Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω κάνει μια τακτοποίηση αυθαιρέτου σε συγγενικό πρόσωπο και θέλω να δηλώσω μια υποτυπώδη αμοιβή πχ 100 ευρώ για να μου πληρώσει μόνο το ΦΠΑ. Με πιέζει γιατί θέλει την βεβαίωση . Το σύστημα του ΤΕΕ μου υπολογίζει αμοιβή γύρω στα 1600 ευρώ για την τακτοποίηση πο έχω κάνει. Στην καρτέλα ρύθμισης αυθαιρέτων θα βάλω κανονιικά τον Α/Α της δήλωσης αμιβής και από κάτω εκεί που λέει συμφωνηθείσα αμοιβή θα βάλω πχ 100 ευρώ και θα κάνω υπαγωγή ώστε να μπορώ να έχω την βεβαίωση?

αν ρωτάς για την αμοιβή της ρύθμισης αυτό που θα κάνεις είναι ένα ιδιωτικό συμφωνητικό αναγράφοντας τη συμβατική αμοιβή έστω 100 ευρώ. Η αμοιβή από το σύστημα του ΤΕΕ αφορά στις νόμιμες αμοιβές με βάση τις οποίες θα πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ  (όσο ακόμη υπάρχει τέτοια υποχρέωση, διότι έχει ακουστεί ότι επίκειται κατάργησή του).

Αν ρωτάς για την αμοιβή βεβαίωσης νομιμότητας για μεταβίβαση δεν περνάς από κανένα σύστημα αμοιβών. Βάλε ενδεικτικά ένα πολύ χαμηλό ποσό έστω 40-50 Ε κόψε απόδειξη και τελείωσες. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν και δεν υπάρχει καμία τέτοια υποχρέωση το καλύτερο είναι να θεωρηθούν. 

Απλά στη περίπτωση θεώρησης πρέπει να συντονίσεις τον πελάτη να θεωρήσει το γνήσιο της υπογραφής του σε ημερομηνία που να ταυτίζεται με αυτή που αναγράφεται στο συμφωνητικό. Αυτό το πρόβλημα είναι εμφανές όταν έχεις πελάτες που διαμένουν σε χωριά και δεν έχουν άμεση πρόσβαση σε κάποιο ΚΕΠ. 

Link to comment
Share on other sites

Παύλο τις βεβαιώσεις δεν τις περνάς από σύστημα αμοιβών;

Την κλείνει τη διαδικασία το σύστημα του ΤΕΕ χωρίς Α/Α έργου;

Δεν υπάρχει περίπτωση ελέγχου με βάση τις βεβαιώσεις που έχεις περασμένες στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Παύλο τις βεβαιώσεις δεν τις περνάς από σύστημα αμοιβών;

Την κλείνει τη διαδικασία το σύστημα του ΤΕΕ χωρίς Α/Α έργου;

Δεν υπάρχει περίπτωση ελέγχου με βάση τις βεβαιώσεις που έχεις περασμένες στο σύστημα;

Όπως τα λέει ο Φαέθων.

Και στον 4014 το ίδιο γινόταν. 

Εννοείται ότι η απόδειξη για την συμφωνηθείσα της βεβαίωσης κόβεται κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θέλω να δώσω βεβαίωση για αδόμητο άρτιο αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου. Η νόμιμη είναι υψηλότερη της συμφωνηθείσας.Δεν χρειάζεται να περάσω από σύστημα αμοιβών, σωστά; Θα πρέπει ωστόσο να πληρώσω ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ - Χαρτόσημο και ΦΕΜ; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή για χορήγηση βεβαίωσης. Η νόμιμη αφορά στις εργασίες υπαγωγής στο ν. 4178 και έχει παραμείνει σιωπηρά από την εποχή του ν. 4014.

Δεν θα περάσεις από το σύστημα αμοιβών και δεν θα πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ. Θα μπεις στο σύστημα του ν. 4178 και κατά τη γνωστή διαδικασία έκδοσης βεβαίωσης θα συμπληρώσεις στη καρτέλα "πρόσθετα στοιχεία" τη συμφωνηθείσα αμοιβή, αυτή δηλαδή που θα αναγράφεις και στην απόδειξη που θα κόψεις στον πελάτη σου. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι στο παρακάτω

Η νόμιμη είναι υψηλότερη της συμφωνηθείσας.

Άρα έχει υπολογίσει νόμιμη. Πως την υπολόγισε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φαέθων

Αυτό είχε ξεκινήσει να λέγεται την εποχή του ν. 4014, όπου κάποια περιφερειακά τμήματα του ΤΕΕ προέτρεπαν τα μέλη τους να κάνουν χρήση ημερήσιας απασχόλησης για τον υπολογισμό της αμοιβής.

Κάτι τέτοιο όμως δεν προέκυπτε από πουθενά. Βεβαίως τότε υπήρχε το 2% υπέρ ΤΕΕ και αυτός ήταν ο κύριος (αν όχι ο μοναδικός) λόγος...

Άντε να καταργηθεί και το 3% υπερ τσμεδε-εμπ να ησυχάσουμε με τις νόμιμες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.