Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά δήλωσης Ν. 4014/11 σε Ν. 4178/13 από αλλο μηχανικό


Recommended Posts

Δήλωση 4014 με δηλωμένο ως χρόνο κατασκευής του αυθαιρέτου

(με υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη) μεταξύ '83 και 2004.

 

Τελικά η αεροφωτογραφία (και η πραγματικότητα) το δείχνει το 2006.

 

Κατά την μεταφορά στον 4178

μεταβάλλεται το πρόστιμο? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η συζήτηση έχει επαναληφθεί, και το συμπέρασμα ήταν ότι αφού το σύστημα δεν αλλάζει το πρόστιμο ότι κι αν κάνεις στους συντελεστές,

(όσο δεν πειράζεις χώρους και τ.μ.)

βάλε την κανονική παλαιότητα ή συμπλήρωσε την τεχνική έκθεση.

Η δικιά μου ένσταση, που όμως δεν εδράζεται πουθενά παρά μόνο σε κινδυνολογικά σενάρια του μέλλοντος,

είναι ότι κάποια στιγμή κάποιος (ίσως κάποιο δικαστήριο) ενδέχεται να εξετάσει την ουσία της δήλωσης,

και να δει ότι, δολιώς ή όχι, κάποιος γλίτωσε το 85% του προστίμου,

όχι λόγω διαφορετικού υπολογισμού από τον κάθε Νόμο, αλλά λόγω ψευδούς δήλωσης εξ αρχής.

Καλύπτεσαι από την αναφορά του πραγματικού χρόνου κατασκευής στην τεχνική έκθεση;

Οι συνάδελφοι λένε ναι. Εγώ λέω ότι μπορεί να προκύψει θεματάκι, ειδικά αν γίνει και μεταβίβαση 

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα τέτοια περίπτωση θα ζητούσα την δυνατότητα επαναυπολογισμου τπυ προστίμου και αν δεν μου την έδιναν θα την δημιουργούσα μόνος μου...

Link to comment
Share on other sites

 

ΙΑΣΟΝΑ

πολύ καλές απορίες!!

Χιλιάδες τέτοιες περιπτώσεις θα εμφανιστούν (αν δεν έχουν εμφανιστεί ήδη)

 

Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν ...μαγειρεύουν!

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν η δήλωση είναι σε κατάσταση "ολοκληρωμένης υπαγωγής" και δεν έχουν υποβληθεί τα αρχεία στο πληροφοριακό σύστημα, με την παραίτησή μου τι γίνεται με αυτή μου την υποχρέωση, μεταπίπτει στον καινούργιο μηχανικό?

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα τέτοια περίπτωση θα ζητούσα την δυνατότητα επαναυπολογισμου τπυ προστίμου και αν δεν μου την έδιναν θα την δημιουργούσα μόνος μου...

Αυτό υποστήριζα κι εγώ αλλά φαίνεται ότι η πλειοψηφία δεν συμερίζεται τη σκέψη μας.

Τι να κάνουμε όταν το ίδιο το κράτος παρανομεί; Πως ναγίνεις νόμιμος με το ζόρι;

Έτσι κι αλλιώς τη φυλακή την έχουμε εξασφαλισμένη και από άλλες δηλώσεις, οπότε μία παραπάνω ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. 

 

Τα δικαιολογητικά για την αντικατάσταση μηχανικού (δήλωση παραίτησης, υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη, υπεύθυνη δήλωση νέου μηχανικού) υπάρχουν κάπου ως πρότυπα?

 

Επίσης, πως μπορώ να δω αν ο πρώτος μηχανικός έχει υποβάλλει τα σχέδια, υπεύθυνες δηλώσεις κλπ, και αν δεν τα έχει υποβάλλει και παραιτηθεί από την διαδικασία η ευθύνη υποβολής τους ποιον βαραίνει? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πώς χειριζόμαστε την εξής κατάσταση: Διαμέρισμα με αυθαίρετη κατασκευή υπάχθηκε στον 4014/2011 το καλοκαίρι του 2012 από τον τότε ιδιοκτήτη με πλήρη εξόφληση του προστίμου. Ένα μήνα αργότερα το διαμέρισμα πωλήθηκε και τώρα ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει σε υπαγωγή στον 4178/2013. Σε αυτή την περίπτωση, όπου έχει αλλάξει ο ιδιοκτήτης, ισχύει η προϋπόθεση της παραίτησης του μηχανικού που ανέλαβε την αρχική υπαγωγή ώστε να προχωρήσει η διαδικασία από νέο μηχανικό; Αν ναι, με ποιο σκεπτικό; Δεν τίθεται θέμα εξόφλησης ή μη του πρώτου μηχανικού, αφού ο ιδιοκτήτης έχει αλλάξει κι ο νέος δεν φέρει καμία ευθύνη για την εξόφλησή του.

 

Επίσης, εφόσον το προβλεπόμενο από το νέο νόμο πρόστιμο είναι μικρότερο του ήδη πληρωμένου από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη (βάσει του προηγούμενου νόμου), υπάρχει περίπτωση να επιστραφεί το επιπλέον ποσό στο νέο ιδιοκτήτη;

Edited by serf
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω και εγώ τις ίδιες ερωτήσεις με το συνάδερφο (car_crazy). Υπάρχουν κάπου σε ηλεκτρονική μορφή τα έντυπα παραίτησης και ανάληψης από άλλο μηχανικό, γράφω δικές μου υπεύθυνες δηλώσεις Ν.1599/86 ή πρέπει να επισκεφτώ το Τ.Ε.Ε. για να τα πάρω από εκεί? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει. Σε δήλωση που θα μεταφερθεί από τον 4014 στον 4178, από άλλο μηχανικό, στα δικαιολογητικά υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί το γραμμάτιο πληρωμής υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ του πρώτου μηχανικού; Σε περίπτωση που δεν το έχει πληρώσει, αρκεί να πληρωθεί εκ νέου από τον καινούριο μηχανικό που θα κάνει τη μεταφορά; ή πρέπει να πληρωθεί και να κατατεθεί και αυτό που αφορά τη δήλωση του 4014; 
Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.