Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση - Για όσους πλήρωσαν αυξημένες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ Α' εξαμήνου


youla

Recommended Posts

Κι εγώ τηλεφωνικώς ή με email δεν έχω καταφέρει ακόμα τίποτε.

 

Από το λινκ "Σημαντικές αποφάσεις του ΕΤΑΑ" κλπ μοιάζει σαφές ότι θα έρθει στο Β εξάμηνο το ποσό του 2012 (και ΟΧΙ το ποσό αυτό μειωμένο, δηλ να έχουν αφαιρεθεί τα κερατιάτικα που βλακωδώς κάποιοι δώσαμε το Α' εξάμηνο).

 

Θεωρούμε σαφές ότι το ΣτΕ θα καθορίσει τις αυξημένες εισφορές; Καλά, εδώ μιλάμε για πλήρη παραλογισμό.

 

Τελος πάντων. Ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου ήρθε σήμερα το εκκαθαριστικό.

Όχι μόνο δεν αφαιρέθηκαν τα κερατιάτικα του Α' εξαμήνου (ναι ήμουν από τα ζώα που για μία μέρα δεν πρόλαβα και τα πλήρωσα) αλλά το σημερινό ποσό είναι και μεγαλύτερο από το αντίστοιχο του Β' Εξαμήνου του 2012 κατά ~260 ευρώ. Από αυτά τα 60 είναι λογικά λόγω του "υπέρ ΟΑΕΔ" τα άλλα 200 όμως αντιστοιχούν σε μεγαλύτερο ποσό στον κλάδο της ειδικής προσαύξησης (ναι ήμουν από εκείνα τα ζώα που είχα πληρώσει και αυτήν!). Άγνωστο γιατί καθώς η κλίμακα δεν έχει αλλάξει. Όλοι οι άλλοι κλάδοι ήρθαν ακριβώς στα επίπεδα του Β'2012. 

Ήδη ακονίζω τα "μαχαίρια" για μια βόλτα στο ΤΣΜΕΔΕ.... και αλίμονο στον άτυχο υπάλληλο που θα βρεθεί μπροστά μου....

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα το εκκαθαριστικό.

Όχι μόνο δεν αφαιρέθηκαν τα κερατιάτικα του Α' εξαμήνου (ναι ήμουν από τα ζώα που για μία μέρα δεν πρόλαβα και τα πλήρωσα) αλλά το σημερινό ποσό είναι και μεγαλύτερο από το αντίστοιχο του Β' Εξαμήνου του 2012 κατά ~260 ευρώ. Από αυτά τα 60 είναι λογικά λόγω του "υπέρ ΟΑΕΔ" τα άλλα 200 όμως αντιστοιχούν σε μεγαλύτερο ποσό στον κλάδο της ειδικής προσαύξησης (ναι ήμουν από εκείνα τα ζώα που είχα πληρώσει και αυτήν!). Άγνωστο γιατί καθώς η κλίμακα δεν έχει αλλάξει. Όλοι οι άλλοι κλάδοι ήρθαν ακριβώς στα επίπεδα του Β'2012. 

Ήδη ακονίζω τα "μαχαίρια" για μια βόλτα στο ΤΣΜΕΔΕ.... και αλίμονο στον άτυχο υπάλληλο που θα βρεθεί μπροστά μου....

 

Ευχαρίστως να πάμε μαζί τη βόλτα. (Το εννοώ). 

Δε μου έχει έρθει ακόμα το ειδοποιητήριο (αυτό εννοείς "εκκαθαριστικό" υποθέτω), αν έρθει πάμε μαζί να βρίσουμε παρέα. Αν είναι 2 μπορεί να είναι καλύτερα, πχ αν πει "ρωτήστε στο χ γραφείο" να έχουμε και backup να μη χάσουμε τη σειρά μας κλπ.

 

Επίσης, στις σημερινές συνθήκες, θεωρώ αδιανόητο το "όλα ή τίποτα", δηλ αν είναι να πληρώσεις 2000 ευρώ ή έχεις και τα δίνεις, ή δεν έχεις και δεν τα δίνεις. Εννοώ ότι αν έχεις 1800, αν έχω καταλάβει καλά δεν τα δέχονται και μπαίνουν προσαυξήσεις στο συνολικό ποσό, ναι; Γιατί εγώ πχ αυτό το 6μηνο μπορεί να έχω 1000κάτι (με τα 1000 ζόρια κυριολεκτικα), θα ήθελα να μπορώ να τα δώσω και μετά να διακανονίσω τα άλλα. Εχω καταλάβει ότι δε γίνεται, σωστά δε λέω;

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση. Πήγα σήμερα και είπαν ότι μέχρι να βγει η απόφαση του ΣτΕ δεν κάνουν τίποτα ούτε συμψηφισμούς ούτε επιστροφές. Πληρώνουμε κανονικά το Β εξάμηνο του 2013. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

κι όταν βγεί η (αναμενόμενη) απόφαση του ΣτΕ θα έρθει η προσαύξηση αναδρομικά (από αισιοδοξία σκίζω τελευταία)

απλά θα έχουμε γλυτώσει τους τόκους (300*0,75%=2,25 ευρώ) εφόσον υπήρχαν τα λεφτά δηλ. πρακτικά 0.

το θέμα είναι να αλλάξει η νομοθεσία περί ΤΣΜΕΔΕ (βλ.http://www.michanikos.gr/topic/35900-Κατάργηση-εισφοράς-υπέρ-ΤΣΜΕΔΕ/?view=findpost&p=594247 το επιμύθιο) και όχι στην κατεύθυνση που την έχουν αλλάξει

 

τα άλλα περί αντισυνταγματικότητας κλπ. είναι απλώς για να "κρατάμε καθυστέρηση" στο μοιραίο

ποιο μοιραίο;

πλήρωνε πλήρωνε και στο τέλος από καλύψεις υγείας και σύνταξη θα πάρεις τα γνωστά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.