Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση των "αυθαίρετων" μέτρων σε Ε9


Recommended Posts

Εγώ δεν τα προσθέτω και το ίδιο συμβουλεύω και τους πελάτες μου.

Iασονα με ρώτησε χθές πελάτης, για να συμπληρώσει ή όχι, τα μέτρα στο Ε9 από περαιωμένη υπόθεση του 3843/, του είπα το ίδιο ακριβώς που λές και εσύ για τον 4014.

Μονο σε περίπτωση μεταβίβασης, οφείλει του είπα, να γραφούν τα μέτρα στο Ε9 στου νέου ιδιοκτήτη το Ε9.

Σωστά έπραξα???

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Οχι και Ναι και ίσως. Σύμφωνα με δημοσίευση του "ηλεκτρονικού τύπου" τα ακίνητα που τακτοποίησαν τοτε με τον 3843 δεν έχουν καμία υποχρέωση να γράψουν κάτι στο Ε9 φέτος. Πληροφορία που επιβεβαιώνει και συμφωνεί ο λογιστής.

Ομως όσα τακτοποίησαν με τον 4014 το 11 ή το 12 θα έπρεπε να αναγραφούν φέτος, που ορισμένοι Μηχανικοί βέβαια δεν συμφωνούν, όμως θα υπήρχε θέμα μεταβίβασης διότι αν ο ιδιοκτήτης ήταν εταιρία όταν θα ζήταγε το ΦΑΠ για να πουλήσει δεν θα μπορούσε να το πάρει αν τα ακίνητα δεν ήταν εγγεγραμένα πλήρως σύμφωνα επίσης με τα στοιχεία αυθαιρεσιών που θα περιέγραφε η συνοδευτική τους δήλωση 4014.

Ομως όταν ο πωλητής ακόμα δεν είναι εταιρία αλλά ιδιώτης ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα διότι ο Συμβολαιογράφος για να μεταβιβάσει ζητάει το Ε9 του 2009, ακόμα πρόβλημα θα υπάρξει απο το 2014 όταν θα ζητάει ο Συμβολαιογράφος το Ε9 του 11 διότι αυτό θα ζητήται τότε με άγνωστες ποινές και κυρώσεις αν δεν είναι εγγεγραμμένα τα μέτρα.

 

 

Συμφωνώ με όσα δεν απαιτείται να μην δηλωθούν.

Δεν νομίζω ότι θα ξεφύγουν τελικά όσοι δεν δήλωσαν.

Και κάτι ακόμα: 4178 να είναι οι ώρες τους, συμφωνώ! :)

 

Και μια ακόμα μην το ξεχάσω, πετάχτηκα και απάντησα αντί του Ιάσονα, διότι γνώριζα, το ποστ δεν είχε απαντηθεί δύο μέρες και ακόμα ο καθένας με την ίδια απορία θα έπρεπε να γνώριζε.

Link to comment
Share on other sites

αυτα του 3843 δεν πρέπει να δηλώσουν μόνο:

1. αν είναι ημιυπαίθριος και δεν τον είχαν δηλώσει (αν τον είχαν δηλώσει δεν μπορεί να σβηστεί)

2. αν είναι αλλαγή χρήσης και την παλιά χρήση τήν είχαν δηλώσει σε παλιότερο Ε-9

οτιδήποτε άλλο, όπως και τακτοποιήσεις pilotis κλπ δηλώνονται, και δηλώνονται στην κανονική χρήση , δηλαδή αν είχε ξεχαστεί να δηλωθεί γκαραζ σε παλιο Ε-9 και αυτό τακτοποιήθηκε ώς κατοικία, τώρα θα δηλωθει στην κανονική χρήση

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 24 παρ. 8 Ν.4178 ....εκεί είναι η απάντηση..!!!κατα τη γνώμη μου όσοι δήλωσαν αυθαίρετο θα υπαχθούν στο παρόντα νόμο..οπότε σύμφωνα με τη παραγραφο αυτή δεν οφείλονται αναδρομικοί φόροι κ κυρώσεις!!!

Άρθρο 24
Αναστολή επιβολής κυρώσεων και
είσπραξης προστίμων

8. Για τις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρή−
σης προ τις 28.7.2011, που εξαιρούνται της επιβολής
κυρώσεων με βάση τις διατάξεις του παρόντος νόμου
ή εξαιρέθηκαν της επιβολής κυρώσεων με βάση τις
διατάξεις του ν. 4014/2011 (Α΄209),δεν οφείλονται ανα−
δρομικά βεβαιωμένες ασφαλιστικές εισφορές (ΙΚΑ κ.λπ.)
και οποιοσδήποτε φόρος, καθώς και οποιασδήποτε
μορφής πρόστιμα και τέλη, όπως το τέλος ακίνητης
περιουσίας, καθαριότητας, φωτισμού και δυνητικά αντα−
ποδοτικά τέλη. Τυχόν ήδη καταβληθέντες φόροι, τέλη
και πρόστιμα δεν αναζητούνται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολλοί Λογιστές είναι μπερδεμένοι ακόμα, αν θα πρέπει να εντάξουν στο Ε9 τα αυθαίρετα τμήματα που δηλώθηκαν με τον Ν.4014, άσχετα με την οδηγία του taxisnet:

 

"Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία οι χώροι αυτοί (ημιυπαίθριοι ή τακτοποιούμενοι) έπρεπε να αναγραφούν στις δηλώσεις στοιχείων ακινήτων στο επόμενο έτος από αυτό που απεκτήθησαν ή κατασκευάσθηκαν. Όμως, στο νόμο 4014/2011 ρητά ορίζεται ότι δεν αναζητείται η αναγραφή τους σε προηγούμενα έτη, από το έτος τακτοποίησής τους.

Συνεπώς, τα κτίσματα αυτά αναγράφονται στις δηλώσεις στοιχείων ακινήτων (Ε9), σύμφωνα με την πραγματική τους κατάσταση και τη χρήση τους και οι κλειστοί ημιυπαίθριοι χώροι προστίθενται στους κύριους χώρους του κτίσματος, από το επόμενο έτος από το έτος που υπεβλήθη δήλωση για την τακτοποίησή τους."

 

 

Τελικά τι ισχύει....;

Link to comment
Share on other sites

Οι λογιστές έχουν αρχίσει τις λαλακίες μου φαίνεται .

 

Θα σας το πω με ένα παράδειγμα..

 

Εχω ένα εκτός σχεδίου , ντιπ αυθαίρετο σπίτι 100μ2 . Δεν το έχω δηλώσει με κανένα νόμο .

Το σπίτι το νοικιάζω και 'κονομάω 5000 το χρόνο.

 

Εσείς τι λέτε ? ότι επειδή δεν το έχω δηλώσει δεν υπάρχει και δεν μου αποδίδει έσοδα ??????

 

Αποψή μου  : Kατά κανόνα τα δηλώνεις ΟΛΑ . Κατ'εξαίρεση μπορείς (  ? )  αν θες να μην αναφέρεις τα αδήλωτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.