Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

για επιδοτηση σε σεμιναρια, εννοειτε καντε αιτηση......τι εχετε να χασετε ρε παιδια;;;;;;γιατι να μην δικαιουστε;;;;αντε και σας αρνουνται, χασατε τιποτα με την αιτηση;;;;

εγω αναφερομουν σε αδεια επιθεωρητη, οπου πρεπει να εχεις εναρξη..............εχω δει πολλες  ερωτησεις , του τυπου ,χωρις εναρξη αν μπορω να γινω επιθεωρητης......

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας η οποία χάθηκε μετά τη τελευταία αναβάθμιση.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Σάββα ότι και εκεί μπορείς να γίνεις (δηλάδή πληρείς τις απαιτούμενες προυποθέσεις), αλλά δεν μπορείς να το εκτελέσεις. Παράδειγμα, μηχανικός με άδεια άσκησης επαγγέλματος, έχει το δικαίωμα να μπορεί να εκπονεί τις μελέτες ανάλογα την ειδικότητά του, αλλά στην πράξη δεν μπορεί καθότι δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος.

Συμπέρσμα κατ'εμε, το ένα είναι ανεξάρτητο από το άλλο.

Τέλος σαν παράδειγμα πάλι, ο άνεργος ή ο μισθωτός, που δεν "υποχρεούται" να κάνει έναρξη....Στην πορεία όμως μπορεί...αρκεί να έχει κάποιο κίνητρο...Κατάλαβες τι θέλω να πω..

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα δεν είναι αν θέλω εγώ να κάνω, αλλά αν το επιτρέπουν να κάνω αίτηση.

Τα έχω διαβάσει όλα λέξη προς λέξη και δεν αναφέρει πουθενά ρητά για έναρξη επαγγέλματος, αλλά σε 2 σημεία το αναφέρει εμμέσως.

Για παράδειγμα στην De Minimis μιλάει για επιχείρηση, οπότε τι αναγράφει κάποιος που δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος;

Επίσης, στα κριτήρια βάζει την γεωγραφική περιφέρεια της δηλωθείσας επαγγελματικής έδρας.

 

Το κακό είναι ότι τους έχω πάρει 500 φορές και δεν απαντάνε. Γι' αυτό ρωτάω μήπως κάποιος στην ίδια περίπτωση με μένα έχει καταφέρει να επικοινωνήσει και έχει ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί η απάντηση που έλαβα από ΥΠΕΚΑ/ΕΥΣΕΔ σχετικά με την διαδικασία που θα ακολουθηθεί για την ενίσχυση των Ενεργειακών Επιθεωρητών:

 

Καλησπέρα σας

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σας θα μπορείτε να τα αναρτήσετε (σκαναρισμένα) σε κατάλληλη φόρμα στο www.buildingcert.gr στο σημείο της αίτησής σας που θα είναι διαθέσιμη τις επόμενες ημέρες και όχι σε κάποιο e-mail.

 

Τα πρωτότυπα δικαιολογητικά αποστέλλονται στον ΕΦΔ (ΕΥΣΕΔ Ενέργειας,  Φυσικού Πλούτου, Κλιματικής Αλλαγής(ΕΥΣΕΔ ΕΝ/KA), Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, Μεσογείων 119, Τ.Κ. 10192), αφού έχει εκδοθεί ο πίνακας των δυνητικά δικαιούχων και πριν την καταβολή της ενίσχυσης.

 

 

Με εκτίμηση

Για την ΕΥΣΕΔ ΕΝ/ΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν κάποιος που έχει στείλει την αίτηση για επιδότηση αν μπορεί πλέον να κάνει τα χαρτιά για μόνιμος; Ή κινδυνεύουμε κατ' ευθείαν να μείνουμε εκτός;

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω (πιστεύω δεν έχει ειπωθεί σε προηγούμενη σελίδα, απ' όσο είδα) πως καθώς τα σεμινάρια των κτηρίων μου κόστισαν 300€, στην αίτηση έβαλα 300€ και αντ' αυτού μου πήρε σαν εισαγωγή 400€.

 

Πήγα στην αλλαγή στοιχείων, να κάνω την αλλαγή σε 300€ και πάλι δεν το πήρε.

 

Οπότε θεωρώ ότι είτε το σύστημα έχει στηθεί με προχειρότητα και δεν επιδέχεται αλλαγές, είτε έχει αποφασιστεί η ενίσχυση να είναι 400€ στα κτήρια, ανεξαρτήτως κόστους σεμιναρίων...

 

Τι από τα 2 συμβαίνει θα το δούμε εν καιρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς το ανάποδο?

 

Γιατί το ανάποδο; Αφού λέει αν είσαι μόνιμος δεν μπορείς να πάρεις επιδότηση. Έκανα την αίτηση για επιδότηση. Τώρα μπορώ να κάνω την αίτηση για μόνιμος ή πρέπει να περιμένουμε;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς....Αφού έκανες την αίτηση ήδη, δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα υπήρχε στο ανάποδο όπως λες. Να έκανες αίτηση για μόνιμος, να γινόταν δεκτή και μετά να έκανες την αίτηση για χρηματοδότηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.