Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Σε κάθε περίπτωση αν η αμοιβή είναι πάνω από 1500 πρέπει να εισπραχθεί μέσω τραπεζικού συστήματος (φορολογική υποχρέωση).

νομιζω αυτο αλλαξε ή θα αλλαξει στα 500 και δεν εχει σχεση με την ΕΤΕ, αλλα οπως λεει ο συναδελφος η διακινηση τετοιου ποσου (θα) γινεται μονο μεσω τραπεζικων λογαριασμων

τσμεδε κ φεμ ειναι αλλο πραγμα

το τσμεδε ειναι υπο καταργηση, αναμενουμε

οσο για το φεμ οι αποψεις διιστανται, μιλα καλυτερα με λογιστη σου

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανεξαρτήτως ποσού;Άρα δεν υπάρχει και υποχρέωση καταβολής τσμεδε και φεμ;

Ανεξαρτήτως ποσού, δεν έχεις υποχρέωση κατάθεσης στην ΕΤΕ.

Για ποσά από 1500,01 (μαζί με ΦΠΑ) και άνω πρέπει η πληρωμή να γίνει με τραπεζικό μέσο (ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ τράπεζας).

ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ πληρώνονται ξεχωριστά χωρίς κατάθεση αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως ποσού, δεν έχεις υποχρέωση κατάθεσης στην ΕΤΕ.

Για ποσά από 1500,01 (μαζί με ΦΠΑ) και άνω πρέπει η πληρωμή να γίνει με τραπεζικό μέσο (ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ τράπεζας).

ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ πληρώνονται ξεχωριστά χωρίς κατάθεση αμοιβής.

Ευχαριστώ πολύ όλους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα άλλα δεν μπόρεσα (δυστυχώς) να καταλήξω...

 

Λοιπόν κάνω τακτοποίηση ένα κατάστημα (υπηρεσίες) και χρειάζεται να γίνει μαζί με όλα τα άλλα και μία Τεχνική έκθεση για Ηλεκτρομηχανολογικά, από αρμόδιο μηχανικό, τον οποίο τον έχω εντάξει ήδη στην ομάδα μηχανικών του συστήματος. Σωστά μέχρι εδώ??

 

Όσων αφορά τώρα το σύστημα αμοιβών, τί ακριβώς γίνεται?? Νομίζω ότι πρέπει να βγει από το σύστημα μία αμοιβή και για τους 2, σωστά?? Αν ναι πως γίνεται?? Να πω ότι και οι 2 είμαστε με εμπειρία μικρότερη των 10 ετών (6,75 ημέρες)...

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και τον έβαλες στο σύστημα των αυθαιρέτων, ώστε όταν ανοίξει η υποβολή των αρχείων να μπορέσεις να το ανεβάσεις. (Ως ΑΜ δεν μπορούμε να τα ανεβάσουμε "μόνοι" μας)

 

Το πώς θα τον περάσεις στο σύστημα αμοιβών... κάπου υπήρχαν κάτι οδηγίες από το ΤΕΕ.

Ειλικρινά δεν θυμάμαι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν συνάδελφοι έπειτα από ψάξιμο νομίζω πως βρέθηκε η αναλογία εμπειρίας του μηχανολόγου και ημερών εργασίας του για τη σύνταξη της Η/Μ μελέτης.. Έτσι έχουμε για εμπειρία μέχρι 10 έτη εισάγουμε 2.25 ημέρες, για εμπειρία από 11 μέχρι 20 έτη 1.50 ημέρα και τέλος για εμπειρία άνω των 21 ετών 1.125 ημέρες. Αθροιστικά και για τους δυο μηχανικούς (όταν ανήκουν στην ίδια κατηγορία εμπειρίας) οι ημέρες βγαίνουν 6.75 + 2.25 = 9, 4.5 + 1.5=6 και 3.38 + 1.125 = 4.5 .. Σε όλες τις περιπτώσεις το ποσοστό του μηχανολόγου προκύπτει 25% και η νόμιμη αμοιβή του 523,19 ευρώ.

 

 

Καλημέρα, βρήκα το παραπάνω.

 

Μου φαίνεται λογικό, αν μπορεί ας το επιβεβαιώσει κάποιος. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα, βρήκα το παραπάνω.

 

Μου φαίνεται λογικό, αν μπορεί ας το επιβεβαιώσει κάποιος. Ευχαριστώ

 

και αυτό το 523,..., ισχύει ανεξαρτήτως της κατηγορίας του κτιρίου (κατοικία, βιομηχανικό, κατάστημα) ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στις αμοιβές του 4178 δηλώνουμε κάπου χρήση κτιρίου?? Για την εργασία της τακτοποίησης είναι... 

 

Σήμερα βέβαια που το περιεργάζομαι λίγο μου βγάζει 525,78 ευρώ για τον μηχανολόγο... Η κύρια αμοιβή παραμένει ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω, μπορώ να κλείσω ένα αυθαίρετο τώρα και οι πληρωμές να γίνουν μετά, όταν θα ανοίξει το σύστημα για τα αρχεία? Ή πρέπει να φαίνεται ότι έχουν γίνει πριν την οριστική υπαγωγή? Και κάτι ακόμα: η πληρωμη υπερ ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να συμφωνεί με την ημερομηνια που θα κοπεί η απόδειξη ή μπορεί να γίνει κ αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Οριστική υπαγωγή μπορείς να κάνεις μόνο όταν έχεις εξοφλήσει το 30% ή όλο το πρόστιμο. Στην κατάσταση της οριστικής υπαγωγής μπορείς να δώσεις βεβαίωση αλλά δεν μπορείς να τροποποιήσεις κανένα στοιχείο της δήλωσης.

 

Θεωρητικά, όλες τις δόσεις μπορείς να τις πληρώσεις τον 2/15 μαζί με τις επιβαλλόμενες προσαυξήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.