Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Συνάδελφοι, κατά λάθος στο σύστημα αμοιβών, ενώ είχα βάλει τις εργασίες για 4178, πάτησα ξανά την ''εισαγωγή επιλογών '' και μου πέρασε στις κύριες εργασίες τα ανυψωτικά μηχανήματα. Πάτησα αναίρεση αλλά δεν αφαιρείται.

Τι μπορώ να κάνω για να το σβήσω;;;;;;;;

Να κάνω νέο φάκελο δε γίνεται γιατί εχω οριστική υπαγωγή και έχω περάσει το συγκεκριμένο Α/Α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάτα στην καρτέλα "Επεξεργασία εργασιών" και από εκεί κάνε διαγραφή της εργασίας με τα ανυψωτικά. Έτσι θα αφαιρεθεί και από τη λίστα των κύριων εργασιών!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παράδοξο το ερώτημα αλλά, θα μπορούσε να μου γράψει κάποιος, σύμφωνα με ποια διάταξη είμαστε υποχρεωμένοι να αποστείλουμε αποδεικτικό κατάθεσης αμοιβής, ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ, στο σύστημα του ΤΕΕ για να κλείσει ο φάκελος 4178;

Στον ισχύοντα νόμο, στα απαιτούμενα δικαιολογητικά του άρθρου 11 αλλά και γενικότερα, δεν αναφέρεται πουθενά τέτοια απαίτηση. 

Link to comment
Share on other sites

μια απλη ερωτηση...

στο συστημα αμοιβων ΤΕΕ τι εργασιες βαζω για μια τακτοποιηση αποθηκης σε αγροτεμαχιο 40στρεμματων?

1. ρυθμισεις με 4010-4178

2. τοπογραφικο εκτος σχεδιου (τι βαζω σε ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑ ? )

3. αποτυπωση αρχιτεκτονικων (τι βαζω για ημερσια εργασια 1-10 ετη?)

4...αλλο?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και από μένα... Επειδή δεν βλέπω (ακόμα) να καταργείται το ΤΣΜΕΔΕ, μήπως θα ήταν σωστό να το πληρώνουμε μέχρι να ανακοινωθεί η κατάργησή του?? Υπάρχει περίπτωση να έχουμε κάποιο θέμα αν δεν το πληρώσουμε, γιατί και εγώ έχω ακόμα απλήρωτα απο τον Ιανουάριο. Επίσης υπάρχει και η (μικρή μεν) πιθανότητα να μην καταργηθεί, τουλάχιστον άμεσα...

 

Και κάτι ακόμα...αλήθεια τι τις κάνουν τόσες κρατήσεις?? Δηλαδή ένα 50άρικο ανά αυθαίρετο είναι σημαντικό ποσό θεωρώ  ...

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ είναι ένα απο τα αρχεία που ζητάει το σύστημα και έχεις περιθώριο να το πληρώσεις και να το ανεβάσεις μέχρι την προθεσμία ανεβάσματος των αρχείων, δηλαδή μέχρι 6/2/2015. Δεν βλέπω κάποιο λόγο να το κάνει κανείς νωρίτερα, ειδικά από τη στιγμή που ακούγεται ότι οδεύει προς κατάργηση.

Edited by letom
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση ειναι αν θα καταργηθει...αναδρομικα!

νομίζω πως στην πράξη θα καταργηθεί αναδρομικά :)

Τυπικά δεν ξέρω (έχει σημασία; )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.