγγραφο ότι εντοπίστηκαν και αλλες υπερβασεις στην ιδιοκτησία και ότι δεν θα δύναται να παρει βεβαιωση νομιμότητας και γ)ζητας και υπευθυνη δήλωση με γνησιο της υπογραφης που να σου λέι ότι δεν επιθυμει την τακτοποιηση των αλλων υπερβασεων. Ετσι θεωρώ ότι θα είμαι καλυμενη.

Σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επαναλαμβάνω δεν θα το έκανα. Εσύ βεβαίως μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω σκοπό και δεν μπορώ να εμφανισω τις υπόλοιπες παραβάσεις, αφου δεν μπορω καν να τις μετρησω, θεωρεις οτι είμαι υποχρεωμένη να το κάνω; Στο διαγραμμα καλυψης σκέφτομαι να κάνω τον υπολογισμο μόνο για τη συγκεκριμένη παράβαση που τακτοποιώ, και να υποβάλλω μόνο κατοψη του δωματος. Από τη στιγμη που με εξουσιοδοτούν μόνο για το συγκεκριμένο, και για τα υπόλοιπα δεν συναινούν γιατί εγώ να τα δηλώσω όλα (δεν εχω δικαιωμα); Έχεις "δικαίωμα" να δηλώσεις ότι θέλεις, αλλά δεν είναι σωστό!

Γενικά, σε καλεί κάποιος ιδιοκτήτης να τακτοποιήσεις μια παράβαση, τον ενημερώνεις και για τυχόν άλλες παραβάσεις, αλλα εκείνος επιθυμει να τακτοποιησει μόνο τη συγκεκριμένη. Ως μηχανικός τι πρεπει να κανεις; ΄Η κάνεις όλη την τακτοποίηση ή κάνεις το Σπύρο Λούη και φεύγεις. Εάν θες να το τραβήξεις κι άλλο, εάν βρεθεί άλλος να το κάνει και το μάθεις, τραβάς και μία καταγγελία στην πολεοδομία ότι το τάδε ακίνητο έχει αυθαίρετα και βλέπεις το αποτέλεσμα και το από τι γλίτωσες.

Γνωμη μου είναι ότι:α) γράφεις σαφως στο συμφωνητικό ότι αναλαμβανεις την τακτοποιηση της συγκεκριμενης μόνο παραβασης, και όχι όλης της ιδιοκτησίας, β)του γνωστοποιείς με εγγραφο ότι εντοπίστηκαν και αλλες υπερβασεις στην ιδιοκτησία και ότι δεν θα δύναται να παρει βεβαιωση νομιμότητας και γ)ζητας και υπευθυνη δήλωση με γνησιο της υπογραφης που να σου λέι ότι δεν επιθυμει την τακτοποιηση των αλλων υπερβασεων. Ετσι θεωρώ ότι θα είμαι καλυμενη.

Σωστά; ΄Οχι. :)

 

Με όλο το θάρρος.... Προσωπικά έχω διώξει (με 4014 που ήταν επίσης τρύπιος νόμος) περιπτώσεις επιλεκτικής τακτοποίησης, όπως κι άλλα "καλούδια". ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ!!! Στην ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΤΗΡΙΟΥ τι θα κάνεις εσύ μηχανικέ με αυτό το κτήριο? Θα τα δηλώσεις τότε? ΝΟΜΙΚΑ πόσο καλυμμένος θα είσαι με τις ΥΔ του ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε περιπτωση:

 

- Ρυθμιζεται με 4014 (ολοκληρωμενη υπαγωγη χωρις σχεδια) αυθαιρετο διαμερισμα στο ΔΩΜΑ (προεκταση κλιμακοστασιου), οπου ο τελευταιος οροφος εχει αποκλειστικη χρηση και του δωματος.

- Γινεται τροποποιηση της συστασης και απο 150/1000 που ειχε ο ιδιοκτητης του τελευταιου οροφου, τα κανει 100 στον τελευταιο οροφο και 50 στο ρυθμισμενο διαμερισμα του δωματος.

 

Τωρα αν περασει στον 4178, με 50/1000 το δωμα παει κατηγορια 5, ενω αν δεν ειχε γινει τροποποιηση της συστασης θα πηγαινε με 150/1000 και θα ηταν κατηγορια 4 !!!...

Νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι να περασει στον 4178, ΔΙΧΩΣ επανυπολογισμο του προστιμου, σωστα?  (δηλαδη να ανεβουν τα σχεδια της Β'φασης του 4014 και απλα να παρει βεβαιωση απο 4178)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.