Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

όπως μας εξήγησε κάποιος καλός φίλος (δεν νομίζω ότι ήταν συνάδελφος) "συμβατική" εννοεί την συμβάσεως / συμφωνητικού / συμφωνημένη.

Τουλάχιστον εγώ έτσι το κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εύχομαι να ισχύει αυτό που λέει ο άνθρωπος και να είναι άλλος ένας γρίφος στο πως ερμηνεύονται οι νόμοι που διαβάζουμε...

θα πάω  να ρωτήσω και στην εφορία για να σιγουρευτώ και θα ενημερώσω από Δευτέρα!

Link to comment
Share on other sites

Η συμβατική αμοιβή είναι η συμφωνηθείσα μεταξύ των δυο συμβαλλόμενων,  η οποία αναγράφεται στην ιδιωτική σύμβαση (συμφωνητικό). ΦΕΜ επί συμφωνηθείσας (συμβατικής). Νομίζω ότι μέχρι τώρα αυτό ίσχυε. 

 

Θα ήταν ποτέ δυνατόν ο φόρος επιτηδεύματος του μηχανικού να χρεώνεται σε μεγαλύτερη από την εισπραχθείσα (συμφωνηθείσα) αμοιβή? 

Με απλά λόγια, συμφωνείς μια αμοιβή και με βάση αυτή χρεώνεσαι το ΦΠΑ και το ΦΕΜ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η συμβατική αμοιβή είναι η συμφωνηθείσα μεταξύ των δυο συμβαλλόμενων,  η οποία αναγράφεται στην ιδιωτική σύμβαση (συμφωνητικό). ΦΕΜ επί συμφωνηθείσας (συμβατικής). Νομίζω ότι μέχρι τώρα αυτό ίσχυε. 

 

Θα ήταν ποτέ δυνατόν ο φόρος επιτηδεύματος του μηχανικού να χρεώνεται σε μεγαλύτερη από την εισπραχθείσα (συμφωνηθείσα) αμοιβή? 

Με απλά λόγια, συμφωνείς μια αμοιβή και με βάση αυτή χρεώνεσαι το ΦΠΑ και το ΦΕΜ.

έχεις απόλυτο δίκιο.

δεν θα ήταν όμως η πρώτη φορά που το κράτος θα έκανε κάτι τρελό.

όπως για παράδειγμα ΦΠΑ επί τελών και φόρων, τέλος επιτηδεύματος, εισφορά υπέρ ΕΜΠ και άλλα πολλά

(αλήθεια γιατί δεν έχουν και τα λοιπά πανεπιστήμια τέτοιες εισφορές,

και αντιμετωπίζεται λογιστικά αυτό το έσοδο; είναι επιχορήγηση του κράτους, είναι χορηγία ιδιώτη, είναι εμπορικό κέρδος; τι είναι τελοσπάντων; )

Link to comment
Share on other sites

Είναι και δική μου απορία γιατί οι πόροι υπέρ τσμέδε 2% και 1% υπέρ ΕΜΠ δεν έχουν καταργηθεί, σε αντίθεση με το ένα ποσοστό 1/1000 επί του προυπολογισμού που βαραίνει τον εργοδότη κατά την έκδοση άδειας καταργήθηκε. Δηλαδή μας λένε ότι το συνολικό 3% σχετίζεται με τη διαδικασία έκδοσης της άδειας και δεν είναι άσχετο? 

ή Μας λένε ότι το 3% είναι υπέρ της "καραμέλας" περί ανταγωνιστικότητας της οικονομίας.

Τα καλά και συμφέροντα , όπως τα λες συνάδελφε.

Υ.Γ θέλω να πιστεύω ότι λόγω αρχαιότητας γίνεται αναφορά στο ΕΜΠ και λαμβάνουν ποσοστά και οι υπόλοιπες πολυτεχνικές σχολές. Ας μας πει κάποιος που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά το ΦΕΜ είστε σίγουροι ότι πληρώνεται επί της συμφωνημένης? Στο Δελτίο Δομικής ΝΟμ/σιας αναφέρει (την αποφαση ΠΟΛ/1025/4.2.2014 Αρ 1 και σύμφωνα με Ν4172/13 αρ69) ότι πληρώνεται επί της συμβατικής!! Είναι ΔΥΝΑΤΟΝ????? 

 

 

Ν. 4172/2013

 

4. Ειδικά, για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται ως εξής:

α) Σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αναφέρονται στις περιπτώσεις β΄ και δ΄ της παραγράφου 5 του άρθρου 49.

β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά.

Κατ’ εξαίρεση, για αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών για την επίβλεψη της εκτέλεσης κάθε είδους τεχνικών έργων που ορίζονται στις προηγούμενες περιπτώσεις, ο προκαταβλητέος φόρος επιβάλλεται πριν από τη θεώρηση των οικείων εργασιών από την αρμόδια αρχή στο ποσό της αμοιβής επίβλεψης του δικαιούχου, και προκειμένου για εκπόνηση μελετών ή σχεδίων και επίβλεψη έργων του Δημοσίου, νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου και των κοινωφελών ή θρησκευτικών ιδρυμάτων, ο προκαταβλητέος φόρος κατά τα ποσοστά της παραγράφου αυτής υπολογίζεται στο ποσό της συμβατικής αμοιβής.

 

 

όπως μας εξήγησε κάποιος καλός φίλος (δεν νομίζω ότι ήταν συνάδελφος) "συμβατική" εννοεί την συμβάσεως / συμφωνητικού / συμφωνημένη.

Τουλάχιστον εγώ έτσι το κατάλαβα

 

 

Στον φορολογικό νόμο έγινε τροποποίηση και όπου έγραφε "συμβατική" αντικαταστάθηκε με "νόμιμη". Άρα πλέον όταν λέει "συμβατική" εννοεί αυτή της σύμβασης.

Link to comment
Share on other sites

Mεταφέρω δήλωση από τον 4014 στο 4178. Θα πληρωθώ για την διαδικασία αυτή. Τι κάνω;

1)Κόβω μια ΑΠΥ και πληρώνω ΦΕΜ και τέλος;  λογικό

2)Βγάζω νέα αμοιβή από το σύστημα αμοιβών, πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ και κόβω ΑΠΥ;    δεν μου φαίνεται σωστό

3) κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.