Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαφής υποχρέωση δε φαίνεται να υπάρχει. Στις άδειες είχαμε τη θεώρηση από δημόσια αρχή δηλαδή την πολεοδομία που μας έλεγχε τα φορολογικά. Άρα τότε προ φορολογικού ελέγχου πηγαίναμε και τα πληρώναμε όλα. Τώρα δεν έχουμε τέτοια ανάγκη ή υποχρέωση.

Συζητείται έντονα ότι οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ θα καταργηθούν. Οπότε θα σου πρότεινα να περιμένεις.

Η ΑΠΥ σου εκδίδεται όταν το μέρος της εργασίας σου έγινε απαιτητό από τον πελάτη σου κατόπιν συμφωνητικού. Αν είχατε συμφωνήσει για παράδειγμα να πληρωθείς όλο το ποσό κατά την ολοκληρωμένη υπαγωγή, τότε θα εκδόσεις ΑΠΥ με την ίδια ημερομηνία. Αν συμφωνήσατε να πληρωθείς τμηματικά θα εκδόσεις τόσες αποδείξεις όσες αναφέρονται στις διαφορετικές χρονικές στιγμές. Αν συμφωνήσατε να πληρωθείς κατά το ανέβασμα των σχεδίων τότε θα εκδόσεις ΑΠΥ με ημερομηνία ίδια με το ανέβασμα των αρχείων. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Pavlos33. Ωστόσο για την ολοκληρωμένη υπαγωγή απαιτείται Α/Α του συστήματος αμοιβών. Αυτό σημαίνει ότι εκδίδω εντολή πληρωμής τώρα και μπορώ να κόψω απόδειξη κατά το ανέβασμα των αρχείων χωρίς πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στη φορμα συμπληρωσης αμοιβων αυθαιρετων ζηταει τμ. σε αυτα τα τετραγωνικα δηλωνω αυτα που τακτοποιουνται αθροιστικα? πχ 10τμ κυιριας κατοικας+ 30τμ υπογειου βοηθητικου χωρου +15τμ αποθηκης +48τμ ημιυπαιθριου? =103?

Link to comment
Share on other sites

ότι επιφάνεια και να δηλώσεις οι αμοιβές για εργασία ρύθμισης προκύπτουν από την ημερήσια απασχόληση μηχανικού και όχι από την επιφάνεια του αυθαιρέτου, διότι δεν υφίσταται συμβατικός προυπολογισμός για να απαιτηθούν επιφάνειες.

Και 103 να βάλεις δε θα σου πει κάνεις τίποτα και δεν διαφοροποιείται το τελικό αποτέλεσμα.

Η μόνη περίπτωση που παίζουν ρόλο τα τετραγωνικά είναι όταν μαζί με τις ημέρες απασχόλησης για ρύθμιση έχεις και αποτύπωση.

Οι νόμιμες αμοιβές ενδιαφέρουν πλέον μόνο για την κράτηση υπέρ τσμεδε. Το 2% υπέρ τεε έχει από καιρό καταργηθεί. Το ίδιο συζητείται να συμβεί και για το τσμεδε. Θα πρότεινα να περιμένεις πριν πληρώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

......Η μόνη περίπτωση που παίζουν ρόλο τα τετραγωνικά είναι όταν μαζί με τις ημέρες απασχόλησης για ρύθμιση έχεις και αποτύπωση........

 

Η οποία αποτύπωση πρέπει πάντα να "φαίνεται" και στην νόμιμη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω κάνει μια τακτοποίηση αυθαιρέτου σε συγγενικό πρόσωπο και θέλω να δηλώσω μια υποτυπώδη αμοιβή πχ 100 ευρώ για να μου πληρώσει μόνο το ΦΠΑ. Με πιέζει γιατί θέλει την βεβαίωση . Το σύστημα του ΤΕΕ μου υπολογίζει αμοιβή γύρω στα 1600 ευρώ για την τακτοποίηση πο έχω κάνει. Στην καρτέλα ρύθμισης αυθαιρέτων θα βάλω κανονιικά τον Α/Α της δήλωσης αμιβής και από κάτω εκεί που λέει συμφωνηθείσα αμοιβή θα βάλω πχ 100 ευρώ και θα κάνω υπαγωγή ώστε να μπορώ να έχω την βεβαίωση?

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το βαθμο συγγενειας μπορεις να παρεις και απαλλαγη καταθεσης αμοιβων.

http://www.michanikos.gr/files/file/1078-Απαλλαγή-κατάθεσης-αμοιβής-μηχανικού/

Link to comment
Share on other sites

Nαι το γνωρίζω απλά θέλω να αποφύγω την διαδικασία με το ΤΕΕ γιατί δεν είμαι από Θεσσαλονίκη και μου είναι δύσκολο να πηγαινοέρχομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.