Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύστημα πανταχόθεν ελεύθερο και πλάγιες αποστάσεις


OLINAPAL

Recommended Posts

Καλησπέρα. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει: έχω ένα οικόπεδο που οι όροι δόμησης είναι του 69 με σύστημα πανταχόθεν ελεύθερο και το ΦΕΚ γράφει ότι το κτίτριο θα πρέπει να απέχει 3 μέτρα από όλα τα όρια. Εφόσον το οικόπεδό μου έχει αρκετό πλάτος μπορώ πάλι να κολλήσω στο πλάγιο όριο ή αυτό συμβαίνει μόνο όταν δε σε καλύπτουν τα 9 μέτρα; Να σημειωθεί ότι στο δίπλα οικόπεδο δεν υπάρχει κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

δες στο επισυναπτομενο  αρχειο..

.

 

την 2949/2011 αποφαση του ΣτΕ για τις αποστασεις...

 

δεν μπορω να την απομονωσω...και οι αλλες ειναι επισης σημαντικες  και... χρησιμοτατες.

 

http://www.nomosphysis.org.gr/articles.php?artid=4324&lang=1&catpid=98

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη απόφαση αφορά σε σύστημα πτερυγών. Στη δική μου περίπτωση εγκρίθηκε το 1969 το ρυμοτομικό σχέδιο. Σήμερα εφόσον δεν υπάρχει κανένα κτίριο στο γειτονικό οικόπεδο μπορώ να πάω σε επαφή με το πλάγιο όριο;

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μπορείς να τοποθετήσεις ελεύθερα το κτήριο στο οικόπεδο. Μόνο αν υπάρχει προ του '83 κτήριο στο όμορο θα είσαι υποχρεωμένος να αφήσεις απόσταση Δ (με την επιφύλαξη του 9μετρου κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε από τη στιγμή που ο Γοκ του 85 αναφέρεται ούτως ή άλλως σε κτίρια αυτό σημαίνει ότι εφόσον δεν υπάρχει κτίριο στο γειτονικό οικόπεδο, δεν υπάρχει και περιορισμός. Ο Γοκ καταργεί το "πανταχόθεν ελεύθερο" από όλα τα ΠΔ στα οποία είχε εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επιμένω, αλλά πραγματικά αυτή τη στιγμή χρειάζομαι βοήθεια. Η άδεια έχει εκδοθεί με βάση τους όρους δόμησης του ΦΕΚ για το συγκεκριμένο οικισμό, όμως αφού δεν υπάρχει κτίριο και σ'υμφωνα με τον Γοκ 85 το κόλλησα στο όριο γιατί ήταν η πιο σωστή θέση για το κτίριο. Ο γείτονας ο οποίος είναι μηχανικός μου είπε ότι ισχύει το ΦΕΚ του 69 με το πανταχόθεν ελεύθερο. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Έχω προβληματιστεί γιατί είναι να ξεκινήσει άμεσα η ανέγερση. Πιστεύετε ότι πρέπει να θέσω γραπτό ερώτημα στην πολεοδομία η οποία εξέδωσε και την άδεια; Φοβάμαι μήπως με κολλήσει ο γείτονας στις εργασίες και κυρίως μήπως έχει δίκιο και πρέπει να γίνει αναθεώρηση της άδειας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.