Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

fani.

Η αναγραφή τετραγωνικών είναι για να προχωρήσει το σύστημα. Δεν επηρεάζει την αμοιβή σου (το πιθανότερο είναι να κάνεις συμφωνητικό με χαμηλότερη αμοιβή από τη νόμιμη).

Στο ανέφερε και ο συνάδελφος παραπάνω. Βάλε ότι επιφάνεια θέλεις. Ενδεικτικά βάλε την επιφάνεια του κτιρίου στο οποίο ανήκουν οι αυθαίρετες κατασκευές.

Δεν έχει καμία σχέση ο υπολογισμός της νόμιμης αμοιβής η οποία αφορά μόνο τις κρατήσεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ (αν δεν καταργηθούν προσεχώς), με τα στοιχεία αναγραφής στη δήλωση ν. 4178. 

Η επιφάνεια θα είχε σημασία αν είχες βάλει και νόμιμη αμοιβή για αποτύπωση αυθαιρέτων χώρων. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ,ΕΧΩ 1 ΠΑΡΑΒΑΣΗ (ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΚΥΡΙΑ ΣΕ ΚΥΡΙΑ) ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΕΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ Τ.Μ. ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΜΟΝΟ "ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΕ Ν.4014" ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ Π.Χ.BARBEQUE , ΜΑΝΤΡΟΤΟΙΧΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

αφηνω ανοιχτο το ερωτημα βεβαια τι θα εκανα σε περιπτωση που δεν εχω επιφανεια κατοικιας π.χ. περιφραξη οικοπεδου χωρις κατοικια....

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχεις πχ περίφραξη τότε στις αμοιβές στην επιφάνεια βάλε πχ 1 τμ ή 2 τμ ή 3456,7 τμ. Δεν έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση:
ως αποδεικτικό για την αμοιβή του μηχανικού θα πρέπει να αναρτήσω στο σύστημα του ΤΕΕ το έντυπο κατάθεσης της αμοιβής στην ΕΤΕ;

Από την στιγμή που καταργήθηκε η εισφορά στο ΤΕΕ μέσω της ΕΤΕ, αρκεί να αναρτήσω το δελτίο παροχής υπηρεσιών που παρέδωσα στον πελάτη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.