Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Συναδελφοι έχω καποιες αποριες ασχετες μεταξυ τους, θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας
1. Στο συστημα αμοιβών σε ποιες περιπτωσεις πρεπει να περάσω και αποτυπωση?η αποτυπωση δεν υποτιθεται οτι πρεπει να εμπεριεχεται στο ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013??τι υποτιθεται οτι κανουμε αυτες τις 6,75 ημέρες?
2. εγώ που στο τσμεδε ανεξαρτητα αν ειναι εντος ή εκτος σχεδίου ή αν υπαρχει στατική μελέτη το πληρωνω 48 ευρω ειναι σωστο? και αν οχι πρεπει να βγαλω νομιμες και γι αυτο και να πληρωσω την διαφορα? ( για παλαιοτερες δηλώσεις που υποτιθεται ότι εχουν κλεισει) ή να το αφησω μηπως καταργηθου οι κρατησεις αυτες?
3.Για δηλώσεις που έχω κάνει μεταφορά δηλώνω νέα αμοιβη στο σύστημα αμοιβών?
και αν όχι στην συμφωνειθήσα αμοιβή στην διαχείση δηλωσεων αυθαιρετων αφήνω την αμοιβή που είχα στο 4014?και δεν οληρωνονται εκ νεου εισφορές?

 

συναδελφοι μπορει ναμε βοηθησει καποιος??εχω αγχωθει λιγακι..γιατι αν ειναι λαθος οπως τα εκανα θα πρεπει να αλλαξω ολες υος δηώσεις μου στο συστημα αμοιβων..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Ναι

2. Τα 48,κάτι ευρώ αντιστοιχούν στη νόμιμη αμοιβή. Εάν η συμφωνηθείσα αμοιβή είναι μικρότερη από τη νόμιμη, το ποσό παραμένει το ίδιο.

Εάν η συμφωνηθείσα όμως είναι μεγαλύτερη ττης νόμιμης, τότε το 48,κάτι πρέπει να επαναπροσδιοριστεί ως ποσοστό επό της συμφωνηθείσας.

3. Νομίζω ότι δεν απαιτείται νέα καταχώρηση στο σύστημα αμοιβών, οπότε ναι, άφησε την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι έχω καποιες αποριες ασχετες μεταξυ τους, θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας

1. Στο συστημα αμοιβών σε ποιες περιπτωσεις πρεπει να περάσω και αποτυπωση? η αποτυπωση δεν υποτιθεται οτι πρεπει να εμπεριεχεται στο ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013??τι υποτιθεται οτι κανουμε αυτες τις 6,75 ημέρες?

.......

 

Σε όλες όσες κάνεις αποτύπωση.

Επίσης, σε όλες όσες δηλώνεται χώρος με τ.μ.

Και βεβαίως σε όλες όσες υποβάλλεται νέο σχέδιο κάτοψης.

 

Όχι η αποτύπωση ΔΕΝ εμπεριέχεται στο "εργασίες για ρυθμίσεις κ.λπ." (αν εμπεριέχονταν θα το έλεγαν).

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το ....απαιτούμενο εξαρτημένο τοπογραφικό (δεν νομίζω ότι, συνάδελφος το έχει υποβάλλει χωρίς να το "περάσει" από το σύστημα αμοιβής κ.λπ)....

 

Επιπροσθέτως, βάζοντας και αμοιβή αποτύπωσης αυξάνεται ταυτοχρόνως το ποσό των εισφορών υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ - Χαρτόσημο ΟΓΑ.

Ειδικά στις ήδη οριστικοποιημένες δηλώσεις 4014 (αν δεν το έχεις κάνει ΄'ετσι) έχεις το εξής πλέον "θέμα":

Έχεις ήδη "κλειδωμένη" αμοιβή (και ΑΑ έργου) στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

Δεν μπορείς να πληρώσεις το extra ποσό για ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ.

Δεν "ξεκλειδώνει" η δήλωση..

Πρέπει να μεταφερθεί στον 4178...

Πρέπει ν' αλλάξει ο ΑΑ έργου (δηλαδή νέα σωστή αμοιβή)...

Πρέπει να πληρωθεί το extra ποσό του ΤΣΜΕΔΕ...

Και βεβαίως ποιός ξέρει ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον καταργηθεί και αυτή η εισφορά - κράτηση κ.λπ.

 

Εσένα όμως ο στόχος σου παραμένει ο εξής: "Οι δηλώσεις μου 4014 και 4178 να είναι σωστές".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην αγχώνεσαι για τις οριστικοποιημένες αμοιβές/δηλώσεις που έχεις υποβάλλει χωρίς αποτύπωση, δεν πιστεύω ούτε μία στο εκατομμύριο ότι μπορεί να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στις δηλωσεις στο συστημα αμοιβων που δεν τις εχω κλεισει ειναι δηλαδη σε ενδιαμεση υπαγωγη

να προσθεσω ως εργασια και την αποτυπωση και να πληρωσω το επιπλεον ποσο για το τσμεδε?ή μηπως να περιμενω μπας και καταργηθει και το γλυτωσω?

αν δεν το κανω αυτο θα εχω προβλημα σε εναν επικειμενο ελεγχο,ο ελεγκτης ομως ουσιαστικα πως θα ξερει αν εχει χρειαστει να κανω αποτυπωση η οχι?

Δεν θελω να φανει οτι αποφευγω να πληρωσω απλα γνωμες ρωταω αν μπορεσω να γλυτωσω κατι..

Επίσης όταν παω να περασω την αποτυπωση ως εργασια παω στην αποτυπωση και μετα επιλεγω αρχιτεκτονικα, μου ζηταει προυπολογισμο εργου και κατηγορια,εκει τι βαζω??

Για τις δηλωσεις που εχουν κλεισει την εχω βαψει αν παω στο Ν 4178/2013 γιατι σε πολλες περιπτωσεις αλλαζει το προστιμο και τοτε τι να πω στους ιδιοκτητες?οτι σας κανω μεταπηδηση γιατι ειχα κανει λαθος στον υπολογισμο του τσμεδε??

συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα μου και τις πολλες ερωτησεις μου αλλα μολις εχτες συνειδητοποιησα οτι πρεπει να περαστουν και οι αποτυπωσεις σε ολες τις δηλωσεις και εχω παθει εγκεφαλικο..οποιαδηποτε βοηθεια και γνωμη καλοδεχουμενη..

Link to comment
Share on other sites

Στις ενδιάμεσες υπαγωγές αμοιβών μπορείς να συμπληρώσεις την αποτύπωση. Για τον ελεγκτή που λες εδώ τα μισά αυθαίρετα είναι λάθος δηλωμένα και θα σκαλώσει κανείς στο αν έβαλες αμοιβή αποτύπωσης για το 2% ενός ΤΣΜΕΔΕ το οποίο σήμερα υπάρχει και αύριο όχι? Είναι που είναι λαβύρινθος το σύστημα αμοιβών, βγάζει ακόμα και σήμερα εισφορά ΤΕΕ που έχει καταργηθεί με νόμο του κράτους, υπάρχει η επιλογή "εργασίες ρύθμισης με Ν.4178/13" χωρίς να διευκρινίζεται πουθενά ότι απαιτείται κάτι εξτρά, τρέχα γύρευε. Αυτό με τις αμοιβές αποτύπωσης υπήρχε σε μια ανακοίνωση του ΤΕΕ επί 4014 όπως υπήρξε και ανακοίνωση με οδηγίες για τα περιεχόμενα των συμφωνητικών τις οποίες κανένας δεν ακολουθεί. Γι' αυτό είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα με την αμοιβή αποτύπωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι επειδη αγχωθηκα μολις εκλεισα το τηλεφωνο,στη Υ.Δ.. λεσβου εξακολουθουν κ ζητουν αμοιβοχαρτο  κ μαλιστα μου ειπαν οτι δεν εχει καταργηθει κ γιαυτο το  ΤΕΕ βγαζει κωδικο πληρωμης :shock:  :shock:  :shock:

sory για το  off topic

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να χρησιμοποιήσω σε δήλωση Ν.4178/13 το α/α της αμοιβής του Ν.4014/11 από όπου μεταφέρθηκε και δεν ολοκληρώθηκε. 

 

Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Στην μεταφορά εφόσον δεν αλλάζουμε κάτι, δεν πειράζουμε και τίποτα. Ούτε νέα αμοιβή ζητάει ούτε τίποτα. Φυσικά ο Α/Α της αμοιβής θα είναι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.